Předsednictví Rady Evropských společenství přebírá Dánsko.
Džibutsko ukládá u generálního tajemníka Rady listiny o přistoupení k úmluvě z Lomé.
V platnost vstupuje Barcelonská úmluva o ochraně Středozemního moře podepsaná v únoru 1976.
Jsou zahájena jednání o dohodě o spolupráci mezi Společenstvím a Jugoslávií, která má nahradit obchodní dohodu, jejíž platnost vyprší 30. srpna.
Společenství se účastní zasedání Rady pro obchod a rozvoj UNCTAD na ministerské úrovni, na kterém se projednává otázka zadluženosti rozvojových zemí.
Rozhodnutí ve věci Simmenthal. Evropský soudní dvůr svým rozhodnutím utvrzuje zásadu přednosti práva Společenství.
Konzultace EHS–Japonsko v Tokiu o krocích řešících problémy vyvolané přebytkem japonské obchodní bilance se Společenstvím.
Jako pozorovatel se Společenství účastní sedmého zasedání třetí konference Organizace spojených národů o mořském právu.
Společenství a Čínská lidová republika podepisují obchodní dohodu, která vstoupí v platnost 1. června.
Zasedání Evropské rady v Kodani. Je dosaženo dohody o prvních přímých volbách do Evropského parlamentu a hlavy států a vlád se připojují ke společnému prohlášení Evropského parlamentu, Rady a Komise o dodržování základních práv.
Komise přijímá kladné stanovisko k žádosti Portugalska o přistoupení.
Rada rozhoduje kladně o žádosti Portugalska o přistoupení ke Společenství a zahajuje jednání.
Společenství zahajuje jednání se Spojenými státy o uplatňování zákona o kontrole toxických látek (Toxic Substances Control Act) na výrobky Společenství.
Předsednictví Rady Evropských společenství přebírá Německo.
V německých Brémách se koná zasedání Evropské rady. Je odsouhlasena společná strategie k dosažení vyšší míry hospodářského růstu s cílem snížit nezaměstnanost a k vytvoření Evropského měnového systému (EMS).
Je přijato společné prohlášení o stavu jednání tokijského kola.
V Bonnu se Společenství podruhé plně účastní západního hospodářského summitu.
V Bruselu jsou na ministerské úrovni oficiálně zahájena jednání o nové úmluvě EHS–AKT (africké, karibské a tichomořské státy), která nahradí úmluvu z Lomé, jejiž platnost končí 1. března 1980.
Rada přijímá rozhodnutí, kterým se stanoví konání prvních přímých voleb do Evropského parlamentu na dny 7. až 10. června 1979.
Rada schvaluje několik dohod o spolupráci uzavřených s Alžírskem, Marokem, Tuniskem, Egyptem, Sýrií, Jordánskem a Libanonem a dodatečné finanční protokoly podepsané s Izraelem, Portugalskem a Maltou.
Šalamounovy ostrovy ukládají listiny o přistoupení k úmluvě z Lomé.
Zástupci vlád členských států v Radě podepisují úmluvu o přistoupení Dánska, Irska a Spojeného království k Úmluvě o příslušnosti a výkonu soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech.
V kanadské Ottawě je podepsána nová úmluva o vícestranné spolupráci v severozápadním Atlantiku.
V platnost vstupují dohody o spolupráci se zeměmi Maghrebu (Alžírskem, Marokem, Tuniskem), zeměmi Mašreku (Egyptem, Sýrií, Jordánskem, Libanonem) a dodatečné finanční protokoly podepsané s Izraelem, Portugalskem a Maltou.
Na čtvrté tripartitní konferenci v Bruselu se projednává intenzivní strukturální adaptace ekonomiky, která by měla podpořit hospodářský růst, určitá opatření v oblasti rozdělení práce a zvýšení významu odvětví služeb.
Komise přijímá kladné stanovisko k žádosti Španělska o přistoupení. Jednání budou zahájena 5. února 1979.
Zasedání Evropské rady v Bruselu. Rada zavádí Evropský měnový systém založený na evropské zúčtovací jednotce (ECU) a rozhoduje o tom, že bude založen výbor, který zváží, zda by neměly být v souvislosti s rozšířením upraveny institucionální mechanismy a postupy.
Zástupci vlád členských států prodlužují funkční období Roye Jenkinse jako předsedy Komise na dobu od 6. ledna 1979 do 5. ledna 1981.