Frequently Asked Questions

Europass templates

Europass Beceriler Pasaportu nedir?

Europass Beceriler Pasaportu, Europass aracılığıyla 2019 yılına kadar sunulan bir araçtı. Kullanıcıların, tek klasör içinde bir çok belge oluşturmasını sağlıyordu. Europass Beceriler Pasaportu aracı artık kullanılmıyor, ancak şimdi kayıtlı Europass kullanıcıları kendi Europass Kütüphaneleri üzerinden belge paylaşımı yapabilir.

Dijital becerilerimi nasıl anlatabilirim?

Dijital becerilerini Europass profilinde listeleyebilir ve organize edebilirsin. Kullanabildiğin araçlar ve yazılımlarla birlikte tüm dijital becerilerini ve gurur duyduğun proje ve başarılarını içeren bir liste oluşturabilirsin. İşinde veya eğitiminde kullandığın araçlar ile boş zamanlarında kullandığın (sosyal medya, blog, oyun vb.) araçları anlatabilirsin. Becerilerini farklı gruplar halinde organize edebilirsin, örn. tasarım için kullandığın dijital araçların bulunduğu bir grup oluşturabilir veya işinde kullandığın dijital becerilerin, hatta geliştirmek istediğin dijital becerilerin bir listesini oluşturabilirsin.

Dil becerilerini kendin nasıl değerlendirebilirsin?

Europass profilinde kendi dil becerilerini değerlendirebilirsin. Kendi becerilerini değerlendirmen, becerilerin üzerine düşünerek becerilerinin seviyesini tarif etmen anlamına gelir. Dil becerilerini tanımlamak için Europass profilinde yer alan basit bir öz değerlendirme tablosunu doldurabilirsin. Öz değerlendirme aracındaki tüm açıklamaları tek tek okuyarak, herhangi bir dildeki dinleme, okuma, sözlü iletişim, sözlü üretim ve yazma becerilerini en iyi şekilde yansıttığını düşündüğün seviyeyi seçebilirsin. Europass kütüphanesinde dil sertifikalarını da saklayabilirsin. Öz değerlendirme aracı, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı’nı (CEFR) kullanır.

Europass profilindeki öz değerlendirme tablosunu işverenler, eğitim ve staj kurumları ve başkalarıyla paylaşabilirsin.

Europass Dil Pasaportu ne oldu?

Europass Dil Pasaportu, kişilerin dil becerilerini ve yeterliliklerini kendi kendilerine değerlendirebilmeleri için 2004 yılında Europass belge şablonlarından biri olarak oluşturulmuştu.

Yeni Europass, dil pasaportunu Europass profilinin içinde açılan dil becerilerim bölümüne dahil etti. Dil becerilerini Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı’na (CEFR) dayalı olarak kendin değerlendirmeye devam edebilir ve sonuçlarını işverenler veya eğitim kurumlarıyla gerektiği şekilde paylaşabilirsin.

 

Diploma Eki nedir?

Diploma Eki, yüksek öğrenim yeterliliklerini anlaşılır ve tutarlı bir şekilde tarif etmene yardımcı olur.

Europass Sertifika Eki nedir?

Europass Sertifika Eki, mesleki eğitim ve staj yeterliliklerini anlaşılır ve tutarlı bir şekilde tarif etmene yardımcı olur.

Europass Hareketliliği nedir?

Europass Hareketliliği, farklı bir ülkedeki hareketlilik deneyimin boyunca edindiğin becerileri aktarmana yardımcı olur.

Europass CV and cover letter editor

Yeni Europass, Temmuz 2020'de uygulamaya kondu. Bu tarihten önce oluşturduğum Europass özgeçmişlerimi ve niyet mektuplarımı kullanmaya devam edebilir miyim?

Temmuz 2020’den önce bir Europass Özgeçmişi veya Niyet Mektubu oluşturduysan bu belgeleri Çevrimiçi Düzenleyici’ye yükleyerek düzenleyebilirsin. Ayrıca Europass profilini oluşturmak için kaydolabilir ve belgelerine tek bir yerden erişim ve paylaşım sağlamak için belgelerini Europass kütüphanende saklayabilirsin.

Europass özgeçmişimi nasıl kaydedebilirim?

Özgeçmişini tamamladıktan sonra farklı kaydetme seçenekleri göreceksin:

Kayıtlı kullanıcıysan özgeçmişini yerel cihazınıza indirebilir veya Europass kütüphanende saklayabilirsin.

Misafir kullanıcıysan özgeçmişini yerel cihazına indirebilirsin.

Europass, Europass Özgeçmişimi ve Niyet Mektubumu başka bir dile çevirebilir mi?

Europass profilini, Europass Özgeçmişini ve Niyet Mektubunu 29 farklı dilde oluşturabilirsin. Ancak, Europass profilinde veya belgelerinde sağladığın bilgileri başka bir dile çevirmez.

Europass özgeçmişimin farklı versiyonlarını oluşturabilir miyim?

Europass özgeçmişinin farklı versiyonlarını oluşturabilirsin. Farklı görsel şablon seçeneklerinden de yararlanabilirsin. Kayıtlı kullanıcılar, özgeçmişlerinin farklı versiyonlarını kendi Europass Kütüphanelerinde saklayabilirler. Misafir kullanıcılar, Europass özgeçmişlerinin farklı versiyonlarını cihazlarına indirerek daha sonra güncelleme yapabilirler.

Europass özgeçmişimi kaybettim. Ne yapabilirim?

Misafir kullanıcıysan Europass profiline girdiğin bilgiler, son ziyaretinden sonra 48 saat boyunca erişilebilir olacak.

Kayıtlı kullanıcıysan bilgilerin daha uzun bir süre boyunca kaydedilir ve Europass Özgeçmişini ve Niyet Mektuplarını Kütüphanende saklayabilirsin.

