EU PROTECTS > Nasze bezpieczeństwo > Szukanie igły w stogu siana: Jak UE ratuje życie przy użyciu satelitów

„Ten dzień zaczął się dobrze, ale skończył fatalnie. Jednak bez technologii satelitarnej i ekip ratunkowych mogłoby być o wiele gorzej”.

José Dias

Na całym świecie systemy lokalizacji satelitarnej pozwalają ratować życie. W Europie satelity Galileo są używane w 90% akcji ratunkowych, a system jest w stanie zlokalizować każdego – rybaków na morzu czy turystów w górach. W sierpniu 2017 r. podczas nocnego rejsu z Madery do Portugalii belgijski jacht zderzył się z nieznanym obiektem. W burcie powstał otwór, przez który łódź zaczęła nabierać wody i zatonięcie było tylko kwestią czasu. Dwoje żeglarzy zeszło do szalupy i wysłało radiowy sygnał ratunkowy, który został wychwycony przez unijne satelity. Belgia i Portugalia zostały natychmiast zaalarmowane i wysłały ekipy ratunkowe. 

Od wypadków na morzu po wycieczki samochodowe, od smartfonów po imprezy sportowe – globalny system nawigacji satelitarnej Unii Europejskiej (znany również jako „Galileo”) jest używany codziennie w niezliczonych sytuacjach.

Szukanie igły w stogu siana: Jak UE ratuje życie przy użyciu satelitów

W nagłych wypadkach prędkość i dokładność unijnego Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej pozwala zaoszczędzić cenny czas. Kiedy belgijski jacht tonął u wybrzeży Portugalii, zespoły z Portugalii, Belgii i Maroka polegały na unijnych satelitach, by ustalić pozycję łodzi i przeprowadzić akcję ratunkową. 

Przewiń dalej

José Dias

Portugalia

„Dwa dni po wyruszeniu z Majorki usłyszeliśmy głośny huk… W coś uderzyliśmy. Niedługo potem wody było już po kolana”.

„Wtedy wysłaliśmy przez radio sygnał SOS, który odebrały satelity europejskiego systemu Galileo. Na pomoc przybył nam kontenerowiec, a za nim portugalskie siły powietrzne”.

„Z mostku kontenerowca patrzyłem jak tonie jacht, który własnoręcznie budowałem przez 10 lat. Było mi smutno, ale na szczęście ja i moja żona byliśmy cali”.

„Akcja ratunkowa przebiegła naprawdę szybko. Nie sądzę, by można było to zrobić lepiej”.

 – José Dias

Dries Boodts

Ośrodek Koordynacji Ratownictwa Morskiego – Oostende

Belgia

„Tej nocy sygnał radiowy SOS z jachtu został wysłany do nas przez centrum kontroli unijnych satelitów Galileo w Tuluzie. Belgijski jacht znalazł się w tarapatach dość daleko od wybrzeża Portugalii, dlatego zaalarmowaliśmy będący najbliżej ośrodek w Lizbonie”. 

„Portugalia ma znakomite służby ratunkowe, które cały czas informowały nas o przebiegu operacji”.

„Sygnały z unijnych satelitów są niezmiernie szybkie i wysoce precyzyjne”.

 – Dries Boodts

Lt João Pedro Janicas

Ośrodek Koordynacji Ratownictwa Morskiego – Lizbona

Portugalia

„Sygnał z unijnego systemu Galileo pozwolił nam ustalić dokładne położenie jachtu. Natychmiast poprosiliśmy o ratunek załogę pobliskiego kontenerowca i wysłaliśmy na miejsce samolot oraz helikopter. Do godziny 2:12 nasza ekipa wyłowiła z morza na pokład helikoptera parę żeglarzy i przetransportowała ich na ląd”. 

„Cała operacja nie byłaby możliwa bez współpracy w czasie rzeczywistym między naszym zespołem w Lizbonie, centrum kontroli we Francji oraz belgijskimi i marokańskimi służbami ratunkowymi”.

„Gdy sygnał z łodzi może zostać odebrany przez satelity Galileo, szanse na uratowanie żeglarzy rosną”.

