Evropská unie

Den Evropy

Den Evropy

70 LET SOLIDARITYU příležitosti Dne Evropy, který se slaví každý rok 9. května, oslavujeme mír a jednotu v Evropě. Toto datum je připomenutím historicky významné "Schumanovy deklarace". Někdejší francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman během svého projevu v roce 1950 v Paříži navrhl novou formu politické spolupráce v Evropě, která by napříště vyloučila válečný konflikt mezi evropskými národy.

Navrhl vytvořit nadnárodní evropskou instituci, která by řídila společnou těžbu uhlí a výrobu oceli. Za necelý rok byla podepsána smlouva, na jejímž základě takový orgán vznikl. Schumanův návrh se považuje za počátek společenství, které dnes nazýváme Evropskou unií.

Evropské instituce oslaví Den Evropy

U příležitosti oslav Dne Evropy otevřou evropské instituce veřejnosti i letos v květnu své prostory v Bruselu a ve Štrasburku. Řadu událostí a akcí pro všechny věkové skupiny pořádají i místní kanceláře EU v Evropě a ve světě.

Každoročně si v tento den přijdou prostory jednotlivých institucí prohlédnout tisíce lidí. Kromě toho, že se během návštěvy mohou dozvědět řadu zajímavých informací o Evropské unii, mají také možnost zúčastnit se nejrůznějších diskuzí, koncertů a dalších doprovodných akcí.

Den Evropy 2020

Při příležitosti Dne Evropy vzdaly orgány EU hold četným online aktivitám těch Evropanů, kteří v duchu solidarity pomáhají Unii vypořádat se s krizí způsobenou koronavirem. Seznamte se s osobními příběhy a zkušenostmi lidí, kteří se na boji s koronavirem aktivně podílejí, projděte si 16 způsobů, jak se s krizi Evropa vypořádává a získejte aktuální informace o tom, jak konkrétně na koronavirovou pandemii reaguje EU. Zastoupení Evropské komise, kontaktní kanceláře Evropského parlamentu a delegace Evropské unie ve světě si letos Den Evropy připomněly v kontextu pandemie COVID-19. Spolu s vnitrostátními orgány a místními komunitami vzdaly hold solidaritě, hodnotám EU a evropské sounáležitosti.

9. května 2020 jsme si rovněž připomněli 70. výročí Schumanovy deklarace, která zahájila proces vedoucí k vytvoření Evropské unie. Robert Schuman zasvětil svůj život snaze ukončit válčení v Evropě. V této souvislosti jsme si proto připomněli i 75. výročí konce druhé světové války v Evropě. Dnes všichni společně pracujeme na vytvoření bezpečnějšího světa.

Občané v Evropě i po celém světě oslavili Den Evropy spolu s pracovníky zastoupení evropských institucí a za doprovodu hudby v podání evropských umělců. Další související akce najdete níže.

Evropský parlament

Evropská rada

Evropská komise

Evropská služba pro vnější činnost

Evropský hospodářský a sociální výbor

Evropský výbor regionů

Ke stažení
Back to top