Unia Europejska

Dzień Europy

Dzień Europy

W tym roku z okazji Dnia Europy instytucje UE chcą przez internet wyrazić uznanie dla Europejczyków, którzy w duchu solidarności pomagają Unii przezwyciężyć kryzys wywołany koronawirusem. Na tej stronie można znaleźć inspirujące i dodające otuchy relacje wielu osób zaangażowanych w walkę z pandemią oraz aktualne informacje na temat reakcji UE na kryzys związany z koronawirusem.

Informacje o wydarzeniach organizowanych z okazji Dnia Europy przez nasze biura w UE i na całym świecie można znaleźć na stronach tych placówek.

Zachęcamy do przesyłania nam wszelkich pytań dotyczących Unii Europejskiej i do śledzenia naszych profili na Facebooku oraz w innych serwisach społecznościowych (#DzieńEuropy).

70 LAT SOLIDARNOŚCIDzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Instytucje UE świętują Dzień Europy

Aby uczcić Dzień Europy, na początku maja instytucje europejskie organizują Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu. Lokalne przedstawicielstwa UE w Europie i na całym świecie organizują szereg wydarzeń, w których wziąć udział mogą wszyscy zainteresowani.

Każdego roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy oraz w działaniach mających na celu informowanie społeczeństwa o UE.

Dzień Europy 2019 na zdjęciach

Jak wyglądały obchody Dnia Europy w 2019 r. – zajrzyj do galerii zdjęć poszczególnych instytucji UE:

Do pobrania
Back to top