Eiropas Savienība

Eiropas Savienības vēsture - 2008

Eiropas Savienības vēsture - 2008


2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009

Janvāris

1

Slovēnija pārņem Eiropas Savienības Padomes prezidentūru. Kipra un Malta pāriet uz eiro. Tagad eiro zonā ir 15 ES valstis un apmēram 320 miljoni cilvēku.

8

Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barozu atklāj Eiropas Starpkultūru dialoga gadu (2008) Ļubļanā, Slovēnijā.

28

ES apstiprina militāras operācijas sākšanu Čadas austrumdaļā un Centrālāfrikas Republikas ziemeļaustrumos ("EUFOR Tchad/RCA") saskaņā ar Eiropas drošības un aizsardzības politiku un ANO Drošības padomes 2007. gada rezolūciju Nr. 1778.

Februāris

4

Padomes Politikas un drošības komiteja ieceļ Pīteru Feitu par ES īpašo pārstāvi (ESĪP) Kosovā.

5

Eiropas Savienības Kopējās ārpolitikas un drošības politikas (KĀDP) pārstāvim Havjeram Solanam piešķirta Pasaules bērnu vienotā parlamenta Miera balva par viņa ieguldījumu miera un savstarpējas sapratnes sekmēšanā.

7

Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Ginters Ferhoigens atklāj "Enterprise Europe Network" — jaunu un ietekmīgu Eiropas mēroga atbalsta tīklu uzņēmumiem. Īvu de Kermabonu ieceļ par EULEX Kosovo misijas vadītāju.

12

Eiropas Savienības Padome pieņem pārskatītu pievienošanas partnerību ar Horvātiju.

16

Eiropas Savienības Padome izveido Eiropas Savienības tiesiskuma misiju Kosovā – EULEX Kosovo.

Marts

1

Andrula Vasiliu iecelta par Kipras komisāra Markosa Kiprianu aizstājēju.

6

Briselē notiek ES un ASV trīspusējā ministru tikšanās, kuru vadīja Slovēnijas ārlietu ministrs Dimitrijs Rupels un kurā piedalījās ASV valsts sekretāre Kondoliza Raisa, ES augstais pārstāvis kopējās ārpolitikas un drošības politikas jautājumos Havjērs Solana un komisāre Benita Ferrero Valdnere.

11

Briselē notiek 12. ES un Ukrainas Sadarbības padomes tikšanās.

12

Eiropas Parlaments atzīmē 50. gadadienu kopš Eiropas Parlamentārās asamblejas pirmās sanāksmes 1958. gada 19. martā.

13-14

Eiropadomes sanāksme Briselē, Beļģijā.

30

Stājas spēkā jaunais ES un ASV gaisa pārvadājumu nolīgums “Atvērtās debesis". Eiropas un Amerikas aviosabiedrības tagad bez ierobežojumiem varēs lidot no ikvienas vietas ES uz jebkuru vietu ASV (un otrādi).

Aprīlis

9

Andrulu Vasiliu ieceļ veselības komisāra amatā, aizstājot tās tautieti Markosu Kiprianu, kurš atstāja Komisiju, lai kļūtu par ārlietu ministru jaunajā Kipras valdībā.

15

ES un Melnkalne paraksta divpusēju līgumu par pievienošanos PTO.

23

Septiņpadsmitais ES-Japānas sammits Tokijā (Japāna).

28

Trīspadsmitā ECOWAS un ES ministru trijotnes sanāksme Luksemburgā.

Maijs

16-17

Peru pilsētā Limā notiek ES un Latīņamerikas un Karību jūras valstu piektais sammits.

17

Peru pilsētā Limā notiek trešais CARIFORUM un ES Trijotnes sammits, kā arī Mercosur un ES Trijotnes sammits. Ļubļanā (Slovēnija) notiek sanāksme starp Nigēriju un ES ministru trijotni.

26

Briselē notiek ES - GCC (Persijas līča sadarbības padome) Apvienotās padomes un ministru 18. sanāksme.

27

Briselē notiek EK un Turcijas Asociācijas padomes 46. sanāksme. Briselē notiek Kaboverdes un ES ministru trijotnes 1. sanāksme.

Jūnijs

12

Īrijas referendumā 53,4% elektorāta nobalsoja pret Lisabonas līgumu, kura mērķis ir uzlabot ES institūcijas un darba metodes.

14

Spānijā atklāta starptautiska izstāde "Expo Zaragoza", kas ilgs trīs mēnešus. Tās temats ir "ūdens un ilgtspējīga attīstība". Izstādes publikas uzmanību cita starpā saista 80 metrus augsta caurspīdīga ēka, kuras dizains atgādina ūdens lāsi. Piedalās vairāk nekā 100 valstis.

