EU PROTECTS > Nasze społeczeństwo

Nasze społeczeństwo

Co by się stało, gdyby Twój bank upadł? Albo gdyby firmy w Twojej okolicy zbankrutowały? Jak możemy pomagać ludziom żyjącym w biedzie i pomóc w integracji tym, którzy wybrali Europę na swój nowy dom? 

Jako społeczeństwo powinniśmy sobie pomagać. Unia stara się niwelować nierówności społeczne, walczy z ubóstwem i chce zapewnić wszystkim jednakowy start. To oznacza pomaganie ludziom w potrzebie, skuteczne ściąganie podatków od dużych korporacji oraz ochrona norm środowiskowych i praw człowieka w handlu z resztą świata. Podobnego zdania jest bardzo wiele osób w całej UE. To oni są lokalnymi bohaterami, którzy troszczą się o nasze dobro. Dowiedz się, kim są i jak to robią.

E-bikes

“Unfair competition would put our small town on the verge of an economic crisis.”

Monika Božíková

An equal footing: How the EU keeps the wheels of fair trade turning

Europe is open for business, but everyone must play fair. EU trade rules stop artificially cheap imports from flooding the EU market and pushing European companies out of business. When European bicycle manufacturers suspected that some of these rules had been broken, EU trade investigators and customs officers jumped into gear to protect the future of a whole sector.

Learn more
Integracja uchodźców

„Wojna zmieniła w Aleppo wszystko. Wyjechałem, nie wiedząc, kiedy moja rodzina znowu będzie razem”.

Zakaria Alo

Z ogarniętej wojną Syrii ku bezpieczeństwu: jak UE pomogła uchodźcy zacząć nowe życie w Holandii

Uchodźcy uciekający przed wojną i prześladowaniem nie mogą wrócić do domu i potrzebują ochrony. Znalezienie tymczasowego domu w Europie dla pewnego młodego Syryjczyka wymagało wspólnego działania służb azylowych UE, władz greckich i lokalnych wolontariuszy. Poniżej przedstawiamy podróż Zakarii z Syrii przez Grecję do Holandii.

Więcej informacji
Walka z ubóstwem

„Teraz, kiedy mam już własne mieszkanie, mogę nareszcie zacząć robić plany na przyszłość”.

Jaroslav Reiber

Budowanie fundamentów: Jak UE pomaga w wychodzeniu z ubóstwa

Bezrobocie, niedożywienie, bezdomność – ubóstwo w swych różnych aspektach dotyka wielu rodzin we wszystkich pokoleniach. UE lokalnie wspiera służby krajowe, pracowników socjalnych i wolontariuszy w walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym w całej Europie.

Więcej informacji
Globalisation

"When I lost my job of 17 years, I didn’t know how I’d find another one."

Ourania Koutrouvi

Making the transition: How the EU is helping workers learn skills for a changing economy

Globalisation brings many opportunities. Yet it can also lead to wage cuts and job losses. This is why the EU is working with European countries to help workers learn new skills and find employment in a changing world.

Learn more
Walka z ubóstwem

„Nasza powiększająca się rodzina mieszka teraz w dobrze ogrzanym domu i nie musimy już płacić astronomicznych rachunków za energię. Było to możliwe dzięki remontowi sfinansowanemu ze środków unijnych”.

Robertas Marcinkevičius

Jak wyjść z ubóstwa energetycznego: UE pomaga europejskim rodzinom w ogrzewaniu mieszkań

W całej UE wielu rodzinom trudno jest pokryć koszty energii. Niektóre z nich nie są w stanie odpowiednio ogrzać swoich domów, co negatywnie wpływa na ich zdrowie, dobre samopoczucie i zdolność do pracy. UE finansuje projekty, które stanowią wkład w walkę z ubóstwem energetycznym – jak ma to miejsce w przypadku pewnej rodziny na Litwie.

Więcej informacji
Ochrona miejsc pracy

„Biorąc pod uwagę cały łańcuch produkcji, zagrożonych było co najmniej 100 000 miejsc pracy”.

Alfonso Panzani

Europejska mozaika: jak unijni inspektorzy handlowi uratowali pracodawców przed nieuczciwą konkurencją

Rzemieślnicy i drobni przedsiębiorcy mogą łatwo padać ofiarą nieuczciwej konkurencji. Gdy europejski rynek zalała fala tanich towarów importowanych z Chin, zagrożone zostały miejsca pracy i byt wielu ludzi.

Przeczytaj historię

Czy wiesz, że…

20 milionów

liczba osób, które UE chce uchronić przed biedą do 2020 roku

31.1%

odsetek obywateli UE, których obecnie nie stać na tygodniowe wakacje poza domem

22 MILIARDY EURO

suma, jaką UE przeznaczyła na pomoc migrantom i ich nowym społecznościom w latach 2015–2018

12,4 MILIARDA EURO

przeznaczono na projekty poza UE, mające na celu eliminowanie przyczyn migracji, w tym miliard euro na obiekty dla uchodźców w Turcji oraz 3,5 miliarda euro na akcje humanitarne w regionach ogarniętych kryzysem

91.5%

wszystkich firm europejskich to mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające mniej niż 10 pracowników)

€100,000

poziom ubezpieczenia depozytów bankowych w dowolnym kraju UE, chroniący oszczędności obywateli przed niestabilnością sektora bankowego

CZY W TWOJEJ SPOŁECZNOŚCI SĄ LOKALNI BOHATEROWIE?

Społeczeństwo polega na współpracy ludzi dla dobra ogółu. Poznaj lokalnych bohaterów w swoim regionie.