European Union website, the official EU website

Francija

Īss apraksts: 

Francija ir vislielākā Eiropas Savienības valsts. Tā stiepjas no Ziemeļjūras līdz Vidusjūrai. Tās ainava ir ļoti daudzveidīga un ietver kalnus austrumos un dienvidos. Te ir arī Rietumeiropas augstākā virsotne Monblāns (4 810 m).

Svarīgākās Francijas ekonomikas nozares 2015. gadā bija valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselība un sociālie pakalpojumi (23 %), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi (17,7 %) un rūpniecība (14,1 %).

Francijas galvenie eksporta partneri ir Vācija, Spānija un ASV, bet importē tā galvenokārt no Vācijas, Beļģijas un Itālijas.

Galvaspilsēta: 

Parīze

Platība: 

633 187 km2

Iedzīvotāju skaits: 

66 415 161 (2015)

Iedzīvotāju īpatsvars % no kopējā ES iedzīvotāju skaita: 

13,1 % (2015)

Iekšzemes kopprodukts (IKP): 

2,184 triljoni EUR (2015)

ES oficiālā(s) valoda(s): 

franču

Valsts iekārta: 

pusprezidentāla republika

ES dalībvalsts no: 

1958. gada 1. janvāra

Deputātu skaits Eiropas Parlamentā: 

74

Valūta: 

Eiro. Eirozonas dalībvalsts kopš 1999. gada 1. janvāra

Šengenas zonas valsts?: 

 Jā, Šengenas zonas valsts kopš 1995. gada 26. marts.

Padomes prezidentūra: 

ES Padomes rotējošā prezidentūra Francijas pārziņā laikā no 1959. gada līdz 2008. gadam bijusi 12 reizes.

Francija ES

Eiropas Parlaments

Francijai ir 74 deputāti Eiropas Parlamentā. Noskaidrojiet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Francijā

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Francijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

Eiropas Savienības Padomei nav pastāvīga vienas personas vadīta prezidija (kā tas ir, piemēram, Komisijā vai Parlamentā). Padomes prezidentūru, kas ilgst sešus mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo sešu mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Francijas prezidentūras laikposmi:

1959. gada janvāris-jūnijs | 1962. gada janvāris-jūnijs | 1965. gada janvāris-jūnijs | 1968. gada janvāris-jūnijs | 1971. gada janvāris-jūnijs | 1974. gada jūlijs–decembris | 1979. gada janvāris-jūnijs | 1984. gada janvāris-jūnijs | 1989. gada jūlijs–decembris | 1995. gada janvāris-jūnijs | 2000. gada jūlijs–decembris | 2008. gada janvāris-jūnijs |

Vairāk par pašreizējo ES Padomes prezidentūru lasiet te.

Eiropas Komisija

Francijā Eiropas Komisijas komisāra amatam tika izraudzīts Pjērs Moskovisī, kura pārziņā ir ekonomika un finanses, nodokļi un muitas lietas.

Komisijai katrā ES valstī ir tā sauktās pārstāvniecības.

Komisijas pārstāvniecība Francijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Francijai ir 24 pārstāvji Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba un sociālajā situācijā.

Reģionu komiteja

Francijai ir 23 pārstāvji Reģionu komitejā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, tādējādi nodrošinot, ka šajos tiesību aktos ņem vērā pašvaldību un reģionu nostāju.

Pastāvīgā pārstāvniecība ES

Francijas pastāvīgā pārstāvniecība Briselē nodrošina saikni starp Franciju un ES struktūrām. Tās kā “Francijas vēstniecības ES” galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt valsts intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Kāds ir Francijas finansiālais pienesums ES budžetā, un cik liels ir atbalsts, ko tā saņem?

Dalībvalstu finanšu iemaksas ES budžetā atbilstīgi to rocībai tiek sadalītas taisnīgi. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas — un otrādi. ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale, bet gan visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzību aizsardzība. 

Francijas finanšu sadalījums 2015. gada ES budžetā: 

  • ES kopējie izdevumi Francijā — 14,468 miljardi EUR
  • ES kopējie izdevumi, izteikti % no Francijas nacionālā kopienākuma (NKI) — 0,65 %
  • Francijas kopējais ieguldījums ES budžetā —  19,013 miljardi EUR
  • Francijas iemaksas ES budžetā, izteiktas % no valsts NKI — 0,85 % 

Sīkāki dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Francijā 

Finanšu līdzekļi, ko Francija iemaksā ES budžetā, palīdz finansēt Eiropas mēroga programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Lasiet vēl par ES finansētajiem projektiem Francijā

Praktiska informācija