17

Eiropas Komisija ierosina desmit punktu stratēģiju, kā samazināt nelegālo imigrāciju. To papildina priekšlikums, kas paredz vienāda līmeņa aizsardzību patvēruma meklētājiem visās ES valstīs.

18

Eiropas Parlaments apstiprina Antonio Tadžāni ES transporta komisāra amatā Franko Fratīni vietā.

18-19

Eiropadome spriež par Lisabonas līguma nākotni un nolemj turpināt ratifikācijas procesu. ES līderi ir par starptautisko sadarbību pārtikas un degvielas cenu kāpuma jautājumā.

Jūlijs

1

Francija pārņem prezidentūru ES Padomē. Tai ir šādas prioritātes: enerģētika un klimata pārmaiņas, pakta projekts par migrācijas politiku, drošība un terorisma apkarošana, lauksaimniecība un Lisabonas līguma nākotne.

7-8

Pasaules līderi tiekas G8 sammitā Japānā, Tojako. Ar aktīvu ES atbalstu viņi apstiprina jaunu mērķi siltumnīcefekta gāzu izmešu samazināšanā.

13

Parīzes sammitā atklāj jaunu Vidusjūras savienību. Ar kopējiem projektiem plānots stiprināt attiecības starp ES un tās kaimiņvalstīm dienvidaustrumos.

21

Pēc 13 bēguļošanas gadiem arestēts bijušais Bosnijas serbu līderis Radovans Karadžičs. Viņš nogādāts Starptautiskajā bijušās Dienvidslāvijas kara noziegumu tribunālā Hāgā, kur viņu tiesās.

Augusts

8

Starp Gruziju un Krieviju izceļas militārs konflikts. ES prezidentūra palīdz vienoties par pamieru.

Septembris

1

ES līderi tiekas sammitā, lai apspriestu karadarbību Gruzijā un nosodītu Krievijas "nesamērīgo reakciju".

7

Negaidīti smaga finanšu krīze dod triecienu pasaules ekonomikai. Par kritisko situāciju liecina fakts, ka ASV valdība pārņēmusi savā kontrolē hipotēku bankas "Fannie Mae" un "Freddie Mac". Grūtības pieredz arī dažas Eiropas bankas.

17

Eiropas Parlaments ievieš jaunu interneta televīzijas pakalpojumu "Europarl TV", kas vairāk nekā 20 valodās piedāvā raidījumus par nozīmīgākajiem jautājumiem un jaunākās ziņas par ES. Mērķauditorija ir politiķi, lobētāji un studenti.

Oktobris

15

Galvenais jautājums Eiropadomē ir finanšu krīze. ES vadītāji mudina reformēt finanšu sistēmu, pieprasot pastiprināt starptautisko uzraudzību, ieviest vispārēju "agrīnās brīdināšanas" sistēmu krīzes situācijām un vispasaules normatīvos standartus, kas palīdz nodrošināt pārredzamību un pārskatatbildību.

22

Par jauno ārējās tirdzniecības komisāri Pītera Medelsona vietā apstiprina Katrīnu Eštoni.

24

Septītajā Āzijas un ES sanāksmē (ASEM7) cita starpā pieņem deklarāciju par ilgtspējīgu attīstību.

Novembris

10

Padome nolemj veikt kopīgu ES militāru operāciju, lai uzlabotu kuģošanas drošību pie Somālijas krastiem. Tās nosaukums ir “Atalanta”, un šī operācija ir reakcija uz to, ka minētajā reģionā pirāti aizvien biežāk uzbrūk garāmbraucošiem kuģiem.

14

ES un Krievijas augstākā līmeņa sanāksmē galveno uzmanību pievērš Gruzijai, drošībai visā Eiropā un globālajai finanšu krīzei.

16

Notiek G-20 valstu sanāksme, kurā apspriež pasaules finanšu krīzi. Dalībnieki vienojas veikt reformas, lai nostiprinātu finanšu tirgu, ieviestu stingrāku riska uzraudzību, kā arī palīdzētu jaunattīstības valstīm, kurās ir strauja izaugsme, un pārējām jaunattīstības valstīm, ekonomikas lejupslīdes periodā tām atvieglojot piekļuvi finansējumam.

Decembris

12

Briseles sammits — vienošanās par rīcību klimata pārmaiņu jomā, ekonomikas atveseļošanas plānu un pasākumiem, lai reaģētu uz finanšu krīzi. Vienošanās par Lisabonas līguma ratificēšanu Īrijā.

12

ES uzņem Šveici Šengenas zonā, paverot cilvēkiem brīvas pārvietošanās iespējas un veicinot plašāku policijas sadarbību.

18

Eiropas Parlaments piešķir Saharova balvu apcietinātajam ķīniešu disidentam Hu Dzja.

2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009
Skatīt arī
Back to top