Unia Europejska

Flaga europejska

Flaga europejska

Flaga europejska jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu.

Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy.

Krąg gwiazd jest symbolem jedności, a ich liczba nie zależy od liczby państw członkowskich.

Historia flagi europejskiej

Historia flagi sięga roku 1955, kiedy to Rada Europy – stojąca na straży praw człowieka oraz promująca kulturę europejską – przyjęła obecny projekt. W kolejnych latach Rada Europy zachęcała powstające instytucje europejskie do używania tej samej flagi.

W 1983 r. Parlament Europejski zadecydował, że flaga Rady Europy będzie również oficjalną flagą Unii Europejskiej (wówczas nazywanej Wspólnotami Europejskimi). W 1985 r. przywódcy państw UE opowiedzieli się za jej zatwierdzeniem. Instytucje i organy UE posługują się oprócz flagi europejskiej także własnymi logo.

Okolicznościowa moneta euro: 30-lecie flagi UE

Od momentu, gdy unijni politycy podjęli decyzję o tym, że UE będzie miała swoją flagę, minęło już 30 lat. Z tej okazji 19 krajów strefy euro wyda specjalną monetę okolicznościową,  której wzór wybrali w 2015 r. obywatele i mieszkańcy UE podczas zorganizowanego przez Komisję Europejską głosowania przez internet. Autorem zwycięskiego projektu jest Georgios Stamatopoulos, grawer z Bank of Greece. Na monecie widnieje 12 gwiazdek przeistaczających się w figurki ludzki, którzy świętują narodziny nowej Europy. Zobacz monetę, którą wybrali mieszkańcy UE!

 Flaga europejska – infografika

Symbol UE

Back to top