Európska únia

História Európskej únie - 2009

História Európskej únie - 2009


2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009

Január

1

Na Slovensku platí nové zákonné platidlo – euro.

1

Česká republika sa po prvý krát stáva predsedníckou krajinou Európskej únie. Medzi jej prioritami sú hospodárstvo a energetika.

1

Začína Európsky rok tvorivosti a inovácie. Na programe sú konferencie, projekty a výstavy, ktoré sa budú konať po celej Európe s cieľom zvýšiť povedomie verejnosti o potrebe tvorivých riešení na dnešné problémy.

7

Rakúsky Linz a litovský Vilnius sa delia o titul Európskeho hlavného mesta kultúry na rok 2009.

Február

8

Švajčiarsko hlasuje v prospech rozšírenia dohody o voľnom pohybe osôb medzi EÚ a Švajčiarskom.

22

Európski členovia skupiny G20, ktorá združuje najväčšie svetové hospodárstva, sa stretli v Berlíne. Lídri sa zhodli na potrebe spoločného postupu pri potláčaní následkov finančnej krízy a na znovuobnovenie dôvery v spoločný trh.

25

Skupina expertov, ktorú vedie Jacques de Larosière, predstavila správu vyžiadanú Európskou komisiou. V správe sa odporúča prísnejší dohľad nad finančným odvetvím ako prevencia pred opakovaním finančnej krízy.

Marec

1

Neformálne stretnutie hláv štátov a vlád o implementácii Plánu hospodárskej obnovy Európy.

6

Hillary Clintonová, ministerka zahraničných vecí Spojených štátov amerických, sa stala najvyššie postaveným štátnikom, ktorý od čias Ronalda Reagana v roku 1985 v mene USA navštívil Európsky parlament.

19 a 20

Európska rada – čelní predstavitelia sa spoločne dohodli na použití nevyčerpaných prostriedkov vo výške 5 miliárd eur na modernizáciu energetických sietí a pripojenia na internet a navýšenie pomoci krajinám, ktoré čelia hospodárskym ťažkostiam.

Apríl

2

Na samite štátov G20 v Londýne sa dosiahla dohoda o poskytnutí prostriedkov vo výške 832 miliárd eur pre MMF a ďalšie inštitúcie a o sprísnení pravidiel pre finančné trhy.

5

Na samite EÚ – USA v Prahe diskutovali lídri Európskej únie a americký prezident Barack Obama o finančnej kríze a bezpečnostných otázkach.

30

Ministri zdravotníctva EÚ sa stretávajú na mimoriadnom stretnutí v Luxemburgu po tom, čo sa do Európy dostal nový vírus chrípkovej nákazy A (H1N1).

Máj

7

V Prahe sa uskutočnil osobitný samit EÚ o zamestnanosti venovaný riešeniu vplyvu hospodárskej krízy na pracovné miesta v Európe.

Jún

4-7

Občania si vo voľbách do Európskeho parlamentu zvolili 736 poslancov. Celková volebná účasť dosiahla 43,2 %.

18-19

Samit EÚ v Bruseli pripravil pôdu pre druhé referendum o Lisabonskej zmluve v Írsku.

Júl

1

Švédsko sa po druhýkrát stáva predsedníckou krajinou Rady EÚ. Jeho prioritami sú oživenie hospodárstva a boj proti zmenám klímy.

14

Za predsedu Európskeho parlamentu bol zvolený poľský poslanec Jerzy Buzek.

23

Island požiadal o členstvo v EÚ.

August

20

Tím pozorovateľov EÚ sa zúčastnil na prezidentských voľbách v Afganistane.

September

16

Európsky parlament schválil vymenovanie Josého Manuela Barrosa za predsedu Európskej komisie na druhé päťročné funkčné obdobie.

17

V Bruseli sa konal neformálny samit predstaviteľov štátov EÚ s cieľom prípravy na samit G20 v Pittsburghu.

24-25

V Pittsburghu (Pennsylvánia, USA) sa uskutočnil samit krajín G20. Predstavitelia najväčších svetových hospodárstiev diskutovali o klimatických zmenách a udržateľnom oživení hospodárstva.

Október

3

Írski voliči v druhom referende schválili Lisabonskú zmluvu.

30

Na programe zasadnutia Európskej rady bola diskusia o finančnej podpore pre rozvojové krajiny na pomoc v boji s globálnym otepľovaním a príprava na decembrovú medzinárodnú konferenciu o zmenách klímy.

November

9

20. výročie pádu Berlínskeho múru.

18

V Štokholme sa koná samit EÚ - Rusko. Rokovania sa týkajú dohody o systéme skorého varovania v prípade narušenia dodávok energie, reakcie na finančnú a hospodársku krízu a zmien klímy.

20

V rámci stretnutia Európskej rady bol Herman Van Rompuy menovaný prvým stálym predsedom Rady EÚ a britská komisárka pre obchod Catherine Ashtonová sa stala vysokou predstaviteľkou Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

December

1

Lisabonská zmluva vstúpila do platnosti.

10-11

Počas zasadania Európskej rady v Bruseli bol prijatý Štokholmský program pre obdobie 2010 – 2014, ktorého cieľom je upevniť priestor slobody, spravodlivosti a bezpečnosti.

19

Bola podpísaná Kodanská dohoda o boji proti zmene klímy. Aj keď nie je záväzná, je považovaná za posun smerom k budúcej celosvetovej dohode. EÚ navrhla ešte ďalšie zníženie svojich emisií CO2 za predpokladu, že aj ostatné krajiny sa pridajú k tomuto záväzku.

22

Srbsko požiadalo o členstvo v EÚ.

2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009
Klikni tiež na...: 
Back to top