Europos Sąjunga

Europos Sąjungos istorija - 2009

Europos Sąjungos istorija - 2009


2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009

Sausis

1 d.

Euras tapo teisėta mokėjimo priemone Slovakijoje.

1 d.

Pirmą kartą rotacijos tvarka Europos Sąjungai pradėjo pirmininkauti Čekija. Tarp jos pirmininkavimo prioritetų – ekonomika ir energetika.

1 d.

Prasidėjo Europos kūrybiškumo ir naujovių metai. Per juos visoje Europoje vyks konferencijos bei parodos ir bus įgyvendinami įvairūs projektai. Renginių tikslas – plačiau informuoti apie tai, kad šiandienos uždavinius reikia spręsti kūrybiškai.

7 d.

2009 m. Europos kultūros sostinės yra Lincas (Austrija) ir Vilnius (Lietuva).

Vasaris

8 d.

Šveicarijoje balsuojama dėl laisvo asmenų judėjimo tarp ES ir Šveicarijos susitarimo pratęsimo.

22 d.

Berlyne susitiko didžiajam dvidešimtukui, t. y. ekonomiškai galingiausių šalių pasaulyje grupei, priklausančių Europos šalių atstovai. Jie pritarė, kad reikia bendro metodo finansų krizei įveikti ir pasitikėjimui bendra rinka atkurti.

25 d.

J. de Larosière'o vadovaujama ekspertų grupė pateikė Europos Komisijos prašymu parengtą ataskaitą, kurioje rekomendavo griežtesnę finansų priežiūrą, kad būtų išvengta dar vienos finansų krizės.

Kovas

1 d.

Valstybių ir vyriausybių vadovai neoficialiame susitikime apsvarstė ekonomikos atgaivinimo plano įgyvendinimą.

6 d.

JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton – aukščiausio rango JAV pareigūnė, apsilankiusi Europos Parlamente nuo Ronaldo Reigano vizito 1985 m.

19-20 d.

Europos Vadovų Taryba nutarė skirti 5 mlrd. EUR nepanaudotų ES biudžeto lėšų energetikos ir interneto tinklų modernizavimo projektams ir padidinti ES pagalbą sunkioje padėtyje esančioms šalims.

Balandis

2 d.

Londone vykusiame Didžiojo dvidešimtuko (G20) aukščiausiojo lygio susitikime nutarta Tarptautiniam valiutos fondui bei kitoms institucijoms skirti 832 mlrd. EUR ir sugriežtinti finansų rinkų taisykles.

5 d.

ES ir JAV aukščiausiojo lygio susitikime Prahoje Europos Sąjungos vadovai ir JAV Prezidentas Barackas Obama aptarė finansų krizę ir saugumo klausimus.

30 d.

Liuksemburge susitiko ES sveikatos ministrai, kad apsvarstytų, kaip kovoti su nauju gripo virusu A(H1N1).

Gegužė

7 d.

Prahoje vyko specialus ES aukščiausiojo lygio susitikimas užimtumo klausimais. Jis buvo skirtas ekonominės krizės poveikio užimtumui Europoje problemai.

Birželis

4–7 d.

Visoje ES vyko Europos Parlamento rinkimai. Išrinkti 736 Europos Parlamento nariai. Rinkimuose dalyvavo 43,2% ES piliečių.

18–19 d.

Briuselyje įvykusiame ES aukščiausiojo lygio susitikime buvo rengiamasi antrajam referendumui dėl Lisabonos sutarties Airijoje.

Liepa

1 d.

Pirmininkauti Europos Sąjungai rotacijos tvarka antrą kartą pradėjo Švedija. Jos pirmininkavimo prioritetai – ekonomikos atgaivinimas ir kova su klimato kaita.

14 d.

Europos Parlamento pirmininku išrinktas lenkas Jerzy Buzekas.

23 d.

Islandija pateikė paraišką dėl narystės ES.

Rugpjūtis

20 d.

Europos Sąjungos stebėtojų komanda stebėjo prezidento rinkimų procesą Afganistane.

Rugsėjis

16 d.

Europos Parlamentas pritarė José Manuelio Barroso paskyrimui eiti Europos Komisijos Pirmininko pareigas antrą penkerių metų kadenciją.

17 d.

Briuselyje įvyko neoficialus ES valstybių vadovų susitikimas, skirtas rengtis kitam Didžiojo dvidešimtuko susitikimui Pitsburge.

24-25 d.

Pitsburge (JAV, Pensilvanijos valstija) įvyko Didžiojo dvidešimtuko susitikimas. Pajėgiausios ekonomikos pasaulio valstybių vadovai aptarė klimato kaitos ir tvaraus ekonomikos atgaivinimo klausimus.

Spalis

3 d.

Airiai per antrą referendumą pritarė Lisabonos sutarčiai.

30 d.

Europos Sąjungos Taryba svarstė, kaip finansiškai padėti besivystančioms šalims kovoti su visuotiniu atšilimu, ir rengėsi gruodį vyksiančiai tarptautinei konferencijai dėl klimato kaitos.

Lapkritis

9 d.

Berlyno sienos griuvimo 20-metis.

18 d.

ES ir Rusijos aukščiausiojo lygio susitikimas Stokholme. Aptartas susitarimas dėl išankstinio įspėjimo, kad būtų lengviau imtis reikiamų priemonių gresiant energijos tiekimo sutrikimams, taip pat svarstyta, kaip kovoti su finansų ir ekonomikos krize bei klimato kaita.

20 d.

Europos Vadovų Tarybos posėdyje Hermanas Van Rompuy paskirtas pirmuoju nuolatiniu ES Tarybos pirmininku, o už prekybą atsakinga EK narė britė Catherine Ashton – Europos Sąjungos vyriausiąja užsienio reikalų ir saugumo politikos įgaliotine.

Gruodis

1 d.

Įsigaliojo Lisabonos sutartis.

10-11 d.

Europos Vadovų Tarybos susitikime Briuselyje patvirtinta 2010–2014 m. Stokholmo programa, kuria siekiama toliau stiprinti laisvę, teisingumą ir saugumą.

19 d.

Pasirašytas Kopenhagos klimato susitarimas. Jis teisiškai šalių neįpareigoja, bet yra laikomas svarbiu žingsniu būsimo pasaulinio susitarimo link. ES pažadėjo dar labiau sumažinti išmetamų CO2 dujų kiekį, jei tą patį daryti įsipareigotų ir kitos šalys.

22 d.

Serbija pateikė paraišką dėl narystės ES.

2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009
Papildoma informacija: