EU PROTECTS > Nasze społeczeństwo > Europejska mozaika: jak unijni inspektorzy handlowi uratowali pracodawców przed nieuczciwą konkurencją

„Biorąc pod uwagę cały łańcuch produkcji, zagrożonych było co najmniej 100 000 miejsc pracy”.

Alfonso Panzani

Płytki ceramiczne są wszędzie – w naszych łazienkach, kuchniach i na patio. W Europie sektor ten jest zdominowany przez przedsiębiorców i drobnych producentów, których istnienie zależy od uczciwej konkurencji. 

W 2016 roku masowy import tańszych płytek ceramicznych z Chin zagroził wyparciem z rynku europejskich firm i likwidacją tysięcy miejsc pracy. Unia Europejska zbadała nieuczciwe praktyki handlowe (nazywane „dumpingiem”) i zadbała o to, by importowane produkty były sprzedawane po odpowiednich cenach rynkowych. 

Europejska mozaika: jak unijni inspektorzy handlowi uratowali pracodawców przed nieuczciwą konkurencją

Rzemieślnicy i drobni przedsiębiorcy mogą łatwo padać ofiarą nieuczciwej konkurencji. Gdy europejski rynek zalała fala towarów importowanych z Chin i sprzedawanych po zaniżonych cenach, zagrożone zostały miejsca pracy i byt wielu ludzi. 

Przewiń dalej

Alfonso Panzani

Settecento – Mosaics & Ceramics

Włochy

„Zatrudniamy nieco ponad 100 osób i należymy do łańcucha producentów, dostawców i projektantów regularnie eksportujących swoje produkty poza UE. Kiedy jednak zalała nas fala gorszej jakości ceramiki z Chin, stanęliśmy na skraju bankructwa”.

 

 

 

 

 

 

„Boję się pomyśleć, co by się stało, gdyby nie interwencja UE”.

 – Alfonso Panzani

Renaud Batier

Francja, stowarzyszenie Cerame-Unie

Belgia

„Jesteśmy stowarzyszeniem handlowym reprezentującym europejskich producentów ceramiki. Nasi członkowie ostrzegli nas o zalewie rynku tanimi płytkami ceramicznymi importowanymi spoza UE. Gdy uzyskaliśmy dowody nieuczciwej konkurencji, poinformowaliśmy Komisję Europejską, by mogła wszcząć postępowanie”. 

 

 

„Członkowie naszego stowarzyszenia zdawali sobie sprawę, że zagrożone są ich firmy i miejsca pracy”.

 – Renaud Batier

Markus Walldorf

Niemcy, Wydział Handlu, Komisja Europejska

Belgia

„Musieliśmy sprawdzić wszystkie informacje, aby prawidłowo ocenić ryzyko zalania naszego rynku ogromną ilością taniego towaru przez chińskich eksporterów”.

„Zwróciliśmy się też do Chińczyków z prośbą o informacje dotyczące m.in. wysokości sprzedaży i produkcji. Oczywiście dokładnie sprawdziliśmy te dane w fabrykach w Chinach. Musieliśmy być dyplomatyczni i uprzejmi, a jednocześnie chcieliśmy mieć pewność, że otrzymane dane były prawidłowe.”

 

 

 

 

 

 

„Musieliśmy być bardzo czujni, aby uzyskać rzetelne dane od każdej ze stron”.

 – Markus Walldorf

Kristina Gutteková

Czechy, Wydział Handlu, Komisja Europejska

Belgia

„Musieliśmy ocenić, czy przemysł europejski ucierpiałby z powodu nieuczciwej konkurencji, gdyby środki te zostały usunięte. W tym celu spotkaliśmy się z producentami w Hiszpanii, Włoszech i Portugalii”. 

„Na podstawie informacji od naszych śledczych w Chinach zaproponowaliśmy wprowadzenie cła antydumpingowego na płytki ceramiczne sprzedawane po zaniżonych cenach”.
 

 

„Gdyby środki antydumpingowe wygasły, ucierpiałby na tym europejski przemysł”.

 – Kristina Gutteková

Florindo Iervolino

Urząd celny, port w Genui

Włochy

„Port w Genui jest jednym z najbardziej obleganych portów morskich we Włoszech. Kontrolujemy każdy produkt, który przedostaje się tamtędy na rynki UE. Obejmuje to również import ceramiki”.

„Bez względu na branżę pilnujemy, by firmy płaciły za naruszanie unijnych praw antydumpingowych”. 

 

 

 

„Nasza praca polega na zapewnieniu, że towary trafiające na rynek europejski są bezpieczne i zgodne z prawami UE”.

 – Florindo Iervolino

Czy wiesz, że…

Folia aluminiowa, wyroby żeliwne, panele słoneczne

Kilka przykładów produktów, które oprócz ceramiki były przedmiotem dochodzeń antydumpingowych w UE w 2018 roku.

Dwie trzecie

Udział małych i średnich przedsiębiorstw na europejskim rynku płytek ceramicznych 

33

Liczba nowych instrumentów ochrony handlu wprowadzonych od 2014 roku, wraz z którymi całkowita liczba takich środków wynosi 144. Rozwiązania te bezpośrednio chronią ponad 350 000 miejsc pracy.

 

3,8 miliarda m2

Potencjał produkcyjny chińskiej branży płytek ceramicznych pod koniec 2016 roku, który kilkukrotnie przewyższa zapotrzebowanie w UE.

Wyrównywanie szans

W 2017 roku UE wdrożyła nową metodę obliczania uczciwych cen dla produktów sprowadzanych spoza obszaru UE.

 

Wsparcie dla europejskich małych i średnich firm

Jeśli prowadzisz małą firmę i chcesz dowiedzieć się więcej na temat przepisów antydumpingowych, trwających dochodzeń lub przyczynić się do wszczęcia dochodzenia, skontaktuj się z SME Helpdesk: trade-defence-sme-helpdesk@ec.europa.eu