Evropská unie

Den Evropy

Poznamenejte si v diáři!

  • Brusel: 4. května 2019
  • Lucemburk: 11. května 2019
  • Štrasburk: 19. května 2019

Evropské instituce otevřou i letos v květnu u příležitosti Dne Evropy své prostory veřejnosti. Přijďte se dozvědět více o Evropské unii. Kromě toho jste všichni srdečně zváni k účasti na doprovodných akcích.

Podrobnější informace budou k dispozici již brzy.

U příležitosti Dne Evropy, který se slaví každý rok 9. května, oslavujeme mír a jednotu v Evropě. Toto datum je připomenutím historicky významné "Schumanovy deklarace". Někdejší francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman během svého projevu v roce 1950 v Paříži navrhl novou formu politické spolupráce v Evropě, která by napříště vyloučila válečný konflikt mezi evropskými národy.

Navrhl vytvořit nadnárodní evropskou instituci, která by řídila společnou těžbu uhlí a výrobu oceli. Za necelý rok byla podepsána smlouva, na jejímž základě takový orgán vznikl. Schumanův návrh se považuje za počátek společenství, které dnes nazýváme Evropskou unií.

Evropské instituce oslaví Den Evropy

U příležitosti oslav Dne Evropy otevřou evropské instituce veřejnosti i letos v květnu své prostory v Bruselu a ve Štrasburku. Řadu událostí a akcí pro všechny věkové skupiny pořádají i místní kanceláře EU v Evropě a ve světě.

Každoročně si v tento den přijdou prostory jednotlivých institucí prohlédnout tisíce lidí. Kromě toho, že se během návštěvy mohou dozvědět řadu zajímavých informací o Evropské unii, mají také možnost zúčastnit se nejrůznějších diskuzí, koncertů a dalších doprovodných akcí.

Den Evropy 2018 na fotografiích

Ohlédnutí za oslavami Dne Evropy 2018. Prohlídněte si fotogalerie z institucí EU:

Ke stažení
Back to top