Eiropas Savienība

Polija

Īss apraksts

Galvaspilsēta: 

Varšava

Platība: 

312 679 km2

Iedzīvotāju skaits: 

37 967 209 (2016) 

Iedzīvotāju īpatsvars % no kopējā ES iedzīvotāju skaita: 

7,4 % (2016)

Iekšzemes kopprodukts (IKP): 

424,269 miljardi EUR (2016)

ES oficiālā(s) valoda(s): 

poļu

Valsts iekārta: 

parlamentāra republika

Deputātu skaits Eiropas Parlamentā: 

51

Valūta: 

Polijas zloti (PLN)

Schengen area member: 

Jā, Šengenas zonas valsts kopš 2007. gada 21. decembra.

ES dalībvalsts no: 

2004. gada 1. maija

Padomes prezidentūra: 

Šī saite jūs pārvirza uz ārēju tīmekļa vietnipašreizējo ES Padomes prezidentūru - Polijas prezidentūras laikposms

Polija ir Viduseiropas valsts. Tā robežojas ar Vāciju rietumos, Čehiju un Slovākiju dienvidos, Ukrainu un Baltkrieviju austrumos un ar Lietuvu un Krievijas eksklāvu Kaļiņingradu ziemeļos. Polijai pieder liels Baltijas jūras krasta posms, un tajā dominē zemi līdzenumi ziemeļos. Dienvidos Karpatu kalni veido hidrogrāfisku baseinu un dabisku robežu ar Slovākiju.

Svarīgākās Polijas ekonomikas nozares 2015. gadā bija rūpniecība (26,1 %), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi (25,4 %), valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselība un sociālie pakalpojumi (14,7 %).

Polijas galvenie eksporta partneri ir Vācija, Lielbritānija un Čehija, bet tās galvenie importa partneri ir Vācija, Krievija un Ķīna.

Polija ES

Eiropas Parlaments

Polijai ir ir 51 deputāts Eiropas Parlamentā. Noskaidrojiet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Polijā

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politiku. Polijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

Eiropas Savienības Padomei nav pastāvīga vienas personas vadīta prezidija (kā tas ir, piemēram, Komisijā vai Parlamentā). Padomes prezidentūru, kas ilgst sešus mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo sešu mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Polijas prezidentūras laikposms:

2011. gada jūlijs – decembris.

ES Padomes prezidentūra lasiet te.

Eiropas Komisija

Polijā Eiropas Komisijas komisāra amatam tika izraudzīta Elžbeta Beņkovska, kuras pārziņā ir iekšējais tirgus, rūpniecība, uzņēmējdarbība un MVU.

Komisijai katrā ES valstī ir tā sauktās pārstāvniecības.

Komisijas pārstāvniecība Polijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Polijai ir 21 pārstāvis Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba un sociālajā situācijā.

Eiropas Reģionu komiteja

Polijai ir 18 pārstāvji Eiropas Reģionu komitejā — ES organizācijā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, tādējādi nodrošinot, ka šajos tiesību aktos ņem vērā pašvaldību un reģionu nostāju.

Pastāvīgā pārstāvniecība ES

Polijas pastāvīgā pārstāvniecība Briselē nodrošina saikni starp Poliju un ES struktūrām. Tās kā “Polijas vēstniecības ES” galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt valsts intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Kāds ir Polijas finansiālais pienesums ES budžetā, un cik liels ir atbalsts, ko tā saņem?

Dalībvalstu finanšu iemaksas ES budžetā atbilstīgi to rocībai tiek taisnīgi sadalītas. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas — un otrādi. ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale, bet gan drīzāk visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzību aizsardzība.

Polijas finanšu sadalījums 2015. gada ES budžetā:

  • ES kopējie izdevumi Polijā — 13,358 miljardi EUR
  • ES kopējie izdevumi, izteikti % no Polijas nacionālā kopienākuma (NKI)— 3,25 %
  • Polijas kopējais ieguldījums ES budžetā —  3,718  miljardi EUR
  • Polijas iemaksas ES budžetā, izteiktas % no valsts NKI — 0,90 %

Sīkāki dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Polijā

Finanšu līdzekļi, ko Polija iemaksā ES budžetā, palīdz finansēt Eiropas mēroga programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Lasiet vēl par ES finansētajiem projektiem Polijā.

Praktiska informācija

Back to top