Eiropas Savienība

Čehija

Īss apraksts

Čehijas Republikas karogs

Valsts iekārta

Čehija ir parlamentāra republika ar valdības vadītāju premjerministru un valsts galvu prezidentu. Valsts tika izveidota 1993. gadā pēc tam, kad Čehoslovākija sadalījās divās daļās: Čehijā un Slovākijā. Čehijai ir 14 reģioni, tostarp galvaspilsēta Prāga.

Atrašanās vieta ES kartē

Tirdzniecība un ekonomika

Čehijas ekonomikas svarīgākās nozares 2016. gadā bija rūpniecība (32,1 %), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi (18,6 %) un valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselība un sociālie pakalpojumi (14,7 %).

84 % no Čehijas eksporta nokļūst ES iekšējā tirdzniecībā (Vācijā 32 %, Slovākijā 8 % un Polijā 6 %), taču ārpus ES galvenie tirdzniecības partneri ir ASV un Ķīna (katrā pa 2 %).

79 % importa ir no ES dalībvalstīm (31 % no Vācijas, 10 % no Polijas un 6 % no Slovākijas), turpretī ārpus ES lielākie importa partneri ir Ķīna (7 %) un Dienvidkoreja (2 %).

Čehija ES

Eiropas Parlaments

Eiropas Parlamentā ir 21 deputāts no Čehijas. Uzziniet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Čehijā

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Čehijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs, atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

ES Padomei nav pastāvīga vienpersoniska priekšsēdētāja (kāds ir, piemēram, Komisijai vai Parlamentam). Padomes prezidentūru, kas ilgst 6 mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo 6 mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Čehijas prezidentūras laikposms:

2009. gada janvāris – jūnijs.

ES Padomes prezidentūra

Šī saite ved uz ārēju tīmekļa vietniPašreizējā ES Padomes prezidentūra

Eiropas Komisija

Čehijā Eiropas Komisijas komisāra amatam tika izvirzīta Vera Jourova, kuras pārziņā ir tieslietas, patērētāji un dzimumu līdztiesība.

Komisijai katrā ES valstī ir savs vietējais birojs, tā sauktā pārstāvniecība.

Komisijas pārstāvniecība Čehijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Čehijai ir 12 pārstāvji Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba tirgū un sociālajā situācijā.

Eiropas Reģionu komiteja

Čehijai ir 12 pārstāvji Eiropas Reģionu komitejā – ES organizācijā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, tādējādi nodrošinot, ka tajos ņem vērā pašvaldību un reģionu nostāju.

Pastāvīgā pārstāvniecība Eiropas Savienībā

Čehijas pastāvīgā pārstāvniecība, kas atrodas Briselē, nodrošina saikni starp Čehiju un ES struktūrām. Tā ir kā Čehijas vēstniecība ES, kuras galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt savas valsts intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Cik naudas Čehija iemaksā, un cik tā saņem?

Dalībvalstu iemaksas ES budžetā tiek sadalītas taisnīgi, atbilstoši to rocībai. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas – un otrādi. ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale, bet gan visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzību aizsardzība.

Čehijas finanšu sadalījums 2017. gada ES budžetā:

  • ES kopējie izdevumi Čehijā: 3,895 miljardi eiro
  • ES kopējie izdevumi, izteikti % no Čehijas nacionālā kopienākuma (NKI): 2,15 %
  • Čehijas kopējās iemaksas ES budžetā: 1,282 miljards eiro
  • Čehijas ieguldījums ES budžetā % no NKI: 0,71 %

Sīkāki dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Čehijā

Nauda, ko Čehija iemaksā ES budžetā, palīdz visās ES valstīs finansēt programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Lasiet vēl par to, kā Čehija izmanto ES finansējumu.

Back to top