Europass özgeçmişimi kişiselleştirebilir miyim?

Europass özgeçmiş düzenleyicisini kullanarak, özgeçmişine dilediğin bölümleri ekleyebilir, mevcut bölümleri düzenleyebilir veya kaldırabilirsin. “İş deneyimi” ve “Eğitim ve staj” gibi bölümleri farklı bir yere taşıyabilir, düzenleyebilir veya kaldırabilirsin. İhtiyaçların ve deneyimlerin doğrultusunda kişiselleştirilmiş bölümler oluşturabilir, bu bölümleri dilediğin gibi isimlendirebilirsin.

Tercih ettiğin kısımları doldurduktan sonra, şablon listesi içinden dilediğin özgeçmiş şablonunu seçebilirsin. Böylece özgeçmişinin görünümünü ve bırakmasını istediğin izlenimi her başvuruya uygun şekilde değiştirebilirsin.

Europass özgeçmişimi çevrimiçi olarak nasıl güncelleyebilirim?

Kayıtlı kullanıcıysan, Europass özgeçmişini Europass kütüphanende saklayabilir ve dilediğin zaman düzenleyebilirsin. Misafir kullanıcıysan, Europass özgeçmişini Çevrimiçi Düzenleyici’ye aktarabilir ve dilediğin değişiklikleri yaptıktan sonra özgeçmişini yeniden indirebilirsin.

Europass özgeçmişimi nerede saklayabilirim?

Europass özgeçmişini aşağıdaki yöntemlerle saklayabilirsin:

  • Europass Kütüphanende (yalnızca kayıtlı kullanıcılar)
  • Yerel cihazına (masaüstü veya mobil cihaz) indirerek
Europass özgeçmişimi hangi formatta kaydedebilirim?

Şu anda Europass özgeçmişini, Europass PDF olarak kaydedebilirsin.

Europass özgeçmişime fotoğraf ekleyemiyorum.

Lütfen fotoğrafı doğru dosya formatında (PNG, JPG) yüklediğini kontrol et.

Doğru formatta yüklediysen, dosya boyutunun 20 MB’den küçük olduğundan emin ol.

Support and Information

Avrupa vatandaşı değilim. Europass’ı kullanabilir miyim?

Evet, Europass, uyruğun ya da yaşadığın ülkeye bakılmaksızın bir dizi çevrimiçi araç ve bilgiye ulaşmanı sağlayan ücretsiz bir kaynaktır.

Europass, beceri ve yeterliliklerimin tanınmasında bana yardımcı olabilir mi?

Europass, becerilerini, yeterliliklerini ve deneyimlerini anlaşılır ve tutarlı bir şekilde aktarmana yardımcı olur. Europass’ı kullanarak, becerilerinin, yeterliliklerinin veya diğer unvanlarının otomatik olarak tanınması hakkını elde etmiş olmazsın. Europass profili ve Diploma Eki, Sertifika Eki ile Europass Hareketliliği gibi Europass belgeleri, becerilerini ve yeterliliklerini işverenlere, eğitim ve staj kurumlarına ve diğer kurumlara açıklamana yardımcı olabilir.

Europass internet sitesindeki bilgileri kullanabilir veya kopyalayabilir miyim?

Kaynağını (©  Avrupa Birliği) belirtirsen Europass internet sitesindeki bilgileri kullanabilirsin.

Körüm/görme engelliyim. Europass Özgeçmişi aracını kullanabilir miyim?

Evet, Europass görme engelliler ve körler düşünülerek geliştirildi. Europass, yardımcı teknolojileri destekler ve bu tür zorlukları olan kişiler için alternatifler sunar.

Ulusal Europass Merkezi nedir?

Ulusal Europass Merkezi, Europass’a dahil olan ülkelerde Europass’a ilişkin olarak yürütülen tüm faaliyetleri koordine eder. Ulusal Europass Merkezi, Europass’ı kullanmak veya hakkında daha çok bilgi almak isteyen kişi ve kuruluşlar için ilk temas noktasıdır. Çalışmayı veya eğitim görmeyi düşündüğün ülkenin veya kendi ülkenin Ulusal Europass Merkezi ile iletişime geçebilirsin.

Ülkemde nasıl destek alabilirim?

Europass’ın Avrupa’da eğitim gör ve Avrupa’da çalış bölümleri üzerinden farklı ülkelerde sana yardımcı olabilecek bilgi ve hizmetleri arayabilirsin. İlgilendiğin ülkeyi listeden seç.

Europass hakkında daha fazla bilgi edinmek için ülkendeki Ulusal Europass Merkezi ile iletişime geçebilirsin.

Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi’ne (AYÇ) göre yeterlilik seviyemi nasıl kontrol edebilirim?

AYÇ seviyesine ilişkin bilgiler yeterlilik belgelerinde (diploma, sertifika, not dökümü) belirtilmiş olabilir veya okuduğun kurumdan bu bilgiyi talep edebilirsin.

Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) nedir?

Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ), yeterliliklerin farklı ülkelerde ve sistemlerde daha anlaşılabilir olmasını sağlayan bir AB aracıdır. AYÇ, herhangi bir Avrupa ülkesinde edinilen yeterliliklerin sekiz seviyeli, basit bir sistem aracılığıyla anlaşılabilmesini sağlar. AYÇ ile ilgili bilgiler, yeterlilik diplomanda veya Diploma Eki veya Sertifika Eki’nde yer alabilir. Yeterliliğinin denk geldiği AYÇ seviyesi ile ilgili bilgileri özgeçmişine ve başvurularına ekleyerek, diğer ülkelerdeki işverenlerin veya eğitim ve staj kurumlarının yeterliliklerini anlamalarını sağlayabilirsin.