Evropská unie

Den Evropy 2019

Oslavte Den Evropy 2019 v evropských institucích. Tradiční Den otevřených dveří se uskuteční 4. května v Bruselu, 9. května v Lucemburku a 19. května ve Štrasburku.

Řadu akcí pro všechny věkové skupiny pořádají také místní kanceláře EU v Evropě a po celém světě.

Den otevřených dveří je jedinečnou příležitostí zjistit, co evropské instituce dělají a jaký to má vliv na váš život. Přijďte se podívat do míst, kde sídlí, a zúčastněte se akcí uspořádaných při této příležitosti, např. veřejných diskusí nebo prohlídek s průvodcem.

Letošním tématem v Bruselu a ve Štrasburku je rozhodování o budoucnosti. Ve volbách do Evropského parlamentu máte ve dnech 23.–26. května příležitost zvolit si své zástupce, kteří za vás budou přijímat důležitá rozhodnutí ovlivňující váš každodenní život. Přijďte k volbám a převezměte odpovědnost za budoucnost: tentokratbuduvolit.eu/.

     #EUopenday

 

Akce v institucích EU

Brusel: 4. května 2019, od 10:00 do 18:00 hod

Akce v Bruselu >

Štrasburk: 19. května 2019

 

Akce ve Štrasburku:

 

Akce v celé EU

Řadu akcí pro všechny věkové skupiny pořádají i místní kanceláře Evropské komise a Evropského parlamentu v členských zemí EU.

Akce pořádané v jednotlivých zemích:

Rakousko

Belgie

Bulharsko

Chorvatsko

Česká republika

Dánsko

Estonsko

Finsko

Francie

Německo

Řecko

Maďarsko

Itálie

Lotyšsko

Lucembursko

Nizozemsko

Portugalsko

Rumunsko

Slovensko

Slovinsko

Španělsko

Švédsko

Spojené království

Akce ve světě

Den otevřených dveří pořádají i delegace EU ve světě. Při této příležitosti bude probíhat řada aktivit a akcí.

Další informace

Proč se slaví Den Evropy?

Na Den Evropy, který se slaví každý rok 9. května, oslavujeme mír a jednotu v Evropě. V tento den si připomínáme přijetí historicky významné „Schumanovy deklarace“. Někdejší francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman během svého projevu v roce 1950 v Paříži navrhl novou formu politické spolupráce v Evropě, která by napříště vyloučila válečný konflikt mezi evropskými národy.

Návrh spočíval ve vytvoření nadnárodní evropské instituce, která by řídila společnou těžbu uhlí a výrobu oceli. Za necelý rok byla podepsána smlouva, na jejímž základě takový orgán vznikl. Schumanův návrh se považuje za počátek společenství, které dnes nazýváme Evropskou unií.

Back to top