Euroopa Liit

Euroopa päev

Euroopa päev

70 AASTAT SOLIDAARSUSTIgal aastal 9. mail tähistatakse Euroopa päeval rahu ja ühtsust Euroopas. Sellel kuupäeval on ajaloolise Schumani deklaratsiooni aastapäev. 1950. aastal Pariisis peetud kõnes esitas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman oma idee uut liiki poliitilise koostöö kohta Euroopas, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks.

Ta nägi ette Euroopa institutsiooni loomise, mis ühendaks söe- ja terasetootmise ning juhiks seda. Vähem kui aasta pärast allkirjastatigi sellise organisatsiooni loomise leping. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks.

ELi institutsioonid tähistavad Euroopa päeva

Euroopa päeva tähistamiseks korraldavad ELi institutsioonid mai alguses Brüsselis ja Strasbourgis avatud uste päevad. ELi kohalikud esindused Euroopas ja mujal maailmas korraldavad erinevaid üritusi ja tegevust igas vanuses inimestele.

Igal aastal võtavad tuhanded inimesed osa külastustest, aruteludest, kontsertidest ja muudest üritustest, millega tähistatakse Euroopa päeva ning suurendatakse teadlikkust EList.

Euroopa päev 2020

2020. aasta Euroopa päeval korraldasid ELi institutsioonid mitmesuguseid veebiüritusi, et tunnustada kõiki neid eurooplasi, kes aitavad liidul solidaarsuse vaimus koroonaviiruse põhjustatud kriisist üle saada. Siit leiate südantsoojendavad muljete kokkuvõtted ning 16 viisi, kuidas eurooplased võitlevad koroonaviiruse vastu, samuti ajakohastatud teabemeetmete kohta, mida EL on koroonaviiruse põhjustatud kriisiga toimetulekuks võtnud. Euroopa Komisjoni esindused, Euroopa Parlamendi bürood ja Euroopa Liidu delegatsioonid tähistasid Euroopa päeva COVID-19 kriisi kontekstis ning tegid koostööd kohalike ja riiklike ametiasutustega, et tähistada solidaarsust, ELi väärtusi ja Euroopa vaimu.

9. mail 2020 tähistati ka Schumani deklaratsiooni ehk Euroopa Liidu loomise suunas liikumise esimese sammu 70. aastapäeva. Robert Schumani elu ja tööd iseloomustas tema vankumatu soov lõpetada sõda Euroopas. Seepärast oli sobiv tähistada ka 75 aasta möödumist Teise maailmasõja lõpust. Täna teeme koostööd turvalisema maailma nimel.

Kodanikud Euroopas ja kogu maailmas tähistasid koos meie büroodega Euroopa päeva, taustal mängimas Euroopa artistide muusika. Lisateavet leiate allpool esitatud veebiaadressidelt.

Euroopa Parlament

Euroopa Ülemkogu

Euroopa Komisjon

Euroopa välisteenistus

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee

Regioonide Komitee

Allalaadimine
Back to top