Eiropas Savienība

Eiropas diena

Eiropas diena

70 SOLIDARITĀTES GADUEiropas diena, ko ik gadu atzīmē 9. maijā, ir veltīta mieram un vienotībai Eiropā. Šajā datumā tiek atzīmēta nu jau vēsturē iegājušās Šūmana deklarācijas gadadiena. Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans 1950. gadā Parīzē teica runu, kurā ierosināja Eiropā ieviest jaunu politiskās sadarbības veidu, kas padarītu karu starp Eiropas valstīm neiedomājamu.

Viņa ideja bija tāda, ka jāizveido Eiropas institūcija, kas apvienotu un pārraudzītu ogļu un tērauda ražošanu. Nebija pagājis ne gads, kad tika parakstīts līgums par šādas iestādes izveidi. Šūmana priekšlikumu uzskata par pašreizējās Eiropas Savienības pirmsākumu.

ES iestādes svin Eiropas dienu

Atzīmējot Eiropas dienu, ES iestādes maija sākumā Briselē un Luksemburgā ver durvis plašai sabiedrībai. Arī ES biroji Eiropā un citur pasaulē organizē dažnedažādus pasākumus visu vecumu cilvēkiem.

Ik gadu šajā dienā tūkstošiem cilvēku apmeklē ES iestādes, piedalās diskusijās, dodas uz koncertiem un citiem pasākumiem, šādi uzzinot vairāk par ES.

Eiropas diena 2020

2020. gada Eiropas dienā ES iestādes ar daudzām tiešsaistes darbībām apliecināja cieņu neskaitāmajiem eiropiešiem, kuri solidaritātes garā palīdz Eiropas Savienībai pārvarēt koronavīrusa izraisīto krīzi. Šeit atradīsiet daudzus aizkustinošus stāstus un 16 veidus, kā eiropieši cīnās ar koronavīrusu, kā arī atjauninātu informāciju par ES reakciju uz koronavīrusa krīzi. Eiropas Komisijas pārstāvniecības, Eiropas Parlamenta biroji un ES delegācijas atzīmēja  Eiropas dienu Covid-19 krīzes kontekstā kopā ar vietējām un nacionālajām iestādēm, lai godinātu solidaritāti, ES vērtības un Eiropas garu.

2020. gada 9. maijā tika atzīmēta arī 70. gadadiena kopš Šūmana deklarācijas – momenta, kas bija Eiropas Savienības sākums. Noteicošais Robēra Šūmana dzīvē un darbā bija viņa stiprā vēlēšanās pielikt punktu karam Eiropā. Tāpēc bija svarīgi svinēt arī 75. gadadienu kopš Otrā pasaules kara beigām Eiropā. Šodien mēs strādājam kopā drošākas pasaules labā.

Iedzīvotāji Eiropā un visā pasaulē atzīmēja Eiropas dienu kopā ar mūsu darbiniekiem Eiropas mākslinieku mūzikas pavadījumā. Lūdzu, iepazīstieties ar turpmāk redzamajām saitēm.

Eiropas Parlaments

Eiropadome

Eiropas Komisija

Eiropas Ārējās darbības dienests

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Eiropas Reģionu komiteja

Back to top