Eiropas Savienība

Eiropas Savienības vēsture - 2009

Eiropas Savienības vēsture - 2009


2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009

Janvāris

1.

Eiro kļūst par likumīgu maksāšanas līdzekli Slovākijā.

1.

Čehija pirmo reizi kļūst par Eiropas Savienības prezidentvalsti. Tās prioritātes ir ekonomika un enerģētika.

1.

Sākas Eiropas radošuma un inovācijas gads. Tā gaitā visā Eiropā notiks konferences, pasākumi un izstādes, lai cilvēkos rosinātu radošus meklējumus, risinot mūslaiku problēmas.

7.

Linca (Austrijā) un Viļņa (Lietuvā) kļūst par 2009. gada Eiropas kultūras galvaspilsētām.

Februāris

8

Šveice nobalso par to, lai pagarinātu nolīgumu par personu brīvu pārvietošanos starp ES un Šveici.

22

Berlīnē tiekas Eiropas pārstāvji G20 grupā, kurā piedalās pasaules ietekmīgākās ekonomikas valstis. Līderi vienojas par to, ka vajadzīga kopīga pieeja, lai mazinātu finanšu krīzi un atjaunotu uzticību kopējam tirgum.

25

De Larosjēra ekspertu komanda iepazīstina ar Eiropas Komisijas pasūtīto ziņojumu, kurā ir ieteikts nodrošināt lielāku finansiālo uzraudzību, lai izvairītos no finanšu krīzes atkārtošanās.

Marts

1.

Valstu un valdību vadītāji tiekas neoficiālā sanāksmē, lai apspriestu ekonomikas stabilizācijas plāna īstenošanu.

6.

ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone apmeklē Eiropas Parlamentu. Kopš 1985. gada, kad Parlamentā viesojās Ronalds Reigans, viņa ir visaugstākā ASV amatpersona, kas apmeklējusi Parlamentu.

19.-20.

Eiropadomes sanāksmē līderi cita starpā vienojas neiztērētos ES līdzekļus, kuru apjoms ir pieci miljardi eiro, ieguldīt energotīklu un interneta savienojumu atjaunināšanā, kā arī palielināt ES palīdzību grūtībās nonākušām valstīm.

Aprīlis

2.

G20 sammita dalībnieki Londonā pieņem lēmumu par 832 miljardu eiro piešķiršanu SVF un citām institūcijām un par finanšu tirgus stingrāku regulējumu.

5.

ES un ASV sammitā Prāgā ES līderi un ASV prezidents Baraks Obama apspriež finanšu krīzi un drošības jautājumus.

30.

ES veselības aizsardzības ministri tiekas Luksemburgā, lai novērtētu situāciju, "jaunajam" A gripas vīrusam H1N1 sasniedzot Eiropu.

Maijs

7.

Prāgā norisinās īpašs ES sammits, kas veltīts varbūtējiem risinājumiem, kas ļautu mazināt ekonomikas krīzes ietekmi uz nodarbinātību Eiropā.

Jūnijs

4.-7.

Visā ES notiek Eiropas Parlamenta vēlēšanas, un tiek ievēlēti 736 EP deputāti. Tajās piedalījās 43,2% vēlētāju.

18.-19.

Eiropas sammits, ko rīko Briselē, rada atbilstošus apstākļus, lai Īrijā varētu notikt otrais referendums par Lisabonas līgumu.

Jūlijs

1.

Zviedrija otro reizi pārņem prezidentūru Eiropas Savienības Padomē. Šīs prezidentūras prioritātes ir tautsaimniecības krīzes pārvarēšana un klimata pārmaiņas.

14.

Par Eiropas Parlamenta priekšsēdētāju ievēlēts Polijas deputāts Ježijs Buzeks.

23.

Īslande iesniedz pieteikumu dalībai ES.

Augusts

20

Novērotāju grupa no Eiropas Savienības novēro prezidenta vēlēšanas Afganistānā.

Septembris

16

Eiropas Parlaments apstiprina Žozē Manuela Barrozu kandidatūru otram piecus gadus ilgam pilnvaru termiņam Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatā.

17

Lai sagatavotos "lielā divdesmitnieka" valstu sanāksmei Pitsburgā, Briselē tiek sarīkota ES valstu un valdību vadītāju neoficiāla sanāksme.

24-25

Pitsburgā (ASV) notiek G20 jeb "lielā divdesmitnieka" sammits. Pasaules ekonomiski attīstītāko valstu vadītāji spriež par klimata pārmaiņām un tautsaimniecības ilgtspējīgu atveseļošanos.

Oktobris

3

Otrajā referendumā īri saka "jā" Lisabonas līgumam.

30

Eiropadomes sanāksmē spriež par finansiālu palīdzību, kas sniedzama jaunattīstības valstīm, lai ierobežotu globālo sasilšanu. Sanāksmē notiek arī gatavošanās decembrī paredzētajai starptautiskajai konferencei par klimata pārmaiņām.

Novembris

9

Berlīnes mūra krišanas 20. gadskārta

18

Stokholmā notiek ES un Krievijas sammits. Notiek diskusijas par agrīnas brīdināšanas nolīgumu, lai palīdzētu potenciālu energoapgādes traucējumu gadījumā un lai palīdzētu reaģēt uz finanšu un ekonomikas krīzi un klimata pārmaiņām.

20

Eiropadomes sanāksmē Hermanis van Rompejs tiek iecelts par pirmo pastāvīgo Eiropadomes priekšsēdētāju, un par tirdzniecību atbildīgā britu komisāre Ketrina Eštone — par ES augsto pārstāvi ārpolitikas un drošības politikas jautājumos.

Decembris

1

Stājas spēkā Lisabonas līgums.

10-11

Eiropadomes sanāksmē, kas notiek Briselē, pieņem tā saukto Stokholmas programmu 2010.-2014. gadam. Tās mērķis ir veicināt brīvību, tiesiskumu un drošību.

19

Kopenhāgenā paraksta līgumu par klimata pārmaiņu ierobežošanu. Tiek uzskatīts, ka tas ir solis ceļā uz visas pasaules mēroga vienošanos nākotnē, tomēr līgums nav juridiski saistošs. ES piedāvā vēl vairāk samazināt savus CO2 izmešus, ja citas valstis darīs to pašu.

22

Serbija iesniedz pieteikumu dalībai ES.

2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009
Skatīt arī
Back to top