Pereiti prie pagrindinio turinio

Gyvenimas Europos Sąjungoje

Kokių turite teisių ir kaip jomis naudotis

Europos Sąjungos pilietybė savaime suteikiama kiekvienam asmeniui, kuris turi ES šalies pilietybę. Kai kurios teisės ir privilegijos nustatytos nacionalinėje teisėje ir įvairiose šalyse gali būti skirtingos. Kitos teisės suteikiamos ES teisės aktais, todėl jos yra vienodos visose ES šalyse. Šios ES teisės taikomos kasdieniame gyvenime – nuo apsipirkimo ir teisės vairuoti iki sveikatos apsaugos, šeimos ir santykių klausimų.

Kaip Sąjungos pilietis turite teisę gyventi Europos Sąjungoje, po ją keliauti, persikelti iš vienos šalies į kitą ir nebūti diskriminuojamas dėl savo pilietybės. Jums taip pat gali būti užtikrinta didesnė vartotojų apsauga nei gimtojoje šalyje ir, jei atitinkate tam tikrus reikalavimus, galite naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis visoje Europos Sąjungoje.

Sąjungos piliečio teisės išdėstytos Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo (18 straipsnis) ir ES pagrindinių teisių chartijoje (V skyrius).

Spustelėkite toliau pateikiamas nuorodas, jei norite rasti daugiau informacijos apie savo kaip ES gyvenančio Sąjungos piliečio teises ir sužinoti, kokių veiksmų imtis, jei jūsų teisės buvo pažeistos.

ES piliečio teisė gyventi kitoje šalyje

Informacija apie jūsų teisę gyventi kitoje ES šalyje, jūsų šeimos narių teisę pas jus atvykti vėliau ir dokumentus, kurių reikia, jei jūs ar jūsų šeima kraustotės į kitą ES šalį.

Sveikatos priežiūra Europos Sąjungoje

Informacija apie jūsų teises gauti planinio ar neplaninio gydymo paslaugas kitoje ES šalyje, dokumentus, kurių jums prireiks, išlaidų kompensavimo taisykles ir tvarką, pagal kurią galite pirkti vaistus kitoje ES šalyje ir sulaukti išlaidų kompensavimo.

Vartotojų teisės ir pinigų grąžinimas

Informacija apie jūsų teises ir taisykles, taikomas perkant prekes ir paslaugas Europos Sąjungoje. Informacija, kaip prašyti grąžinti pinigus ir spręsti kilusius ginčus.

Šeimos teisė kitose ES šalyse

Informacija apie jūsų teises ir ES taisykles bei principus, kurie susiję su visais šeimos ir santykių aspektų klausimais. Be kita ko, rasite informacijos apie įvaikinimą ir ką daryti, jei jūsų vaiką pagrobė, taip pat apie santuoką, skyrybas, vaiko išlaikymo prievoles, ir kaip planuoti ar valdyti paveldėjimą užsienyje. Taip pat pateikiamos rekomendacijos, ką daryti, kad jūsų viešuosius dokumentus priimtų kitoje ES šalyje.

Automobiliai ir vairuotojo pažymėjimai

Informacija apie jūsų teises ir ES taisykles, taikomas transporto priemonėms. Sužinokite, kaip pirkti ar parduoti automobilį arba kaip pasikeisti vairuotojo pažymėjimą. Taip pat pateikiamos rekomendacijos apie tai, kokius dokumentus reikia turėti ir kokius formalumus atlikti, kad galėtumėte naudotis savo automobiliu.