Rumunjska je polupredsjednička republika s predsjednikom vlade – premijerom – i čelnikom države – predsjednikom. I vlada i predsjednik imaju izvršne ovlasti. Zemlja je podijeljena na 41 okrug i područje Bukurešta. Svakim okrugom upravlja okružno vijeće, nadležno za lokalne poslove, te načelnik okruga, nadležan za upravljanje državnim pitanjima na razini okruga. Lokacija na zemljovidu EU-a
Najvažniji sektori rumunjskoga gospodarstva 2016. bili su industrija (25,7 %), veleprodaja i maloprodaja, promet, usluge smještaja i prehrane (20,2 %) te javna uprava, obrana, obrazovanje i djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi (11,7 %).
U zemlje EU-a odlazi 75 % rumunjskog izvoza (22 % u Njemačku, 12 % u Italiju te 7 % u Francusku), a izvan EU-a 3 % odlazi u Tursku, a 2 % u Rusiju.
U pogledu uvoza, 77 % dolazi iz država članica EU-a (21 % iz Njemačke, 10 % iz Italije i 7 % iz Mađarske), dok od zemalja izvan EU-a 5 % rumunjskog uvoza dolazi iz Kine, a 4 % iz Turske.
Rumunjska ima 32 zastupnika u Europskom parlamentu. Saznajte tko su oni.
Ured Europskog parlamenta u Rumunjskoj
U Vijeću EU-a redovito se sastaju ministri država članica radi donošenja zakonodavstva EU-a i usklađivanja politika. Na sastancima Vijeća redovito sudjeluju predstavnici rumunjske vlade, ovisno o području politike koje se razmatra.
Vijeće EU-a nema jednog stalnog predsjednika (poput, primjerice, Komisije ili Parlamenta). Umjesto toga, za rad Vijeća nadležna je zemlja koja njime predsjeda. Zemlje koje predsjedaju Vijećem izmjenjuju se svakih šest mjeseci.
Tijekom tih šest mjeseci ministri vlade te države predsjedaju sastancima Vijeća i sudjeluju u utvrđivanju dnevnog reda za pojedino područje politike te potiču dijalog s ostalim institucijama EU-a.
Datumi rumunjskog predsjedanja:
siječanj – lipanj 2019.
Sljedeća poveznica preusmjerava na vanjske internetske straniceTrenutačno predsjedništvo Vijeća EU-a
Corina Crețu povjerenica je Europske komisije koju je nominirala Rumunjska, a nadležna je za regionalnu politiku.
Komisija u svim državama članicama ima lokalni ured, odnosno „predstavništvo”.
Predstavništvo Komisije u Rumunjskoj
Rumunjska ima 15 predstavnika u Europskom gospodarskom i socijalnom odboru. S tim savjetodavnim tijelom, koje predstavlja poslodavce, radnike i ostale interesne skupine, provode se savjetovanja o predloženom zakonodavstvu kako bi se dobila bolja predodžba o mogućim promjenama u području rada te promjenama socijalnog stanja u državama članicama.
Rumunjska ima 10 predstavnika u Europskom odboru regija, skupštini regionalnih i lokalnih predstavnika EU-a. S tim savjetodavnim tijelom provode se savjetovanja o predloženom zakonodavstvu kako bi se osiguralo da se pri njegovu donošenju uzmu u obzir stajališta svih regija EU-a.
Rumunjska komunicira s institucijama EU-a i preko svojeg stalnog predstavništva u Bruxellesu. Glavna je zadaća rumunjskog „veleposlanstva pri EU-u” osigurati što djelotvornije zastupanje državnih interesa i politika u EU-u.
Financijski doprinosi država članica proračunu EU-a pravedno su utvrđeni u skladu s veličinom njihova gospodarstva. Što je gospodarstvo države razvijenije, to ona više uplaćuje, i obrnuto. Svrha proračuna EU-a nije preraspodijeliti bogatstvo, već odgovoriti na potrebe svih građana EU-a.
Pregled financijskih odnosa između Rumunjske i EU-a 2016.:
Saznajte više o proračunu, prihodima i rashodima EU-a:
Novcem koji Rumunjska uplaćuje u proračun EU-a podupire se financiranje programa i projekata u svim zemljama EU-a, primjerice za gradnju cesta, subvencioniranje istraživača i zaštitu okoliša.
Saznajte više o tome kako financiranje EU-a koristi Rumunjskoj.