Eiropas Savienība

Eiropas karogs

Eiropas karogs

Eiropas Savienības karogs ir ne tikai tās simbols, bet pauž arī Eiropas vienotības un identitātes ideju plašākā nozīmē.

Tajā ir 12 zelta zvaigžņu aplis uz zila fona. Zvaigznes simbolizē Eiropas tautu vienotības, solidaritātes un harmonijas ideālus.

Zvaigžņu skaits nav saistīts ar dalībvalstu skaitu, taču aplis ir vienotības simbols.

Eiropas karoga vēsture

Karoga vēsture aizsākās 1955. gadā. Tā metu tā pašreizējā izskatā par savu simbolu pieņēma Eiropas Padome, kas aizstāv cilvēktiesības un iestājas par Eiropas kultūras vērtībām. Vēlāk tā mudināja tolaik jaunās ES iestādes izmantot to pašu karogu.

1983. gadā Eiropas Parlaments nolēma, ka Eiropas Kopienu karogs būs tas pats, ko izmanto Eiropas Padome. 1985. gadā visi ES valstu vadītāji to apstiprināja par Eiropas Kopienu oficiālo emblēmu (vēlāk tās pārtapa par Eiropas Savienību). Papildus šim karogam visām ES iestādēm nu ir arī pašām savas emblēmas.

Eiro piemiņas monēta par godu ES karoga trīsdesmitajai gadskārtai

Lai atzīmētu 30. gadadienu kopš ES vadītāji nolēma ieviest karogu kā ES simbolu, 19 eirozonas valstis emitē īpašu jubilejas monētu.  Konkursā, kuru 2015. gadā internetā sarīkoja Eiropas Komisija, eirozonas pilsoņi un iedzīvotāji izvēlējās Grieķijas Valsts bankas graviera Georgija Stamatopoula izstrādāto monētas dizainu. Tajā ir 12  zvaigznes, ap kurām aplī izkārtotas 12 cilvēku figūras, kas svin jaunas Eiropas rašanos. Aplūkojiet uzvarējušo monētas dizainu.

ES emblēma

Back to top