EU PROTECTS > Naša spoločnosť

Naša spoločnosť

Čo by sa mohlo stať v prípade kolapsu vašej banky? Prípadne ak podniky vo vašej oblasti už nebudú môcť ďalej obchodovať? Ako môžeme pomôcť ľuďom žijúcim v chudobe a integrovať osoby, pre ktoré je Európa novým domovom? 

Ako spoločnosť máme podporovať solidaritu. EÚ sa snaží napravovať sociálnu nerovnosť, bojovať proti chudobe a vytvárať rovnaké podmienky. To znamená podporovať ľudí v núdzi, zabezpečiť, aby veľké spoločnosti platili dane, a zachovávať naše environmentálne a sociálne normy pri obchodovaní so zvyškom sveta. V celej EÚ existuje množstvo obyčajných hrdinov, ktorí pomáhajú v tomto úsilí. S podporou EÚ chránia naše živobytie, podniky a spoločnosť. Zistite, kto sú a ako to robia.  

E-bikes

“Unfair competition would put our small town on the verge of an economic crisis.”

Monika Božíková

An equal footing: How the EU keeps the wheels of fair trade turning

Europe is open for business, but everyone must play fair. EU trade rules stop artificially cheap imports from flooding the EU market and pushing European companies out of business. When European bicycle manufacturers suspected that some of these rules had been broken, EU trade investigators and customs officers jumped into gear to protect the future of a whole sector.

Learn more
Integrácia utečencov

„Vojna v Aleppe všetko zmenila. Keď som odchádzal, nevedel som, kedy sa moja rodina znova stretne.“

Zakaria Alo

Z vojnou postihnutej Sýrie do bezpečia: Ako EÚ pomohla utečencovi vybudovať si nový život v Holandsku

Utečenci unikajúci pred vojnou a prenasledovaním sa obvykle nemôžu vrátiť domov a potrebujú ochranu. V prípade mladého Sýrčana hľadanie dočasného domova v Európe záviselo od spoločného úsilia azylových služieb EÚ, gréckych úradov a miestnych dobrovoľníkov. Sledujte putovanie Zakariu zo Sýrie cez Grécko do Holandska.

Ďalšie informácie
Boj proti chudobe

„Teraz, keď mám prácu a vlastný byt, konečne si môžem robiť plány do budúcnosti.“

Jaroslav Reiber

Budovanie základov: ako EÚ pomáha prelomiť začarovaný kruh chudoby

Nezamestnanosť, podvýživa, bezdomovstvo – rôzne formy chudoby ovplyvňujú mnohé rodiny bez ohľadu na generačné zaradenie. EÚ sa na miestnej úrovni usiluje o zintenzívnenie práce vnútroštátnych služieb, sociálnych pracovníkov a dobrovoľníkov v snahe bojovať proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu v celej Európe.

Zistiť viac
Globalisation

"When I lost my job of 17 years, I didn’t know how I’d find another one."

Ourania Koutrouvi

Making the transition: How the EU is helping workers learn skills for a changing economy

Globalisation brings many opportunities. Yet it can also lead to wage cuts and job losses. This is why the EU is working with European countries to help workers learn new skills and find employment in a changing world.

Learn more
Boj proti chudobe

„Máme teraz teplý domov pre našu rozrastajúcu sa rodinu a už nás neobmedzujú príliš vysoké náklady na energie. Toto bolo možné dosiahnuť vďaka renováciám financovaným EÚ.“

Robertas Marcinkevičius

Vymanenie sa z energetickej chudoby: Ako dbá EÚ na to, aby rodiny nezostali v chlade

V rámci EÚ mnohé rodiny zápasia s nákladmi na energiu. Niektoré nedokážu primerane vykúriť svoje domovy, čo má vplyv na ich zdravie, pohodu a schopnosť pracovať. EÚ financuje projekty, ktoré pomáhajú bojovať proti energetickej chudobe, ako to okúsila jedna rodina v Litve.

Ďalšie informácie
Ochrana pracovných miest

„Keď zohľadníme celý výrobný reťazec, ohrozilo to minimálne 100 000 pracovných miest.“

Alfonso Panzani

Európska mozaika: Ako vyšetrovatelia obchodných podmienok v EÚ ochránili pracovné miesta pred nečestnou konkurenciou

Remeselníci a malé firmy sa bezprostredne stretávajú s nečestnými obchodnými praktikami a často sú bezbranní. Keď sa museli európski výrobcovia keramiky vyrovnať s rozsiahlym dovozom lacnej keramiky z Číny, boli ohrozené pracovné pozície aj ich živobytie.

Prečítajte si príbeh

Vedeli ste?

20 MILIÓNOV

počet obyvateľov, ktorých sa EÚ usiluje do roku 2020 zachrániť pred hrozbou chudoby.

31,1 %

z celkového počtu obyvateľov EÚ si nemôže za rok dovoliť jednu týždňovú dovolenku mimo domova.

22 MILIÁRD EUR

celkového počtu finančných prostriedkov, ktoré EÚ vyčlenila na pomoc migrantom a ich novým komunitám v rozmedzí rokov 2015 a 2018.

12,4 MILIÁRD EUR

bolo vyčlenených na projekty mimo EÚ na pomoc pri riešení základných príčin migrácie vrátane 1 miliardy eur na centrum pre utečencov v Turecku a 3,5 miliardy eur na humanitárnu pomoc v rámci postihnutých regiónov.

91,5 %

zo všetkých európskych podnikov sú mikropodniky (čo znamená, že majú menej než 10 zamestnancov).

100 000 EUR

úroveň poistenia bankových vkladov v každej krajine EÚ na ochranu úspor občanov od otrasov v bankovom sektore.

MÁTE MIESTNYCH HRDINOV AJ VO SVOJEJ KOMUNITE?

Spoločnosť sa spolieha na spoluprácu ľudí pre dobro všetkých. Kto sú však miestni hrdinovia, ktorí pracujú v prospech vášho regiónu?