EU PROTECTS > Mūsu drošība > Lidot bez bailēm: kā ES gādā par mūsu drošību lidojumu laikā

“Kad uzzināju, ka notikusi aviokatastrofa, es nodomāju: “Ak, Dievs! Ak, Dievs!””

Dorothy Sophocleous

2005. gada 14. augustā Helios reisā 522 no Kipras ceļā uz Prāgu lidmašīnas salonā pazuda spiediens. Apkalpes loceklim izdevās tikt līdz kapteinim un otrajam pilotam, kuri skābekļa trūkuma dēļ bija rīcībnespējīgi, taču bija jau par vēlu. Pēc gandrīz stundu ilgas lidināšanās lidmašīna, kas kļuva pazīstama kā lidmašīna–spoks, nokrita, un bojā gāja visi tajā esošie cilvēki (pavisam 121).

Izmeklēšanā par Helios Airways tika atklātas vairākas drošības protokola kļūdas un nevērība pārbaužu laikā. Tas atklāja paviršo drošības kultūru Helios un citās zemo cenu aviokompānijās, kuru lidmašīnas tolaik bija iesaistītas avārijās. Pēc katastrofas ES izlēmīgi rīkojās, lai lidojumi Eiropā kļūtu drošāki un pārredzamāki. Šodien gaisa satiksmes drošības speciālisti, inspektori un gaisa satiksmes drošības brīdinājumu kontrolieri visā Eiropā īsteno ES gaisa satiksmes drošības standartus, kas neļauj nedrošu aviokompāniju lidmašīnām nonākt mūsu gaisa telpā. 

Skatīties video

Lidot bez bailēm: kā ES gādā par mūsu drošību lidojumu laikā

Eiropas gaisa telpa ir viena no noslogotākajām visā pasaulē. Tā ir arī viena no drošākajām. Sākot no lidostas peroniem un beidzot ar gaisa satiksmes kontroles telpu, ES veic pasākumus, kuru mērķis ir novērst nedrošu aviokompāniju lidojumus Eiropā un pasažieru apdraudējumu.

Ritiniet tālāk

EU Protects: Kā ES mums palīdz lidot droši

Dorothy Sophocleous

Helios reisa 522 pasažieres māsa

Kipra

“Mana māsa Pollija bija ļoti aktīva. Viņa vienmēr klausījās mūziku, ceļoja. Viņa zināja, ko grib sasniegt dzīvē. Viņai bija plāni; viņa bija tāds cilvēks. Viņas disertācija universitātē bija par zemo cenu lidojumiem, un viņa tajā pat pieminēja Helios. Aviokompānija apgalvoja, ka ietaupa naudu, tajā pašā laikā vienmēr garantējot drošību; acīmredzami tā nebija taisnība. Reiss, kurā lidoja mana māsa, atstāja lidostu bez nepieciešamo pārbaužu veikšanas. Problēma ar spiedienu salonā netika pārbaudīta.”

“Pēc katastrofas viss bija kā miglā tīts. Visvairāk pārdzīvoju par to, ka Pollija noteikti bija ļoti nobijusies.”

“Pēc katastrofas mana ģimene gribēja taisnību. Mēs negribējām, lai vēl kāds cits piedzīvotu šādu zaudējumu.”

 - Dorothy Sophocleous

Peter Bombay

Transporta un mobilitātes dienests, Eiropas Komisija

Beļģija

“Helios reisa 522 negadījums notika, jo aviokompānija ilgu laiku bija atstājusi novārtā drošības pārbaudes. Aizliegto aviokompāniju saraksts tika izveidots gadā, kad notika katastrofa. Tas ir ES instruments nedrošu aviokompāniju lidmašīnu lidojumu aizliegšanai Eiropā. Mēs aktualizējam sarakstu divreiz gadā, un tas ikvienam ir pieejams internetā. Mēs vēlamies, lai cilvēki zinātu par sarakstu un nerezervētu lidojumus ar tādu aviokompāniju lidmašīnām, kas, kā savulaik Helios, ir paviršas drošības jautājumos.”

“Eiropā notiek mazāk katastrofu. Tas ir saistīts ar ES aizliegto aviokompāniju sarakstu, kā arī progresu gaisa kuģu pārbaudes standartu jomā. Gaisa kuģis, kas pārbaudīts Igaunijā, tiks tieši tāpat pārbaudīts, kad tas piezemēsies Spānijā, Slovākijā vai jebkur citur Eiropā.”

“Droša gaisa satiksme ir iespējama tikai tad, ja ES speciālisti, valstu iestādes un aviokompānijas sadarbojas.”

