Evropská unie

Den Evropy 2017

U příležitosti oslav Dne Evropy otevřou evropské instituce veřejnosti i letos své prostory. 6. května v Bruselu, 13.–14.května v Lucemburku a 14. května ve Štrasburku.

Řadu událostí a akcí pro všechny věkové skupiny pořádají i místní kanceláře EU v Evropě a ve světě.

Každoročně si v tento den přijdou prostory jednotlivých institucí prohlédnout tisíce lidí. Kromě toho, že se během návštěvy mohou dozvědět řadu zajímavých informací o Evropské unii, mají také možnost zúčastnit se nejrůznějších diskuzí, koncertů a dalších doprovodných akcí.

    #EUopenday

Navštivte sídla evropských institucí

Brusel

6. května 2017, od 10:00 do 18:00 hod

Aktivity pořádané v Bruselu

Lucemburk

 

13.–14. května 2017, od 10:00 do 18:00 hod

Aktivity pořádané v Lucemburku

Štrasburk

 

14. května 2017, od 10:00 do 18:00 hod

Aktivity pořádané ve Štrasburku

 

Akce pořádané u příležitosti oslav Dne Evropy v zemích EU

Řadu akcí pro všechny věkové skupiny pořádají i místní kanceláře Evropské komise a Evropského parlamentu v členských zemí EU.

Už víte, co pro vás chystají u vás?

Rakousko

Belgie

Bulharsko

Chorvatsko

Česká republika

Dánsko

Estonsko

Finsko

Francie

Německo

Řecko

Maďarsko

Itálie

Lotyšsko

Lucemburk

Nizozemsko

Polsko

Portugalsko

Rumunsko

Slovensko

Slovinsko

Španělsko

Švédsko

Spojené království

Akce u příležitosti oslav Dne Evropy ve světě

Delegace EU pořádají ve spolupráci s velvyslanectvími členských států v hostitelských zemích akce na téma Evropa ve světě. Na přednáškách, během soutěží, filmových přehlídek a dalších akcí pořadatelé představí to nejlepší, co EU může nabídnout.

Další informace

 

Proč se slaví Den Evropy?

Na Den Evropy, který se slaví každý rok 9. května, oslavujeme mír a jednotu v Evropě. Toto datum je připomenutím historicky významné „Schumanovy deklarace“. Někdejší francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman během svého projevu v roce 1950 v Paříži navrhl novou formu politické spolupráce v Evropě, která by napříště vyloučila válečný konflikt mezi evropskými národy.

Navrhl vytvořit nadnárodní evropskou instituci, která by řídila společnou těžbu uhlí a výrobu oceli. Za necelý rok byla podepsána smlouva, na jejímž základě takový orgán vznikl. Schumanův návrh se považuje za počátek společenství, které dnes nazýváme Evropskou unií.

Back to top