EU PROTECTS > Mūsu drošība > Atrast adatu siena kaudzē: kā ES izmanto satelītus, lai glābtu cilvēku dzīvību

“Tā bija diena, kas sākās labi un beidzās slikti. Taču bez satelītu tehnoloģijas un glābšanas komandām viss varēja beigties vēl krietni ļaunāk.”

José Dias

Katru dienu, pateicoties satelītiem, visā pasaulē tiek glābtas cilvēku dzīvības. ES Galileo satelīti tiek izmantoti 90 % Eiropā veikto glābšanas operāciju. Šī sistēma var palīdzēt ikviena cilvēka atrašanās vietas noteikšanā, kad palīdzība nepieciešama kādā attālā vietā, piemēram, zvejniekiem jūrā vai alpīnistiem kalnos. 2017. gada augustā beļģu jahta, naktī ceļojot no Madeiras uz Portugāles kontinentālo daļu, sadūrās ar nezināmu objektu. Bojājumi bija radījuši sūci, un jahtas nogrimšana bija neizbēgama. Abi jūrnieki palaida glābšanas plostu un pa radio nosūtīja briesmu signālu, kuru uztvēra ES satelīti. Beļģija un Portugāle nekavējoties saņēma brīdinājumu un nosūtīja glābšanas komandas. 

ES globālā satelītnavigācijas sistēma (zināma ar nosaukumu “Galileo”) katru dienu tiek izmantota neskaitāmās situācijās — ārkārtas situācijās jūrā un ceļu satiksmē, no viedtālruņiem līdz sporta pasākumiem.

Atrast adatu siena kaudzē: kā ES izmanto satelītus, lai glābtu cilvēku dzīvību

ES globālās satelītnavigācijas sistēmas ātrums un precizitāte ārkārtas situācijās var ietaupīt dārgo laiku. Kad pie Portugāles krastiem grima beļģu jahta, komandas Portugālē, Beļģijā un Marokā tās uziešanai un glābšanas misijas sagatavošanai izmantoja ES satelītus. 

Ritiniet tālāk

José Dias

Portugāle

“Bijām divu dienu burāšanas attālumā no Madeiras, kad izdzirdējām skaļu blīkšķi — mēs kaut kam uztriecāmies. Drīz vien atradāmies līdz ceļiem ūdenī.”

“Tāpēc es mūsu laivā aktivizēju avārijas radiosignālu, ko uztvēra ES Galileo satelīti. Vispirms mūs glābt ieradās konteinerkuģis, pēc tam Portugāles gaisa spēki.”

“No konteinerkuģa komandtiltiņa vēroju nogrimstam savu laivu. Tas bija skumjš brīdis, jo 10 gadus pats biju to būvējis, bet laimīgā kārtā nedz mana sieva, nedz es nebijām ievainoti.”

“Glābšanas darbi bija ļoti ātri. Manuprāt, tie nevarēja norisināties labāk.”

 - Žozē Diass (José Dias)

Dries Boodts

Jūras glābšanas un koordinācijas centrs Ostendē

Beļģija

“Tonakt avārijas radiosignāls no jahtas mums tika nosūtīts caur ES COSPAS-SARSAT misijas vadības centru Tulūzā Francijā. Beļģu laiva bija nonākusis briesmās diezgan tālu no Portugāles piekrastes, tāpēc nosūtījām brīdinājumu kolēģiem Lisabonā — jahtai tuvākajai glābšanas bāzei.” 

“Portugālē ir lieliska meklēšanas un glābšanas vienība. Viņi mūs informēja par operācijas gaitu.”

“ES satelīta signāli ir ārkārtīgi ātri un ļoti precīzi.”

 - Drīss Bouts (Dries Boodts)

Lt João Pedro Janicas

Jūras glābšanas un koordinācijas centrs Lisabonā

Portugāle

“Lai uzietu beļģu jahtas precīzo atrašanās vietu, mēs izmantojām ES Galileo trauksmes signālu. Uzreiz sazinājāmies ar tuvējo konteinerkuģi, lai lūgtu palīdzību, un nosūtījām lidmašīnu un helikopteru. Pulksten 02.12 mūsu komanda abus burātājus bija uzņēmusi helikopterā un nogādājusi krastā.” 

“Tas viss bija iespējams, pateicoties reāllaika sadarbībai starp mūsu komandu Lisabonā, Galileo kontroles centru Francijā un Beļģijas un Marokas glābšanas dienestiem.”

