europass

Have time for a quick survey?

We want to provide you with the best experience, so your feedback is very valuable to us. All you need to do is answer 5 simple questions

Takes 3 minutes

or

Frequently Asked Questions

EUROPASS ŞABLONLARI

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) nedir?

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR), yabancı dil öğrenenlerin başarılarını değerlendirmek için kullanılmak üzere Avrupa Konseyi tarafından geliştirilmiş bir kılavuzdur. CEFR, Avrupa'daki tüm diller için geçerli olan bir öğrenme, öğretme ve değerlendirme yöntemi sunar. CEFR, Avrupa genelinde dil yeterliliğini belirlemek için kullanılan altı referans seviyesi içerir. Europass profilinde bulunan CEFR öz değerlendirme tablosu, kişilerin dil yeterlilikleri konusunda öz değerlendirme yapmalarına yardımcı olmak için kullanılır.

Europass Hareketliliği nedir?

Europass Hareketliliği, farklı bir ülkedeki hareketlilik deneyimin boyunca edindiğin becerileri aktarmana yardımcı olur.

Europass Sertifika Eki nedir?

Europass Sertifika Eki, mesleki eğitim ve staj yeterliliklerini anlaşılır ve tutarlı bir şekilde tarif etmene yardımcı olur.

Diploma Eki nedir?

Diploma Eki, yüksek öğrenim yeterliliklerini anlaşılır ve tutarlı bir şekilde tarif etmene yardımcı olur.

Europass Dil Pasaportu ne oldu?

Europass Dil Pasaportu, kişilerin dil becerilerini ve yeterliliklerini kendi kendilerine değerlendirebilmeleri için 2004 yılında Europass belge şablonlarından biri olarak oluşturulmuştu.

Yeni Europass, dil pasaportunu Europass profilinin içinde açılan dil becerilerim bölümüne dahil etti. Dil becerilerini Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı’na (CEFR) dayalı olarak kendin değerlendirmeye devam edebilir ve sonuçlarını işverenler veya eğitim kurumlarıyla gerektiği şekilde paylaşabilirsin.

 

Dil becerilerini kendin nasıl değerlendirebilirsin?

Europass profilinde kendi dil becerilerini değerlendirebilirsin. Kendi becerilerini değerlendirmen, becerilerin üzerine düşünerek becerilerinin seviyesini tarif etmen anlamına gelir. Dil becerilerini tanımlamak için Europass profilinde yer alan basit bir öz değerlendirme tablosunu doldurabilirsin. Öz değerlendirme aracındaki tüm açıklamaları tek tek okuyarak, herhangi bir dildeki dinleme, okuma, sözlü iletişim, sözlü üretim ve yazma becerilerini en iyi şekilde yansıttığını düşündüğün seviyeyi seçebilirsin. Europass kütüphanesinde dil sertifikalarını da saklayabilirsin. Öz değerlendirme aracı, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı’nı (CEFR) kullanır.

Europass profilindeki öz değerlendirme tablosunu işverenler, eğitim ve staj kurumları ve başkalarıyla paylaşabilirsin.

Dijital becerilerimi nasıl anlatabilirim?

Dijital becerilerini Europass profilinde listeleyebilir ve organize edebilirsin. Kullanabildiğin araçlar ve yazılımlarla birlikte tüm dijital becerilerini ve gurur duyduğun proje ve başarılarını içeren bir liste oluşturabilirsin. İşinde veya eğitiminde kullandığın araçlar ile boş zamanlarında kullandığın (sosyal medya, blog, oyun vb.) araçları anlatabilirsin. Becerilerini farklı gruplar halinde organize edebilirsin, örn. tasarım için kullandığın dijital araçların bulunduğu bir grup oluşturabilir veya işinde kullandığın dijital becerilerin, hatta geliştirmek istediğin dijital becerilerin bir listesini oluşturabilirsin.

Europass Beceriler Pasaportu nedir?

Europass Beceriler Pasaportu, Europass aracılığıyla 2019 yılına kadar sunulan bir araçtı. Kullanıcıların, tek klasör içinde bir çok belge oluşturmasını sağlıyordu. Europass Beceriler Pasaportu aracı artık kullanılmıyor, ancak şimdi kayıtlı Europass kullanıcıları kendi Europass Kütüphaneleri üzerinden belge paylaşımı yapabilir.

