Eiropas Savienība

Bulgārija

Īss apraksts

Galvaspilsēta: 

Sofija

Platība: 

110 370 km²

Iedzīvotāju skaits: 

7 153 784 (2016)

Iedzīvotāju īpatsvars % no kopējā ES iedzīvotāju skaita: 

1,4 % (2016)

Iekšzemes kopprodukts (IKP): 

47,364 miljardi EUR (2016)

ES oficiālā(s) valoda(s): 

bulgāru

Valsts iekārta: 

parlamentāra republika

Deputātu skaits Eiropas Parlamentā: 

17

Valūta: 

Bulgārijas leva (BGN)

Schengen area member: 

 Nē, Bulgārija nav Šengenas zonā valsts.

ES dalībvalsts no: 

2007. gada 1. janvāra

Padomes prezidentūra: 

Bulgārija pārņems rotējošo Šī saite jūs pārvirza uz ārēju tīmekļa vietniprezidentūru ES Padomē 2018. gada pirmajā pusē. - Bulgārijas prezidentūras posmi

Bulgārija atrodas Balkānu dienvidaustrumos, un tās topogrāfija ir daudzveidīga. Valsts ziemeļos ir plašas Donavas līdzenuma zemienes, un Donava ir dabīga robeža ar blakus esošo Rumāniju. Turpretim Bulgārijas dienvidos ir augstienes, bet austrumos ir Melnā jūra, kas visu gadu pievilina tūristus.

Svarīgākās Bulgārijas ekonomikas nozares 2015. gadā bija rūpniecība (23 %), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi (21 %), valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselības aprūpe un sociālie pakalpojumi (14,5 %).

Bulgārijas galvenie eksporta partneri ir Vācija, Itālija un Turcija, savukārt tās galvenie importa partneri ir Vācija, Krievija un Itālija.

Bulgārija ES

Eiropas Parlaments

Eiropas Parlamentā ir 17 deputāti no Bulgārijas. Uzziniet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Bulgārijā 

ES Padome

ES Padomē valstu ministri regulāri tiekas, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Bulgārijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

Eiropas Savienības Padomei nav pastāvīga vienas personas vadīta prezidija (kā tas ir, piemēram, Komisijā vai Parlamentā). Padomes prezidentūru, kas ilgst sešus mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo sešu mēnešu laikā attiecīgās valsts ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Bulgārijas prezidentūras posmi

2018. gada janvāris-jūnijs

ES Padomes prezidentūra lasiet te.

Eiropas Komisija

Bulgārijā Eiropas Komisijas komisāres amatam tika izraudzīta Marija Gabriela, kuras ziņā ir digitālā ekonomika un sabiedrība.

Komisijai katrā ES valstī ir vietējais birojs, kuru sauc par pārstāvniecību.

Komisijas pārstāvniecība Bulgārijā 

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Bulgārijai ir 12 pārstāvji Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba un sociālajā situācijā.

Eiropas Reģionu komiteja

Bulgārijai ir 12 pārstāvji Eiropas Reģionu komitejā — ES organizācijā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, tādējādi nodrošinot, ka šajos tiesību aktos ņem vērā pašvaldību un reģionu nostāju.

Pastāvīgā pārstāvniecība ES

Bulgārijas pastāvīgā pārstāvniecība Briselē nodrošina saikni starp Bulgāriju un ES iestādēm. Tās kā “Bulgārijas vēstniecības ES” galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt valsts intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Cik naudas Bulgārija iemaksā, un cik tā saņem?

Dalībvalstu finanšu iemaksas ES budžetā atbilstīgi to rocībai tiek sadalītas taisnīgi. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas — un otrādi. ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale, bet gan visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzību aizsardzība. 

Bulgārijas finanšu sadalījums 2015. gada ES budžetā: 

  • ES kopējie izdevumi Bulgārijā: 2,730 miljardi EUR;
  • ES kopējie izdevumi, izteikti % no Bulgārijas nacionālā kopienākuma (NKI): 6,38 %;
  • Bulgārijas kopējais ieguldījums ES budžetā: 0,424 miljardi EUR;
  • Bulgārijas iemaksas ES budžetā, izteiktas % no valsts NKI: 0,99 %. 

Sīkāki dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Bulgārijā

Nauda, ko Bulgārija iemaksā ES budžetā, palīdz finansēt Eiropas mēroga programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Lasiet vēl par ES finansētajiem projektiem Bulgārijā

Praktiska informācija

Back to top