EU PROTECTS > Mūsu drošība

Mūsu drošība

Mūsdienu pasaule mēdz būt bīstama. Lai pienācīgi aizsargātos pret datorpirātiem, teroristiem, krāpniekiem un zagļiem, ir nepieciešama apņēmība, sadarbība un daudz smaga darba. Tā ir cīņa, ko mēs nevaram uzvarēt vienatnē. 

Ar Eiropas Savienības atbalstu dažādu valstu policija un muitas ierēdņi var apmainīties ar informāciju un sadarboties pārrobežu līmenī, lai veiksmīgāk risinātu šos jautājumus. Lasiet stāstus par ikdienas varoņiem, kuri ar ES atbalstu ir palīdzējuši apturēt noziedzīgus grupējumus, izjaukt teroristu plānus un nosargāt robežas, tādējādi padarot Eiropu par drošāku dzīves vietu.  

Eiropas apcietināšanas orderis

2016. gadā Eiropas apcietināšanas orderis tika izmantots, lai atrisinātu aptuveni 5812 pārrobežu krimināllietas.

Notvert noziedznieku: kā ES palīdzēja Vācijai un Bulgārijai saukt pie atbildības slepkavu

Kriminālizmeklēšanā ļoti svarīgi ir rīkoties ātri. Eiropā pastāv īpašas sistēmas un tīkli, kas dod iespēju dažādu valstu policijai un drošības iestādēm ātri pieņemt lēmumus un neļaut noziedzniekiem izvairīties no soda. Šis ir stāsts par to, kā Vācija un Bulgārija izmantoja divas ES mēroga sistēmas, lai mazāk nekā divu nedēļu laikā notvertu un izdotu bīstamu, bēguļojošu noziedznieku.

Uzzināt vairāk
Cīņa pret eiro viltotājiem

“Jūtos atvieglots, zinot, ka mans uzņēmums un citi līdzīgi uzņēmumi nav vieni cīņā pret viltotājiem.”

Florian Spietz

Apturēt viltotas naudas drukāšanu: kā ES cenšas novērst viltotas naudas izmantošanu

Tā ir ķērāju spēle: tiklīdz eiro banknotēm vai monētām tiek pievienoti jauni drošības elementi, noziedznieki mēģina tos atdarināt. ES palīdz valstu iestādēm saglabāt vadību šajā spēlē. 2014. gadā Rumānijas un Itālijas policija pietuvojās naudas viltotāju tīklam. Informācijas apmaiņa pāri robežām izjauca noziedzīgu operāciju, neļaujot miljoniem viltotu eiro nonākt Eiropas tirgū un kaitēt uzņēmumiem.

Uzzināt vairāk
Izspiedējprogrammatūra

“Pēkšņi es nevarēju piekļūt saviem dokumentiem, attēliem un mūzikai. Man bija liegta piekļuve visiem mana datora failiem!”

Sebastian Nicolau

Pirātisms: kā ES aizsargā mūsu datorus no kibernoziedzniekiem

Surogātpasts, nevēlamas programmatūras lejupielādes, vīrusi — kibernoziedzniekiem pat nav jābūt tur, kur atrodas viņu upuri, lai radītu ilgstošu kaitējumu. Uzziniet vairāk par ES aģentūru, kas palīdzēja Rumānijas un Nīderlandes policijai atklāt kibernoziedznieku tīklu. ES ir izveidojusi izspiedējprogrammatūras apkarošanas tīmekļa vietni, kas uztverama kā brīdinājums noziedzniekiem, kuri mēģina uzlauzt mūsu datorus, lai pēcāk izspiestu naudu.

Uzzināt vairāk
Kibernoziedzība

“Ja citi vecāki nonāk šādā situācijā, viņiem vajadzētu nekavējoties sazināties ar savas valsts Drošāka interneta centru.”

Carmen

Droša sērfošana: kā ES mūs aizsargā tiešsaistē

Mācības, spēles, iepirkšanās, sarunas, sērfošana, kopīgošana, patikas vai mīlestības izrādīšana: internets ir mūsdienu dzīves centrā. Taču internetā var uzglūnēt dažādas briesmas: iebiedētāji, apsmējēji, troļļi, krāpnieki, pedofili un hakeri apdraud neinformētus lietotājus. Tāpēc ES ir izstrādājusi aizsardzības tīklu, kas piedāvā palīdzību un padomus, lai kļūtu par labāk informētu sērfotāju neatkarīgi no vecuma.

