Evropská unie

Euro

Euro je jedním z nejhmatatelnějších úspěchů evropské integrace. Společnou měnu zavedlo 19 ze 28 členských států EU a denně jí platí okolo 338,6 milionů lidí. Její přínos si dobře uvědomují všichni, kteří po Unii cestují nebo nakupují u internetových prodejců z jiných zemí EU.

Měnová spolupráce v EU

Hospodářská a měnová unie spočívá v koordinaci hospodářské a fiskální politiky, společné měnové politice a v používání společné měny eura. Euro se začalo používat 1. ledna 1999 jako virtuální měna pro bezhotovostní platby a v účetnictví. Bankovky a mince jsou v oběhu od 1. ledna 2002.

Podívejte se, jak eurobankovkyeuromince vypadají.

Které země euro používají?

Euro (€) je oficiální měnou v 19 ze 28 členských států EU. Tyto země jsou společně označovány jako eurozóna. 

 

Ve světě navíc používá přes 175 milionů lidí měny, které jsou na euro vázány.

Účel společné měny

Společná měna má mnoho výhod: odstraňuje například náklady spojené s používáním více měn a problémy způsobené výkyvy směnných kurzů. Díky ní mohou podniky snáze obchodovat v zahraničí, ekonomika je stabilnější, hospodářství vykazuje růst a spotřebitelé mohou vybírat z širší nabídky. Společná měna také usnadňuje cestování a nakupování v zahraničí. V celosvětovém měřítku má Evropská unie větší vliv, protože euro je po americkém dolaru druhou nejdůležitější mezinárodní měnou.

Řízení společné měny

Za měnové záležitosti v EU odpovídá nezávislá Evropská centrální banka. Jejím hlavním úkolem je udržovat stabilitu cen. ECB také v eurozóně stanoví některé důležité úrokové sazby. Výběr daní mají nadále na starost členské státy a každá země si rozhoduje o svém rozpočtu. Vlády členských států ale sestavily společná pravidla pro řízení veřejných financí, podle kterých koordinují svou činnost zaměřenou na udržení stability, růstu a zaměstnanosti.

Back to top