EU PROTECTS > Mūsų saugumas > Saugus naršymas internete. Kaip ES mus saugo internete

„Jei kurie nors kiti tėvai atsidurtų panašioje padėtyje, jie turėtų nedelsdami kreiptis į nacionalinį Saugesnio interneto centrą“.

Carmen

Interneto teikiamos galimybės beveik beribės: čia galima mokytis, bendrauti, pramogauti. Tačiau, kaip kiekvienas galingas įrankis, internetas taip pat kelia pavojų. Internetiniams nusikaltėliams, priekabiautojams ir troliams ypač lengvos aukos yra vaikai. Vienai mamai Maltoje teko tai patirti ypač skaudžiu būdu – ji pamatė, kad dukros Marios draugas internete paskelbė jos apsinuoginusios nuotrauką. Marios mama nežinojo, kur kreiptis pagalbos. 

Per paskutiniuosius du dešimtmečius ES stengėsi, kad žmonės internete galėtų saugiau pasakoti apie savo patirtį, dalytis informacija apie dominančias sritis arba idėjomis. Naudodamasi savo pagalbos tinklu, ES kiekvienoje Europos šalyje įsteigė Saugesnio interneto centrą. Į jo ekspertus pagalbos sutikimo, duomenų apsaugos, privatumo internete, melagingų žinių ir kitais klausimais galite kreiptis nemokamai. Kai Marios mama kreipėsi į Saugaus interneto centrą, centro ekspertai pasirūpino, kad nuotrauka būtų ištrinta iš „Facebook“, o Maria būtų apsaugota nuo priekabiautojų ne tik internete, bet ir mokykloje.

Saugus naršymas internete. Kaip ES mus saugo internete

Internete galima mokytis, žaisti, apsipirkti, plepėti, naršyti, dalytis informacija, pamėgti arba labai mėgti įvairius dalykus – internetas užima svarbią mūsų gyvenimo dalį. Tačiau internete mūsų tyko ir pavojai – nepatyrusiems vartotojams grėsmę kelia priekabiautojai, troliai, sukčiai, piktavaliai viliotojai ir programišiai. Dėl to ES sukūrė apsaugos tinklą, padedantį ir patariantį, kaip, nepriklausomai nuo amžiaus, internete naršyti protingiau.

Slinkti, kad būtų tęsiama

Carmen

Kibernetinio priekabiavimo aukos mama

Мalta

Siekiant apsaugoti šeimos privatumą, nurodytas ne tikras vardas.

„Mano vienuolikmetė dukra Maria, per programėlę „Facebook Messenger“ nusiuntė savęs apsinuoginusios nuotrauką savo draugui. Nuotrauka internete klaidžiojo visus metus, o Maria apie tai nieko nežinojo. Apie tai sužinojau tik tada, kai man paskambino ir apie tai papasakojo nuotrauką pastebėjusi mano draugė . Ji buvo šokiruota ir sunerimusi“.

„Nedelsdama kreipiausi į Maltos saugesnio interneto centrą, kuris turi internetinę karštąją liniją. Per kelias savaites jie padėjo pašalinti Marios nuotrauką“.

„Labai palengvėjo, kad Saugesnio interneto centras galėjo padėti, buvo gera žinoti, kad mano dukters kompromituojančia nuotrauka nebebus galima dalytis internetu“.

 – Carmen

Deborah Vassallo

Saugesnio interneto centras

Мalta

„Kai mums paskambino Marios mama, turėjome išsiaiškinti, kur nuotrauka buvo dalijamasi internete ir su kuo. Nerimavome, kad jos klasės draugai, pamatę nuotrauką, kuria buvo dalijamasi per programėlę „Facebook Messenger“, ims iš jos tyčiotis. Surinkę visus duomenis iš mamos ir dukros, perdavėme ją savo „Facebook“ kontaktiniams asmenims. Jie užtikrino, kad nuotrauka būtų ištrinta“.

„Būdami Europos tinklo nariais galime daryti didesnį poveikį didelėms socialinių tinklų platformoms, kad žmonių nuotraukomis nebūtų galima dalytis internete negavus jų sutikimo“.

 – Deborah Vassallo

Josianne Azzopardi

Socialinės gerovės paslaugų fondas – „Agenzija Sedqa“

Мalta

„Bendradarbiaudami su Maltos saugesnio interneto centru Maltos privačiojo ir viešojo sektoriaus organizacijose rengėme kursus saugesnio interneto ir technologijų naudojimo tema. Tėvų nuomone, paskaitos yra itin naudingos, nes vaikai mokomi, kaip saugoti savo privatumą ir pranešti apie kibernetinį priekabiavimą arba kitą žalingą elgesį internete. Norime paraginti jaunesnius žmones naudotis savo mobiliaisiais telefonais ir kitomis technologijomis kuo saugiau“.