Uzzināt vairāk
Meklēšana un glābšana

“Tā bija diena, kas sākās labi un beidzās slikti. Taču bez satelītu tehnoloģijas un glābšanas komandām viss varēja beigties vēl krietni ļaunāk.”

José Dias

Atrast adatu siena kaudzē: kā ES izmanto satelītus, lai glābtu cilvēku dzīvību

ES globālās satelītnavigācijas sistēmas ātrums un precizitāte ārkārtas situācijās var ietaupīt dārgo laiku. Kad pie Portugāles krastiem grima beļģu jahta, komandas Portugālē, Beļģijā un Marokā tās uziešanai un glābšanas misijas sagatavošanai izmantoja ES satelītus. 

Uzzināt vairāk
Organizētā noziedzība

“Šis bija viens no nopietnākajiem cilvēku tirdzniecības gadījumiem pēdējo gadu laikā.”

Inspector David Diego Monserrat

Pārraujot apburto loku: kā Eiropa likvidēja cilvēku tirdzniecības tīklu

Kad tika atklāts vardarbīgs cilvēku tirdzniecības tīkls, valstu iestādēm bija jārīkojas nekavējoties. Jaunas sievietes, kas bija aizvestas prom no viņu mājām Bulgārijā, tika piespiestas nodarboties ar prostitūciju Spānijā. Vienas nedēļas laikā tika arestēti 34 noziedzīgā grupējuma locekļi un atbrīvotas 13 jaunas sievietes. Operācija izdevās, pateicoties saskaņotajam Eiropas iestāžu darbam.

Lasīt stāstu
Fiktīvās laulības

“Mēs varam aizsargāt visneaizsargātākos iedzīvotājus pret fiktīvām laulībām tikai tad, ja izprotam problēmu.”

Gita Miruškina

Fiktīvās laulības: kā ES palīdz sargāt iedzīvotājus no cilvēku tirdzniecības

ES var būt gadījumi, kad neaizsargātām sievietēm piedāvā naudu, lai viņas dotos uz citu valsti un iesaistītos iepriekš sarunātās laulībās. Tomēr pastāv risks, ka pēc nonākšanas citā valstī viņas cietīs no vardarbības vai tiks piespiestas izdarīt noziegumus. Šādas fiktīvās laulības ir cilvēku tirdzniecības veids, kas pārāk ilgi bijis ārpus mūsu redzesloka. Bez dažādu organizāciju izpratnes un sadarbības pārrobežu jomā arvien vairāk upuru var nonākt cilvēku tirgotāju varā.

Uzzināt vairāk
Sauszemes robežas aizsardzība

“Uz robežas laiks vienmēr ir pretinieku pusē. Mums jārīkojas ātri, jāsadarbojas un jāizmanto mūsu rīcībā esošā ierobežotā informācija, lai acumirklī pieņemtu lēmumus.”

Piotr Wiciejowski

Robežas sargāšana: kā ES palīdz sargāt Eiropas sauszemes robežu drošību

Jebkurā robežšķērsošanas vietā, pa kuru var nonākt Eiropā, robežsargiem jāspēj ātri darboties un paļauties vienam uz otru, lai atklātu viltotas pases, konfiscētu zagtus automobiļus un novērstu noziedzīgas darbības. Uzziniet, kā ES robežsargi strādā un palīdz Polijas kolēģiem patrulēt Polijas un Ukrainas robežšķērsošanas vietās, gādājot par iedzīvotāju drošību un noziedznieku neielaišanu.

Uzzināt vairāk
Gaisa satiksmes drošība

“Kad uzzināju, ka notikusi aviokatastrofa, es nodomāju: “Ak, Dievs! Ak, Dievs!””

