Euroopa Liit

Euroopa lipp

Euroopa lipp

Euroopa lipp sümboliseerib Euroopa Liitu ning laiemalt ka Euroopa identiteeti ja ühtsust.

Euroopa lipul on kujutatud kaheteistkümnest kuldsest tähest koosnevat ringi sinisel taustal. Tähed sümboliseerivad Euroopa rahvaste ühtsust, solidaarsust ja nende vahel valitsevat harmooniat.

Tähtede arv ei ole kuidagi seotud liikmesriikide arvuga, kuigi ring sümboliseerib ühtsust.

Euroopa lipu ajalugu

Lipu ajalugu ulatub 1955. aastasse. Inimõiguste kaitse ja Euroopa kultuuri edendamisega tegelev Euroopa Nõukogu hakkas siis kasutama lipu praegust kujundust. Seejärel soovitas ta ka loodavatel Euroopa institutsioonidel võtta kasutusele sama lipp.

Euroopa Parlament otsustas 1983. aastal, et Euroopa ühenduste lipuks saab lipp, mida seni kasutas Euroopa Nõukogu. 1985. aastal otsustasid kõik ELi juhid võtta lipp Euroopa ühenduste (hiljem Euroopa Liidu) sümbolina kasutusele. Lisaks on Euroopa institutsioonidel praegu olemas ka oma sümbolid.

Euro mälestusmünt: 30 aastat ELi lipu sünnist

Selleks et märkida 30 aasta möödumist ELi liidrite otsusest võtta täheringiga lipp kasutusele ELi embleemina, annavad 19 euroala riiki välja spetsiaalse mälestusmündi. 2015. aastal Euroopa Komisjoni poolt korraldatud veebipõhise konkursi tulemusena valisid euroala kodanikud ja residendid välja kujunduse, mille autoriks on Kreeka keskpanga graveerija Georgios Stamatopoulos. See kujutab 12 tähte, mis moonduvad uue Euroopa sündi tähistavateks inimkujudeks. Vaadake konkursi võitnud kujundust.

Infograafik – Euroopa lipp

ELi embleem

Back to top