DESTEK VE BİLGİ

Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) nedir?

Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ), yeterliliklerin farklı ülkelerde ve sistemlerde daha anlaşılabilir olmasını sağlayan bir AB aracıdır. AYÇ, herhangi bir Avrupa ülkesinde edinilen yeterliliklerin sekiz seviyeli, basit bir sistem aracılığıyla anlaşılabilmesini sağlar. AYÇ ile ilgili bilgiler, yeterlilik diplomanda veya Diploma Eki veya Sertifika Eki’nde yer alabilir. Yeterliliğinin denk geldiği AYÇ seviyesi ile ilgili bilgileri özgeçmişine ve başvurularına ekleyerek, diğer ülkelerdeki işverenlerin veya eğitim ve staj kurumlarının yeterliliklerini anlamalarını sağlayabilirsin.

Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi’ne (AYÇ) göre yeterlilik seviyemi nasıl kontrol edebilirim?

AYÇ seviyesine ilişkin bilgiler yeterlilik belgelerinde (diploma, sertifika, not dökümü) belirtilmiş olabilir veya okuduğun kurumdan bu bilgiyi talep edebilirsin.

Ülkemde nasıl destek alabilirim?

Europass’ın Avrupa’da eğitim gör ve Avrupa’da çalış bölümleri üzerinden farklı ülkelerde sana yardımcı olabilecek bilgi ve hizmetleri arayabilirsin. İlgilendiğin ülkeyi listeden seç.

Europass hakkında daha fazla bilgi edinmek için ülkendeki Ulusal Europass Merkezi ile iletişime geçebilirsin.

Ulusal Europass Merkezi nedir?

Ulusal Europass Merkezi, Europass’a dahil olan ülkelerde Europass’a ilişkin olarak yürütülen tüm faaliyetleri koordine eder. Ulusal Europass Merkezi, Europass’ı kullanmak veya hakkında daha çok bilgi almak isteyen kişi ve kuruluşlar için ilk temas noktasıdır. Çalışmayı veya eğitim görmeyi düşündüğün ülkenin veya kendi ülkenin Ulusal Europass Merkezi ile iletişime geçebilirsin.

Körüm/görme engelliyim. Europass Özgeçmişi aracını kullanabilir miyim?

Evet, Europass görme engelliler ve körler düşünülerek geliştirildi. Europass, yardımcı teknolojileri destekler ve bu tür zorlukları olan kişiler için alternatifler sunar.

Europass internet sitesindeki bilgileri kullanabilir veya kopyalayabilir miyim?

Kaynağını (©  Avrupa Birliği) belirtirsen Europass internet sitesindeki bilgileri kullanabilirsin.

Europass, beceri ve yeterliliklerimin tanınmasında bana yardımcı olabilir mi?

Europass, becerilerini, yeterliliklerini ve deneyimlerini anlaşılır ve tutarlı bir şekilde aktarmana yardımcı olur. Europass’ı kullanarak, becerilerinin, yeterliliklerinin veya diğer unvanlarının otomatik olarak tanınması hakkını elde etmiş olmazsın. Europass profili ve Diploma Eki, Sertifika Eki ile Europass Hareketliliği gibi Europass belgeleri, becerilerini ve yeterliliklerini işverenlere, eğitim ve staj kurumlarına ve diğer kurumlara açıklamana yardımcı olabilir.

Avrupa vatandaşı değilim. Europass’ı kullanabilir miyim?

Evet, Europass, uyruğun ya da yaşadığın ülkeye bakılmaksızın bir dizi çevrimiçi araç ve bilgiye ulaşmanı sağlayan ücretsiz bir kaynaktır.

Support and Information

What is the Qualifications Dataset Register (QDR)?

National authorities can prepare and publish qualifications, accreditation and learning opportunities in Europass through the Qualifications Dataset Register (QDR) platform. The QDR is a tool developed by the Commission to support national authorities to publish their data as ‘linked open data’ which can be published, connected and used more easily.

What is accreditation?

Accreditation in the Europass context is the quality assurance or licensing of an organisation or a qualification. An accreditation instance within the Europass context can be used to specify information about two types of Accreditation.