 - Peter Bombay

Gabriela Galambošová

Civilās aviācijas nodaļa, Transporta pārvalde

Slovākija

“Mēs katru dienu visā Slovākijā pārbaudām lidostās esošās lidmašīnas jebkuros apstākļos. Mēs izmantojam pārbaudes kontrolsarakstu, kurā ir 53 punkti, lai pārliecinātos par katra gaisa kuģa drošību no pilotu kabīnes līdz pasažieru salonam un kravas nodalījumam.” 

“Bieži, veicot pārbaudes uz perona, mēs nekonstatējam problēmas Taču dažkārt mūsu konstatētajam ir nepieciešami papildu pasākumi, pirms gaisa kuģim var dot atļauju lidot. Visi mūsu un citu Eiropas valstu pārstāvju konstatējumi tiek iekļauti ES mēroga pārbaužu datubāzē.”

“Mēs darām savu darbu, lai lidojumi Eiropā kļūtu drošāki. Katru dienu mēs strādājam ar citu gaisa kuģi, atceroties šo mērķi.”

 - Gabriela Galambošová

Jeroen Jansen

Nīderlandietis, Eiropas Aviācijas drošības aģentūra

Vācija

“Es koordinēju ES mēroga peronu pārbaužu programmu. Ar vienu klikšķi varu nekavējoties piekļūt vesela gada garumā iegūtiem konstatējumiem no 13 000 peronu pārbaužu lidostās visā Eiropā.”

“Detalizēti aplūkojot konstatējumus, mēs nosakām, vai pastāv problēma ar ekspluatantu, un lūdzam aviokompāniju atrisināt jautājumu. Ja aviokompānija neveic uzlabojumus, notiek izmeklēšana. Kā pēdējo līdzekli ierosinām aizliegt aviokompānijas lidojumus Eiropas gaisa telpā.”

“Galīgais mērķis ir uzraudzīt aviokompānijas visos kontinentos, lai tās darbotos droši Eiropā un ārpus tās.”

 - Jeroen Jansen

Geert Lamsens

Eirokontrole — Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācija

Beļģija

“Aviokompāniju attieksme kopumā ir mainījusies, tās vairāk pievēršas drošībai. Sākumā mums bija daudz lidojumu no valstīm, kas atrodas ārpus Eiropas, lai gan attiecīgās aviokompānijas bija iekļautas ES aizliegto aviokompāniju sarakstā. Tagad, kad pagājuši vairāk nekā 10 gadi, gandrīz nekad nav gadījumu, kad aizliegtu aviokompāniju lidmašīnas mēģinātu iekļūt Eiropā.”

“Laika gaitā esam novērojuši labāku visu ES valstu sadarbību gaisa satiksmes drošības jomā.”

 - Geert Lamsens

Vai zinājāt?

1 miljards

Aviopasažieru skaits ES 2017. gadā.

53

Punkti, kas būtu jāpārbauda, veicot peronu pārbaudes, — no pilotu licencēm līdz pareizam drošības aprīkojumam pilotu kabīnē un salonā.

13 156

Eiropas Aviācijas drošības aģentūras partneru 2017. gadā veikto peronu pārbaužu skaits.

1380

2017. gadā pārbaudīto gaisa kuģu ekspluatantu skaits.

115

To aviokompāniju skaits, kurām pašlaik aizliegts darboties ES, pieskaitot sešas aviokompānijas, kurām atļauts lidot ES tikai tad, ja tās izmanto konkrētus, iepriekš apstiprinātus gaisa kuģus.

Eiropas vienotā gaisa telpa

Viens no galvenajiem ES aviācijas politikas mērķiem ir modernizēt gaisa satiksmes pārvaldību visā Eiropā saskaņā ar Eiropas vienotās gaisa telpas (SES) projektu. Kā tas ietekmē nākotnes lidojumus? Vairāk nekā 3000 speciālistu strādā visā Eiropā, lai izstrādātu jaunas izsekošanas tehnoloģijas un ātrākus, drošākus un videi nekaitīgākus lidošanas veidus.

IEPAZĪSTIET CITAS PAŠAIZLIEDZĪGĀS PERSONAS, KURAS NOVĒRŠ KARASTROFAS!

Šīs personas, iespējams, dzīvo jums līdzās.

Ar Eiropas Savienības atbalstu darbojas tīkls, kurā pašaizliedzīgas personas sadarbojas, lai pasargātu iedzīvotājus no negadījumiem, katastrofām, noziedzīgām darbībām, klimata pārmaiņu ietekmes u. c. Uzziniet, kā ES atbalsta vietējos varoņus — drošības inspektorus, vides aizsardzības aktīvistus, muitas darbiniekus u. c. — jūsu valstī.