Eiropas Savienība

Eiropas diena

Eiropas diena

Eiropas diena, ko ik gadu atzīmē 9. maijā, ir veltīta mieram un vienotībai Eiropā. Šajā datumā tiek atzīmēta nu jau vēsturē iegājušās Šūmana deklarācijas gadadiena. Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans 1950. gadā Parīzē teica runu, kurā ierosināja Eiropā ieviest jaunu politiskās sadarbības veidu, kas padarītu karu starp Eiropas valstīm neiedomājamu.

Viņa ideja bija tāda, ka jāizveido Eiropas institūcija, kas apvienotu un pārraudzītu ogļu un tērauda ražošanu. Nebija pagājis ne gads, kad tika parakstīts līgums par šādas iestādes izveidi. Šūmana priekšlikumu uzskata par pašreizējās Eiropas Savienības pirmsākumu.

Dalība Eiropas dienas atzīmēšanā

Atzīmējot Eiropas dienu, ES iestādes maija sākumā Briselē un Luksemburgā ver durvis plašai sabiedrībai. Arī ES biroji Eiropā un citur pasaulē organizē dažnedažādus pasākumus visu vecumu cilvēkiem.

Ik gadu šajā dienā tūkstošiem cilvēku apmeklē ES iestādes, piedalās diskusijās, dodas uz koncertiem un citiem pasākumiem, šādi uzzinot vairāk par ES.

Kopš Covid-19 krīzes sākuma ES aicina iedzīvotājus no visas ES un ārpus tās Eiropas dienas atzīmēšanā piedalīties drošā un vairumā gadījumu virtuālā veidā. Kur sanitārie apstākļi to ļauj, tā rīko arī pasākumus ar fizisku klātbūtni, jaukta tipa pasākumus un vizītes.

Vairāk informācijas par 2021. gada Eiropas dienas pasākumiem

Vairāk informācijas par Eiropas dienu 2020

    Back to top