European Union website, the official EU website

Vācija

Īss apraksts: 

Vācijas teritoriju ziemeļos apskalo Ziemeļjūra un Baltijas jūra, bet dienvidos to ieskauj Alpi. Iedzīvotāju skaita ziņā Vācija ir pirmajā vietā ES. Vācija robežojas ar Dāniju ziemeļos, Poliju un Čehiju austrumos, Austriju un Šveici dienvidos, Franciju un Luksemburgu dienvidrietumos un Beļģiju un Nīderlandi ziemeļrietumos. 

Svarīgākās Vācijas ekonomikas nozares 2015. gadā bija rūpniecība (25,9 %), valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselība un sociālie pakalpojumi (18,2 %), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi (15,8 %).

Vācijas galvenie eksporta partneri ir Francija, ASV un Apvienotā Karaliste, savukārt tās imports pamatā nāk no Nīderlandes, Francijas un Ķīnas.

Galvaspilsēta: 

Berlīne

Platība: 

357 376 km2

Iedzīvotāju skaits: 

81 197 537 (2015)

Iedzīvotāju īpatsvars % no kopējā ES iedzīvotāju skaita: 

16 % (2015)

Iekšzemes kopprodukts (IKP): 

3,026 triljoni EUR (2015)

ES oficiālā(s) valoda(s): 

vācu

Valsts iekārta: 

federāla, parlamentāra republika

ES dalībvalsts no: 

1958. gada 1. janvāra

Deputātu skaits Eiropas Parlamentā: 

96

Valūta: 

Eiro. Eirozonas dalībvalsts kopš 1999. gada 1. janvāra

Šengenas zonas valsts?: 

 Jā, Šengenas zonas valsts kopš 1995. gada 26. marts

Padomes prezidentūra: 

 No 1958. gada līdz 2007. gadam rotējošā ES Padomes prezidentūra Vācijas pārziņā ir bijusi 11 reizes. Nākamā reize būs 2020. gadā.

Vācija ES

Eiropas Parlaments

Vācijai ir 96 deputāti Eiropas Parlamentā. Noskaidrojiet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Vācijā

ES Padome

ES Padomē valstu ministri regulāri tiekas, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Vācijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

Eiropas Savienības Padomei nav pastāvīga vienas personas vadīta prezidija (kā tas ir, piemēram, Komisijā vai Parlamentā). Padomes prezidentūru, kas ilgst sešus mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo sešu mēnešu laikā attiecīgās valsts ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Vācijas prezidentūras laikposmi:

1958. gada jūlijs–decembris | 1961. gada jūlijs–decembris | 1964. gada jūlijs–decembris | 1967. gada jūlijs–decembris | 1970. gada jūlijs–decembris | 1974. gada janvāris–jūnijs | 1978. gada jūlijs–decembris | 1983. gada janvāris–jūnijs | 1988. gada janvāris–jūnijs | 1994. gada jūlijs–decembris | 2007. gada janvāris–jūnijs | 2020. gada jūlijs–decembris

Vairāk par pašreizējo ES Padomes prezidentūru lasiet te.

Eiropas Komisija

Vācijā Eiropas Komisijas komisāra amatam tika izraudzīts Ginters Etingers, kas atbild par budžetu un cilvēkresursiem.

Komisijai katrā ES valstī ir tā sauktās pārstāvniecības.

Komisijas pārstāvniecība Vācijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Vācijai ir 23 pārstāvji Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba un sociālajā situācijā.

Reģionu komiteja

Vācijai ir 24 pārstāvji Reģionu komitejā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, tādējādi nodrošinot, ka šajos tiesību aktos ņem vērā pašvaldību un reģionu nostāju.

Pastāvīgā pārstāvniecība ES

Vācijas pastāvīgā pārstāvniecība Briselē nodrošina saikni starp Vāciju un ES struktūrām. Tās kā “Vācijas vēstniecības ES” galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt valsts intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Kāds ir Vācijas finansiālais ieguldījums ES budžetā, un cik liels ir atbalsts, ko tā saņem?

Dalībvalstu finanšu iemaksas ES budžetā atbilstīgi to rocībai tiek sadalītas taisnīgi. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas — un otrādi. ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale, bet gan visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzību aizsardzība. 

Vācijas finanšu sadalījums 2015. gada ES budžetā: 

  • ES kopējie izdevumi Vācijā — 11,013 miljardi EUR
  • ES kopējie izdevumi, izteikti % no Vācijas nacionālā kopienākuma (NKI) — 0,36 %
  • Vācijas kopējais ieguldījums ES budžetā — 24,283 miljardi EUR
  • Vācijas iemaksas ES budžetā, izteiktas % no valsts NKI — 0,79 % 

Sīkāki dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Vācijā

Finanšu līdzekļi, ko Vācija iemaksā ES budžetā, palīdz finansēt Eiropas mēroga programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Lasiet vēl par ES finansētajiem projektiem Vācijā.

Praktiska informācija