Díky euru lze snadno:

01

A bez obav spořit a investovat

Euro je stabilní měna, takže pořizování věcí za něj je bezpečné a půjčky a investice v eurech lze provádět bez obav.

02

cestovat

S eurem zmizely náklady na směnu peněz a související poplatky, což usnadňuje a zlevňuje cestování po všech 19 zemích eurozóny.

03

podnikat

Nákup a prodej v celé eurozóně a obchod se zbytkem světa je s eurem snazší, levnější a bezpečnější. Euro se používá téměř při 40 % přeshraničních plateb v celosvětovém měřítku a pro téměř polovinu vývozu EU.

04

nakupovat

Euro usnadňuje a zlevňuje porovnávání cen a obchodů v zahraničí. Společná měna podporuje transparentnější a konkurenceschopnější jednotný trh.

05

pracovat a studovat v zahraničí nebo se tam usadit na důchod

Euro snižuje náklady na cestování a převod peněz, takže pracovat či studovat v jiné zemi nebo se tam přestěhovat na důchod nebylo nikdy jednodušší.

Fakta o euru

74%EVROPANŮ
GroupCreated with Sketch.

V současné době 74 % Evropanů podporuje evropskou hospodářskou a měnovou unii s jedinou měnou, eurem. To je v historii zatím nejvyšší podpora.

340MILIONŮ EVROPANŮ
Fill 1Created with Sketch.

Euro používá 340 milionů Evropanů. Na euro přímo či nepřímo navázalo svou vlastní měnu 60 zemí a území. Ty představují dalších 175 milionů lidí.

2. MĚNA
FACTS03Created with Sketch.

Euro je celosvětově druhou nejoblíbenější měnou, v níž se berou a poskytují půjčky a v níž jsou ukládány rezervy u centrální banky.

Vývoj eura

Zavedení eura 1. ledna 1999 znamenalo vyvrcholení dlouhého vývoje, který se započal několik desetiletí předtím. Jeho motivací při tom byla jednoduchá a přesvědčivá myšlenka: na společném trhu je jednodušší obchodovat ve společné měně.

Euro urazilo dlouhou cestu od počátečních diskusí o hospodářské a měnové unii koncem 60. let k dnešku, kdy představuje druhou nejvýznamnější měnu světa.

EURO SE NEUSTÁLE VYVÍJÍ

V okamžiku svých dvacátých narozenin je euro je druhou nejdůležitější měnou světa a panuje v něj všeobecná důvěra. Podpora eura ze strany obyvatelstva dále roste. Řada zemí EU má zájem se do budoucnosti jednotné evropské měny zapojit, a jakmile budou na přijetí eura připraveny, budou v eurozóně vítány. Budoucnost eura, stejně jako naše vlastní, se píše každý den. V dnešní rychle se měnící mezinárodní situaci si Evropa může zachovat svou ekonomickou sílu a sociální záchrannou síť pouze se silným jednotným trhem a silnou měnou.

Chcete se dozvědět více ?

Podívejte se na tyto stránky s aktualitami, akcemi a další inforacemi o euru!