Dorothy Sophocleous

Lidot bez bailēm: kā ES gādā par mūsu drošību lidojumu laikā

Eiropas gaisa telpa ir viena no noslogotākajām visā pasaulē. Tā ir arī viena no drošākajām. Sākot no lidostas peroniem un beidzot ar gaisa satiksmes kontroles telpu, ES veic pasākumus, kuru mērķis ir novērst nedrošu aviokompāniju lidojumus Eiropā un pasažieru apdraudējumu.

Uzzināt vairāk
Drošība uz robežām

“Migrantu krīze ir viens no lielākajiem izaicinājumiem, ar kuriem mēs esam saskārušies pēdējos gados.”

Antonis Kelaiditis

Cilvēks nav vientuļa sala: kā ES aģentūra palīdz aizsargāt robežas

Kad migranti sāka ierasties Grieķijā, Lesbas salas krastos, vietējie darīja visu, ko varēja, lai glābtu dzīvību un sniegtu patvērumu. Tomēr vietējās robežkontroles amatpersonas un policija drīz vien vairs nespēja tikt galā ar milzīgo atbraucēju skaitu. Tagad ES robežapsardzes aģentūra un Grieķijas krasta apsardze sadarbojas, lai salas iedzīvotāji atkal varētu justies drošībā.

Uzzināt vairāk
Ekstrēmisms

“Kā lielākā daļa cilvēku, par radikalizāciju biju dzirdējusi tikai televīzijā. Taču 2017. gada 22. maijā viss mainījās.”

Figen Murray

No izpratnes līdz novēršanai: kā ES apkaro radikalizāciju visā Eiropā

Radikalizācija un ekstrēmi uzskati ir pastāvējuši vienmēr, taču jaunās tehnoloģijas un pieaugošā sabiedrības polarizācija padara tos par īpaši aktuālu apdraudējumu — īpaši jauniešu vidū. Izlasiet stāstu par divām mātēm un viņu personisko pieredzi, kas lika iesaistīties cīņā pret radikalizāciju, kā arī Eiropas mēroga tīklu, kas deva viņām jaunu iespēju dalīties savos stāstos un apvienot spēkus ar citiem aktīvistiem šajā jomā.

Uzzināt vairāk
Organizētā noziedzība

“Organizētajā noziedzībā iesaistītie nedrīkst palikt nesodīti.”

Roberto Verdugo

Kopējās izmeklēšanas: kā ES apkaro organizēto noziedzību​

Itālija bija uz pēdām sarežģītam noziedzīgam tīklam, kas nodarbojās ar narkotiku kontrabandu, taču tīkla pretlikumīgās darbības sniedzās ārpus Itālijas teritorijas un jurisdikcijas. Pirms rīkoties, valsts iestādēm bija nepieciešams ES atbalsts.

Uzzināt vairāk

Vai zinājāt?

50 %

Šāds ir procentuālais kibernoziegumu skaits no visiem atsevišķās dalībvalstīs pastrādātiem noziegumiem.

37 %

Par tik 2017. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, samazinājies identificēto to trešo valstu pilsoņu skaits, kuri nelikumīgi uzturas ES.

910

Tik daudz potenciālo cilvēku tirdzniecības upuru tika identificēti 2017. gadā nedēļu ilgā operācijā, kas aptvēra vairāk nekā 4000 vietu 22 ES valstīs.

3000

Šāds skaits profesionāļu no visas Eiropas sadarbojas ar ES Radikalizācijas izpratnes tīklu, kura mērķis ir apturēt vardarbīga ekstrēmisma cēloņus, apmainoties ar zināšanām un pieredzi.

230 MILJONI EIRO

Tik vērtas ir zāles, kas paredzētas neatbilstošiem mērķiem, kā arī dopinga vielas, kas tika konfiscētas 2017. gada decembrī. Tā bija līdz šim lielākā šāda veida narkotiku tirdzniecības apkarošanas operācija, kuras rezultātā tika arestētas 111 personas.

VAI PAZĪSTAT KĀDUS VIETĒJOS VAROŅUS?

Visticamāk, atbilde ir apstiprinoša. Katrā ES nostūrī ir savi vietējie varoņi, un viņi visi nepaguruši strādā, lai gādātu par mūsu drošību. Lasiet stāstus par varoņiem jūsu tuvumā.