Eiropas Savienība

Kipra

Īss apraksts

Galvaspilsēta: 

Nikozija

Platība: 

9 251 km²

Iedzīvotāju skaits: 

848 319 (2016)

Iedzīvotāju īpatsvars % no kopējā ES iedzīvotāju skaita: 

0,2 % (2016)

Iekšzemes kopprodukts (IKP): 

17,901 miljardi EUR (2016)

ES oficiālā(s) valoda(s): 

grieķu

Valsts iekārta: 

prezidentāla republika

Deputātu skaits Eiropas Parlamentā: 

6

Valūta: 

Eiro. Eirozonas dalībvalsts kopš 2008. gada 1. janvāra

Schengen area member: 

 Nē, Kipra nav Šengenas zonas valsts.  

ES dalībvalsts no: 

2004. gada 1. maija

Padomes prezidentūra: 

Šī saite jūs pārvirza uz ārēju tīmekļa vietnipašreizējo ES Padomes prezidentūru - Kipras prezidentūras laikposms

Kipra atrodas Vidusjūras ziemeļaustrumu daļā, uz dienvidiem no Turcijas. Kipra ir lielākā sala Vidusjūras austrumu daļā, kā arī trešā mazākā valsts ES aiz Maltas un Luksemburgas. Kipra pievienojās ES kā de facto sadalīta sala, bet visa Kipra ir ES teritorija. Kipras turki ir ES pilsoņi, jo viņi ir ES valsts — Kipras — pilsoņi, pat tad, ja viņi dzīvo tajā Kipras daļā, kuru valdība nekontrolē.

Svarīgākās Kipras ekonomikas nozares 2015. gadā bija vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi (28,7 %), valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselība un sociālie pakalpojumi (20,2 %) un nekustamais īpašums (11,1 %).

Kipras galvenie eksporta partneri ir Grieķija, Īrija un Apvienotā Karaliste, savukārt tās galvenie importa partneri ir Grieķija, Apvienotā Karaliste un Itālija.

Kipra ES

Eiropas Parlaments

Kiprai ai ir 6 deputāti Eiropas Parlamentā. Noskaidrojiet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Kiprā

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Kipras valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

Eiropas Savienības Padomei nav pastāvīga vienas personas vadīta prezidija (kā tas ir, piemēram, Komisijā vai Parlamentā). Padomes prezidentūru, kas ilgst sešus mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo sešu mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Kipras prezidentūras laikposms:

2012. gada jūlijs – decembris.

ES Padomes prezidentūra lasiet te.

Eiropas Komisija

Kiprā Eiropas Komisijas komisāra amatam tika izraudzīts Hrists Stiljanidis, kura pārziņā ir humānā palīdzība un krīžu pārvarēšana.

Komisijai katrā ES valstī ir tā sauktās pārstāvniecības.

Komisijas pārstāvniecība Kiprā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Kiprai ir 5 pārstāvji Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba un sociālajā situācijā.

Eiropas Reģionu komiteja

Kiprai ir 5 pārstāvji Eiropas Reģionu komitejā — ES organizācijā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, tādējādi nodrošinot, ka šajos tiesību aktos ņem vērā pašvaldību un reģionu nostāju.

Pastāvīgā pārstāvniecība ES

Kipras pastāvīgā pārstāvniecība Briselē nodrošina saikni starp Kipru un ES struktūrām. Tās kā “Kipras vēstniecības ES” galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt valsts intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Kāds ir Kipras finansiālais pienesums ES budžetā, un cik liels ir atbalsts, ko tā saņem?

Dalībvalstu finanšu iemaksas ES budžetā atbilstīgi to rocībai tiek sadalītas taisnīgi. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas — un otrādi. ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale, bet gan visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzību aizsardzība. 

Kipras finanšu sadalījums 2015. gada ES budžetā: 

  • ES kopējie izdevumi Kiprā:  0,203 miljardi EUR
  • ES kopējie izdevumi, izteikti % no Kipras nacionālā kopienākuma (NKI): 1,16 %
  • Kipras kopējais ieguldījums ES budžetā: 0,212 miljardi EUR
  • Kipras iemaksas ES budžetā, izteiktas % no valsts NKI: 1,21 % 

Sīkāki dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Kiprā 

Finanšu līdzekļi, ko Kipra iemaksā ES budžetā, palīdz finansēt Eiropas mēroga programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Lasiet vēl par ES finansētajiem projektiem Kiprā

Praktiska informācija

Back to top