Evropská unie

Den Evropy 2018

U příležitosti oslav Dne Evropy otevřou evropské instituce veřejnosti i letos své prostory. 5. května v Bruselu, 5. a 9. května v Lucemburku a 10. června ve Štrasburku.

Řadu událostí a akcí pro všechny věkové skupiny pořádají i místní kanceláře EU v Evropě a ve světě.

U příležitosti oslav Dne Evropy si každoročně prohlédne prostory jednotlivých institucí několik tisíc lidí. Konají se také diskuse, koncerty a další akce, při nichž se lidé mohou dozvědět řadu zajímavých informací o Evropské unii.

     #EUopenday

Navštivte evropské instituce

Brusel

Akce pořádané v Bruselu

5. května 2018, od 10:00 do 18:00 hod

Lucemburk

 

Akce pořádané v Lucemburku

5. května 2018, od 14:00 do 18:00 hod

9. května 2018, od 10:00 do 18:00 hod

Štrasburk

 

Akce pořádané ve Štrasburku

10. června 2018, od 10:00 do 18:00 hod

 

Akce pořádané u příležitosti oslav Dne Evropy v zemích EU

Řadu akcí pro všechny věkové skupiny pořádají i místní kanceláře Evropské komise a Evropského parlamentu v členských zemích EU.

Akce pořádané v jednotlivých zemích:

Rakousko

Belgie

Bulharsko

Chorvatsko

Česká republika

Dánsko

Estonsko

Finsko

Francie

Německo

Řecko

Maďarsko

Itálie

Lotyšsko

Lucembursko

Nizozemsko

Polsko

Portugalsko

Rumunsko

Slovensko

Slovinsko

Španělsko

Švédsko

Spojené království

Oslavy Dne Evropy ve světě

U příležitosti Dne Evropy, který se slaví každý rok 9. května, oslavujeme mír a jednotu v Evropě. V tento den si připomínáme přijetí „Schumanovy deklarace“. Letos se k oslavám připojí delegace EU po celém světě. Celý květen bude probíhat řada akcí a událostí.

Letošním tématem je „Evropský rok kulturního dědictví“.

Další informace

Proč se slaví Den Evropy?

Na Den Evropy, který se slaví každý rok 9. května, oslavujeme mír a jednotu v Evropě. V tento den si připomínáme přijetí historicky významné „Schumanovy deklarace“. Někdejší francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman během svého projevu v roce 1950 v Paříži navrhl novou formu politické spolupráce v Evropě, která by napříště vyloučila válečný konflikt mezi evropskými národy.

Návrh spočíval ve vytvoření nadnárodní evropské instituce, která by řídila společnou těžbu uhlí a výrobu oceli. Za necelý rok byla podepsána smlouva, na jejímž základě takový orgán vznikl. Schumanův návrh se považuje za počátek společenství, které dnes nazýváme Evropskou unií.

Back to top