– płk João Pedro Janicas

Xavier Maufroid

Usługa poszukiwawczo-ratunkowa systemu Galileo, Komisja Europejska

Belgia

„Nagłe wypadki mogą być straszne, ale dzięki naszym satelitom będącym częścią globalnego systemu poszukiwawczo-ratunkowego jesteśmy w stanie zlokalizować osoby będące w potrzebie z dowolnej odległości. 13 sierpnia 2017 r. system Galileo odebrał sygnał SOS wysłany z belgijskiego jachtu i w mniej niż 5 godzin para żeglarzy była bezpieczna”.

„W Europie bardzo wiele rzeczy polega na usługach lokalizacyjnych systemu Galileo – jak choćby nasze smartfony, transport, logistyka, telekomunikacja czy usługi energetyczne”. 

„Obsługuję system satelitarny, dzięki któremu udało się zlokalizować belgijski jacht i uratować załogę”.

– Xavier Maufroid

Fiammetta Diani

Włochy, Europejski Organ Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej

Czechy

„Usługa poszukiwawczo-ratunkowa jest tylko jedną z funkcji systemu Galileo. W szerszym kontekście jest on pionierskim i wysoce innowacyjnym projektem UE, który oferuje usługi na całym świecie. Obecnie, kiedy korzystamy z map, aplikacji do wzywania taksówek lub płatności mobilnych, używamy usług Galileo. Są one dostępne dla wszystkich w całej Europie za pośrednictwem urządzeń, takich jak smartfony i systemy nawigacji w pojazdach. Galileo zapewnia nam bezpieczeństwo i daje do dyspozycji najnowsze innowacje satelitarne”.

„System Galileo dostarcza wszystkim zaawansowaną technologię w postaci naprawdę użytecznych usług”.

 – Fiammetta Diani

Czy wiesz, że…

Silniejsi razem

Dzięki środkom z budżetu UE możemy pomagać naukowcom i badaczom we współpracy w ramach takich unijnych projektów jak Galileo. Przeznaczanie środków na ambitne inicjatywy, z którymi pojedyncze państwa nie są w stanie sobie poradzić, jest sensowne.

Globalny zasięg

Globalny system nawigacji satelitarnej Europy (nazywany też „GNSS” lub „Galileo”) dostarcza cennych danych niezbędnych do obsługi usług pozycjonowania i harmonogramów na całym świecie. Galileo jest również europejskim wkładem w COSPAS-SARSAT, skupiającą 44 kraje międzynarodową organizację zajmującą się lokalizowaniem i ratowaniem ludzi w potrzebie, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.

6

Średnia liczba osób ratowanych każdego dnia dzięki sieci COSPAS-SARSAT. Wraz z coraz szybszym wykrywaniem i dokładniejszym pozycjonowaniem ta liczba będzie rosnąć.

26

Liczba satelitów Galileo obecnie orbitujących wokół Ziemi. Do 2020 r. na naszym niebie będzie ich łącznie 30. Każdy satelita Galileo ma rozpiętość 15 metrów, waży około 750 kg i pozostanie na orbicie przez 12 lat.

Sieć bezpieczeństwa

Tak zwane „e-połączenia” z numerami awaryjnymi, które umożliwia system Galileo, mogą być nawiązywane ręcznie lub automatycznie w razie poważnego wypadku.

400 000 000

Liczba smartfonów korzystających aktualnie z systemu Galileo (uwzględniono wszystkie główne marki). Dowiedz się, czy korzystasz z systemu Galileo na stronie www.usegalileo.eu.

KIM SĄ POZOSTALI BOHATEROWIE REAGUJĄCY NA KLĘSKI ŻYWIOŁOWE?

Niektórzy mogą pochodzić z Twojego kraju.

Dzięki tworzonej przez UE sieci współpracy lokalni bohaterowie pracują razem, chroniąc nas przed klęskami, działalnością przestępczą, efektami zmian klimatycznych i innymi problemami. Dowiedz się, jak UE wspiera lokalnych bohaterów w Twoim kraju. Wśród nich są piloci, prokuratorzy, specjaliści ds. ochrony środowiska oraz celnicy.