EU PROTECTS > Naše bezpečnost

Naše bezpečnost

Dnešní svět může být nebezpečný. Řádná ochrana před hackery, teroristy, podvodníky a zloději vyžaduje odhodlání, spolupráci a spoustu tvrdé práce. Je to boj, který nemůžeme vyhrát sami. 

Díky EU mohou policie a celní úředníci z různých zemí sdílet informace a spolupracovat přes hranice, aby tyto problémy dokázali řešit. Přečtěte si příběhy obyčejných hrdinů, kteří s podporou EU pomáhají rozbíjet gangy, hatit teroristické plány a chránit naše hranice, aby Evropa byla bezpečnějším místem k životu.  

Fighting euro counterfeiters

“It’s a relief to know that businesses like mine aren’t alone in the fight against counterfeiters.”

Florian Spietz

Out of print: How the EU is putting an end to counterfeit currency

It’s a game of cat-and-mouse: as soon as new security features are added to euro banknotes or coins, criminals try to copy them. The EU is helping national authorities stay ahead of the game. In 2014, Romanian and Italian police were closing in on a network of money forgers. Sharing information across borders disrupted a criminal operation, preventing millions of fake euros from entering the European market and damaging ordinary businesses.

Learn more
Ransomware

“All of a sudden, I couldn’t access my documents, pictures or music. I was locked out of all my computer files!”

Sebastian Nicolau

Cracking the code: How the EU protects our computers from cybercriminals

Spam, unwanted software downloads, viruses – cybercriminals do not even have to be in the same place as their victims to inflict long-lasting damage. Learn about the EU agency that helped Romanian and Dutch police catch up with a network of cybercriminals. Coupled with an anti-ransomware website, the EU is sending a strong warning to criminals who try to hijack our computers in exchange for money.

Learn more
Kyberkriminalita

„Pokud se v této situaci ocitnou další rodiče, měli by se okamžitě obrátit na své národní centrum pro bezpečnější internet.“

Carmen

Bezpečné používání internetu: Jak nás EU chrání online

Na internetu se odehrává všechno: učení, hry, obchod, chatování, brouzdání, sdílení, sympatie či láska. Je středobodem moderního života. Internet však skrývá i nebezpečí: neinformovaní uživatelé se mohou stát obětí šikanování, trollování, podvodů, sexuálního obtěžování nebo hackerských útoků. Proto EU vytvořila ochrannou síť, která pomáhá a radí, jak útočníkům nenaletět bez ohledu na váš věk.

Další informace
Pátrací a záchranné mise

„Ten den skvěle začal, ale dost nešťastně skončil. Je však pravdou, že bez družicové technologie a záchranných týmů to mohlo dopadnout mnohem, mnohem hůř.“

José Dias

Hledání jehly v kupce sena: jak EU využívá družice při záchraně životů

Rychlost a přesnost globálního navigačního družicového systému EU může v nouzových situacích ušetřit drahocenný čas. Když se u portugalského pobřeží potápěla belgická jachta, týmy z Portugalska, Belgie i Maroka se při určení její polohy a přípravě záchranné operace spoléhaly právě na družice EU. 

Další informace
Land border protection

“At the border, time is always against us. We have to act fast, work together and use the limited information we have to make split-second decisions.”

Piotr Wiciejowski

Guarding the gateway: How the EU helps secure Europe’s land borders

At any border crossing into Europe, officers need to be able to act fast and rely on each other to detect fake passports, seize stolen cars and prevent criminal activity. Follow the EU border officers helping their Polish colleagues patrol the crossings between Poland and Ukraine, keeping citizens safe and criminals in retreat.

Learn more
Air safety

"When I heard there was a plane crash I thought, Oh my God, Oh my God."

Dorothy Sophocleous

Flying without fear: How the EU keeps us safe when we fly

European skies are among the busiest in the world. They are also among the safest. From the airport tarmac to the air traffic control room, the EU is taking steps to prevent unsafe airlines from flying anywhere in Europe and putting passengers in danger.

Learn more
Bezpečnost na hranicích

„Migrační krize je jednou z největších výzev, které před námi v poslední době stály.“

Antonis Kelaiditis

Žádný člověk není ostrov: Agentura EU pomáhá chránit hranice

Když se migranti začali objevovat na plážích řeckého ostrova Lesbos, místní obyvatelé dělali maximum pro to, aby jim zachránili život a poskytli přístřeší. Jenže příslušníci místní pohraniční stráže a policisté se brzo dostali do nezvladatelné situace v důsledku obrovského množství lidí, kteří takto na Lesbos dorazili. Dnes Agentura pro ochranu hranic EU a řecká pobřežní stráž spolupracují, aby byla na ostrově opět zajištěna bezpečnost a aby byl chráněn před trestnou činností.

Další informace
Extremismus

„Pro mě, stejně jako pro většinu ostatních, byla radikalizace vzdáleným tématem, o kterém se občas mluvilo v televizi. 22. května 2017 se ale vše změnilo.“

Figen Murrayová

Od osvěty k prevenci: Jak EU bojuje s radikalizací v celé Evropě

Radikalizace a extremistické názory tu byly vždy, ale nové technologie a zvyšující se polarizace společnosti z těchto jevů udělaly skutečnou hrozbu, zejména pro mladé lidi. Sledujte příběh dvou matek, které jejich osobní neštěstí přivedlo k antiradikalizačním aktivitám. Seznamte se s celoevropskou sítí, která jim zajistila prostor, kde se mohou o své zkušenosti podělit a spojit síly s dalšími odborníky.

Další informace

Víte, že...

50 %

ze všech zločinů spáchaných ve členských státech jsou kyberzločiny.

975

Počet osob zatčených za činy související s terorismem v EU za rok 2017

O 37 %

méně občanů ze států mimo EU, kteří byli v roce 2017 v EU nelegálně, v porovnání s předchozím rokem.

910

potenciálních obětí obchodování s lidmi bylo identifikováno během týdenní operace v roce 2017, která zahrnovala 22 zemí EU a více než 4 000 míst.

3000

profesionálů z celé Evropy spolupracuje se sítí pro zvyšování povědomí o radikalizaci (RAN) EU, jejímž cílem je zastavit násilný extremismus sdílením informací a zkušeností.

230 MILIONŮ euro

Hodnota zneužitých léků a dopingových látek, které byly zabaveny v prosinci 2017 během největší operace svého druhu zaměřené na obchod s drogami. Zatčeno bylo 111 osob.

ZNÁTE NĚJAKÉ MÍSTNÍ HRDINY?

Odpověď je pravděpodobně ano. V každém koutu EU žijí hrdinové mezi námi, kteří se neúnavně zasazují o naši bezpečnost. Přečtete si příběhy hrdinů z vašeho okolí.