Eiropas Savienība

Igaunija

Īss apraksts

Galvaspilsēta: 

Tallina

Platība: 

45 227 km2

Iedzīvotāju skaits: 

1 315 944 (2016)

Iedzīvotāju īpatsvars % no kopējā ES iedzīvotāju skaita: 

0,3 % (2016)

Iekšzemes kopprodukts (IKP): 

20,916 miljardi EUR (2016)

ES oficiālā(s) valoda(s): 

igauņu

Valsts iekārta: 

parlamentāra republika

Deputātu skaits Eiropas Parlamentā: 

6

Valūta: 

Eiro. Eirozonas dalībvalsts kopš 2011. gada 1. janvāra

Schengen area member: 

 Jā, Šengenas zonas valsts kopš 2007. gada 21. decembris.

ES dalībvalsts no: 

2004. gada 1. maijs

Padomes prezidentūra: 

Igaunija pašlaik ir Šī saite jūs pārvirza uz ārēju tīmekļa vietniES Padomes prezidentvalsts līdz 2017. gada 31. decembrim. - Igaunijas prezidentūras laikposms

Igaunija ir vistālāk uz ziemeļiem no trim Baltijas valstīm. Valstī dominē līdzens reljefs, un tā atrodas Baltijas jūras austrumu piekrastē.

Svarīgākās Igaunijas ekonomikas nozares 2015. gadā bija vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi (22,3 %), rūpniecība (20,4 %), valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselība un sociālie pakalpojumi (15,5 %).

Igaunijas galvenie eksporta partneri ir Zviedrija, Somija un Latvija, savukārt tās galvenie importa partneri ir Somija, Vācija un Lietuva.

Igaunija ES

Eiropas Parlaments

Igaunijai ir 6 deputāti Eiropas Parlamentā. Noskaidrojiet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Igaunijā

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Igaunijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

Eiropas Savienības Padomei nav pastāvīga vienas personas vadīta prezidija (kā tas ir, piemēram, Komisijā vai Parlamentā). Padomes prezidentūru, kas ilgst sešus mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo sešu mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Igaunijas prezidentūras laikposms:

2017. gada jūlijs–decembris

ES Padomes prezidentūra lasiet te.

Eiropas Komisija

Igaunijas izraudzītais komisārs Eiropas Komisijā ir Andruss Ansips, kurš ir Komisijas priekšsēdētāja vietnieks un atbild par digitālo vienoto tirgu. Viņš uz laiku atbildēs par digitālo ekonomiku un sabiedrību.

Komisijai katrā ES valstī ir tā sauktās pārstāvniecības.

Komisijas pārstāvniecība Igaunijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Igaunijai ir 6 pārstāvji Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba un sociālajā situācijā.

Eiropas Reģionu komiteja

Igaunijai ir 6 pārstāvji Eiropas Reģionu komitejā — ES organizācijā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, tādējādi nodrošinot, ka šajos tiesību aktos ņem vērā pašvaldību un reģionu nostāju.

Pastāvīgā pārstāvniecība ES

Igaunijas pastāvīgā pārstāvniecība Briselē nodrošina saikni starp Igauniju un ES struktūrām. Tās kā “Igaunijas vēstniecības ES” galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt valsts intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Kāds ir Igaunijas finansiālais pienesums ES budžetā, un cik liels ir atbalsts, ko tā saņem?

Dalībvalstu finanšu iemaksas ES budžetā atbilstīgi to rocībai tiek sadalītas taisnīgi. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas — un otrādi. ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale, bet gan visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzību aizsardzība. 

Igaunijas finanšu sadalījums 2015. gada ES budžetā: 

  • ES kopējie izdevumi Igaunijā: 0,443 miljardi EUR
  • ES kopējie izdevumi, izteikti % no Igaunijas nacionālā kopienākuma (NKI): 2,21 %
  • Igaunijas kopējais ieguldījums ES budžetā: 0,185 miljardi EUR
  • Igaunijas iemaksas ES budžetā, izteiktas % no valsts NKI: 0,92 % 

Sīkāki dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Igaunijā

Finanšu līdzekļi, ko Igaunija iemaksā ES budžetā, palīdz finansēt Eiropas mēroga programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Lasiet vēl par ES finansētajiem projektiem Igaunijā

Praktiska informācija

Back to top