 • Institutional licensing: quality assurance and/or licensing at the level of an organisation. It implies permission for the institution to operate (e.g., issuing a qualification) and is awarded by Public Authorities or delegates thereof.
 • Programme/qualification accreditation: permission to provide a specific programme or qualification. Describes a licensing procedure applied at the level of one or several programmes/qualifications. It implies permission for an institution to provide specific Programmes/Qualifications and is awarded by Public Authorities or delegates thereof.
What is ESCO and how is it used in Europass?

ESCO (European Skills, Competences, Qualifications and Occupations) is the European multilingual classification of Skills, Competences and Occupations.     ESCO works as a dictionary, describing, identifying and classifying professional occupations and skills relevant for the EU labour market and education and training.                       

ESCO provides descriptions of 2942 occupations and 13.485 skills linked to these occupations, translated into 27 languages (all official EU languages plus Icelandic, Norwegian and Arabic).     Europass uses ESCO in three ways:  1) Europass users have a pre-pefined list of occupations which they can choose from in their Work Experience section of their profile or CV.  2) ESCO also provides full descriptions of occupations when you choose to click on the "eye" icon. You can then click on the "Learn more" button, which will redirect you to the full information about the specific occupation.

EUROPASS’IN KULLANIMI

Europass’a nasıl kaydolabilirim?

Europass’a kaydolmak için, öncelikle AB Komisyonu’nun kullanıcı hizmeti olan “AB girişi”ni oluşturman gerek. “AB girişi”ni oluşturmak için email adresini gir ve bir şifre oluştur. Bu işlemden sonra, kayıt işlemini tamamlamanı sağlayacak linki içeren bir mail alacaksın. Bu linki kullanarak Europass’ı kayıtlı kullanıcı olarak kullanmaya başlayabilirsin. Kayıtlı kullanıcıların, Profil, Kütüphane, iş ve kurs önerileri dahil olmak üzere tüm Europass araçlarına tam erişimi var.

AB Girişi şifremi unutursam ne yapmalıyım?

Giriş sayfasından “Şifreni mi unuttun?” kısmını tıklaman yeterli. Hesabın kilitlendiyse şifreni sıfırlayamayacağını unutma. Bu durumda, AB Girişi yardım masası sana yardımcı olacak. Bu prosedürün detaylı açıklamasına AB Girişi sayfasından erişebilirsin.

Europass'ı mobil cihazla kullanabilir miyim?

Evet, Europass’ı tablet ve cep telefonlarında, farklı internet tarayıcıları ve farklı büyüklük ve çözünürlükteki pencerelerde kullanabilirsin.

Tarayıcım Europass’ı düzgün görüntülemiyor. Ne yapabilirim?

Tarayıcını güncelle veya Firefox, Chrome veya Internet Explorer gibi farklı bir internet tarayıcısının en güncel sürümünü kullanmayı dene. Sorun devam ederse Europass ekibiyle iletişime geç.

Europass hangi dillerde hizmet veriyor?

Europass, Europass’a dahil olan ülkelerin dillerinde hizmet veriyor. Bu diller şunlardır:

 • Bulgarca
 • Hırvatça
 • Çekçe
 • Danca
 • Hollandaca
 • İngilizce
 • Estonca
 • Fince
 • Fransızca
 • Almanca
 • Yunanca
 • Macarca
 • İzlandaca
 • İrlandaca
 • İtalyanca
 • Letonca
 • Litvanca
 • Makedonca
 • Maltaca
 • Norveççe
 • Lehçe
 • Portekizce
 • Rumence
 • Sırpça
 • Slovakça
 • Slovence
 • İspanyolca
 • İsveççe
 • Türkçe

Using Europass

How can I get jobs and course suggestions?

Europass offers jobs and course suggestions by matching them with the skills and interests that you have provided on your profile and the "my skills"  or "my interest"  tools. 

 • Select the "Settings" option under the “Me” button.
 • Click on "Customise suggestion settings".
 • On "Manage suggestions", click on edit.

Switch the button on the right to ON to be able to receive job and course suggestions. You will be able to see personalised suggestions on your Europass dashboard.

Don’t forget to save the changes!