Unia Europejska

Dzień Europy

W maju instytucje UE otwierają drzwi dla zwiedzających. Zorganizowane zostaną różne imprezy i zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, podczas których będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej.

Już teraz zapisz datę swoim kalendarzu:

  • Bruksela: 4 maja 2019 r.
  • Luksemburg: 11 maja 2019 r.
  • Strasburg: 19 maja 2019 r.

Więcej informacji już wkrótce.

Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Instytucje UE świętują Dzień Europy

Aby uczcić Dzień Europy, na początku maja instytucje europejskie organizują Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu. Lokalne przedstawicielstwa UE w Europie i na całym świecie organizują szereg wydarzeń, w których wziąć udział mogą wszyscy zainteresowani.

Każdego roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy oraz w działaniach mających na celu informowanie społeczeństwa o UE.

Dzień Europy 2018 na zdjęciach

Jak wyglądały obchody Dnia Europy w 2018 r. – zajrzyj do galerii zdjęć poszczególnych instytucji UE:

Do pobrania
Back to top