„Svarbu mokytis iš savo europiečių kolegų, remtis jų patirtimi, kaip padaryti, kad internetas ES būtų saugesnis ir vaikams, ir suaugusiems“.

  – Josianne Azzopardi

Hans Martens

ES saugesnio interneto centrų tinklas „Insafe“

Belgija

„Padedu koordinuoti ES Saugesnio interneto centrų tinklą. Kadangi dirbame ne pavieniui, o kaip tinklas, galime imtis atsakomųjų priemonių, jeigu pastebime, kad vyksta tokie dalykai kaip kibernetinis priekabiavimas. ES tinklas ne tik siekia sumažinti interneto keliamą grėsmę. Norime, kad žmonės džiaugtųsi interneto teikiama nauda ir kad visi sprendimai internete būtų priimami sąmoningai“.

„Visas Europos informacijos sklaidos centrų, karštųjų linijų ir jaunimo darbo grupių tinklas siekia to paties tikslo – sukurti geresnį ir saugesnį internetą“.

 – Hans Martens

Rosanna Di Gioia

Europos Komisijos Jungtinis tyrimų centras

Italija

„Sukūrėme interaktyvų žaidimą, panašų į „Snakes and Ladders“, apie tai, ką dėl saugumo galima ir ko negalima daryti internete. Žaidimas skirtas 2–6 nuo 8 iki 12 metų amžiaus žaidėjams. Kiekvienas žaidėjas meta kauliuką ir pasirenka kortą su klausimu. Laimi tas, kuris pirmas pasiekia galutinį langelį teisingai atsakęs į įvairius viktorinos klausimus“.  

„Į viktorinos klausimus, pavyzdžiui, „kaip atskleisti informaciją internete“, atsakė tūkstančiai vaikų, mokytojų ir tėvų visoje Europoje. Tikroji žaidimo sėkmė yra šis kartų tarpusavio dialogas.“

„Atlikdami tyrimus neapsiribojame tik dokumentų analize. Aktyviai skleidžiame informaciją apie privatumą internete vaikams, mokytojams ir tėvams visoje Europoje“.

  – Rosanna Di Gioia

Ar žinote, kad…

84%

Iš gyventojų, kurie 2017 m. naudojosi internetu, 87 proc. tai darė kiekvieną dieną; 8 iš 10 piliečių naršo internete naudodamiesi mobiliaisiais telefonais.

Patyčios kibernetinėje erdvėje

Didžiausia problema, apie kurią praneša Europoje veikiančios „Insafe“ Saugesnio interneto centrų karštosios linijos. Kitos galimos grėsmės, tai – galimai žalingas turinys, duomenų privatumas, meilė, santykiai, seksualinio pobūdžio dalykai, kompiuterinis raštingumas, švietimas.

#NoPlace4Hate

ES ir keletas IT bendrovių (tokių kaip „Facebook“, „Microsoft“, „Twitter“, „Youtube“, „Instagram“) kovodamos su neapykantą kurstančių kalbų platinimu internete pasirašė elgesio kodeksą. Šios platformos susitarė tikrinti, ar naudotojų pranešimuose nėra neapykantą kurstančių kalbų, ir, prireikus, pašalinti tokias žinutes per 24 valandas.

Nusikaltimai internete

Seksualinis priekabiavimas ir prievartavimas internete (anglų kalba kartais vadinamas „sextortion“) – tai sukčiavimo arba šantažavimo naudojantis internetu arba mobiliaisiais prietaisais būdas. Internete aukų patalpinta asmeninė informacija, pavyzdžiui, atviros nuotraukos arba vaizdo įrašai, panaudojami prieš juos pačius siekiant finansinės arba seksualinės naudos.

65 proc.iš 10 843 kreipimųsi

į „Insafe“ karštąsias linijas 2018 m. liepos 1 d.–rugsėjo 30 d. daugiausia gauta iš paauglių. Daugiausia kreiptasi dėl patyčių kibernetinėje erdvėje, seksualinio pobūdžio trumpųjų žinučių ir kitų iššūkių, su kuriais paaugliai susiduria internete.

KAS YRA KITI HEROJAI, KOVOJANTYS SU NUSIKALSTAMA VEIKLA?

Kai kurie iš jų galbūt yra atvykę iš jūsų šalies.

ES suvienija vietos herojus – jie drauge stengiasi padėti apsaugoti mus nuo neapykantą kurstančių kalbų, duomenų vagystės, kibernetinių išpuolių ir daugelio kitų dalykų, tinklas. Susipažinkite, kaip įvairūs ES specialistai: policijos tyrėjai, saugesnio interneto specialistai, socialiniai darbuotojai ir kibernetikos ekspertai, padeda vietos herojams jūsų šalyje.