“Ja Galileo satelīts var uztvert laivas signālu, tad glābšanas operācija, visticamāk, būs sekmīga.”

- Leitnants Žoao Pedro Žanikas (Lt João Pedro Janicas)

Xavier Maufroid

Galileo meklēšanas un glābšanas dienests, Eiropas Komisija

Beļģija

“Nonākšana ārkārtas situācijā var būt ļoti biedējoša, bet mūsu satelīti ir daļa no globālās meklēšanas un glābšanas sistēmas, kas neatkarīgi no attāluma var atrast cilvēkus, kuri atrodas briesmās. 2017. gada 13. augustā Galileo uztvēra briesmu signālu no beļģu laivas un pēc nepilnām 5 stundām abi burātāji jau bija nogādāti drošībā.”

“Eiropā ļoti plaši tiek izmantoti Galileo vietas noteikšanas pakalpojumi, piemēram, mūsu viedtālruņos, transporta nozarē, loģistikā, telekomunikāciju un enerģētikas dienestos.” 

“Es strādāju pie satelītu sistēmas, kas palīdzēja atrast beļģu laivu un nogādāt šos cilvēkus drošībā.”

- Ksavjers Mofruā (Xavier Maufroid)

Fiammetta Diani

Itāliete, Eiropas Globālo navigācijas satelītu sistēmu aģentūra

Čehija

“Meklēšanas un glābšanas dienests ir tikai viena no Galileo funkcijām. Tomēr Galileo lietojuma iespējas ir plašākas — tas ir pirmais un ļoti novatorisks šāda veida ES projekts, kas sniedz pakalpojumus visā pasaulē. Mūsdienās, kad izmantojat kartes, taksometru lietotnes un mobilos maksājumus, jūs izmantojat Galileo pakalpojumus. Tie ir pieejami ikvienam visā Eiropā, lietojot tādas ierīces kā viedtālruņus un transportlīdzekļu navigācijas sistēmas. Izmantojot Galileo, mēs esam drošāki un atrodamies satelītu jaunievedumu līderpozīcijās.”

“Ar Galileo starpniecību raķešu zinātne ienāk ikkatrā mājā, nodrošinot patiešām noderīgus pakalpojumus.”

 - Fjameta Djani (Fiammetta Diani)

Vai zinājāt?

Stiprāki kopā

Pateicoties ES budžetam, mēs varam palīdzēt zinātniekiem un pētniekiem apvienot spēkus tādos ES mēroga projektos kā Galileo. Ir lietderīgi apvienot līdzekļus ambiciozām iniciatīvām, kādas nevarētu īstenot neviena ES valsts atsevišķi.

Globāla sasniedzamība

Eiropas globālā satelītu navigācijas sistēma (zināma arī kā “GNSS” un “Galileo”) sniedz precīzus datus, kas visā pasaulē nodrošina vairākus pozicionēšanas un laika sinhronizācijas informācijas pakalpojumus. Galileo ir arī Eiropas ieguldījums starptautiskā organizācijā COSPAS–SARSAT, kas apvieno 44 valstis, lai ārkārtas situācijās atrastu un glābtu cilvēkus neatkarīgi no viņu atrašanās vietas.

6

Tik dzīvību, pateicoties COSPAS–SARSAT tīklam, vidēji tiek izglābts katru dienu. Tā kā palielinās noteikšanas ātrums un uzlabojas pozicionēšanas precizitāte, paredzams, ka šis skaits pieaugs.

26

Tik daudz Galileo satelītu šobrīd riņķo Zemes orbītā. Līdz 2020. gadam to skaits palielināsies līdz 30. Katra Galileo satelīta spārnu plētums ir 15 metru, tas sver aptuveni 750 kg un orbītā riņķos 12 gadus.

Drošības tīkls

Ja rodas nopietns negadījums, var tikt veikts manuāls vai automātisks e-zvans avārijas dienestiem, kas izmanto Galileo sistēmu.

400 000 000

Tik daudz viedtālruņu šobrīd izmanto Galileo, saskaitot visu lielāko zīmolu modeļus. Vietnē www.usegalileo.eu varat uzzināt, vai katru dienu izmantojat Galileo.

KĀDI VĒL VAROŅI REAĢĒ UZ KATASTROFĀM?

Daži no viņiem varbūt dzīvo netālu no jums.

Lai pasargātu mūs no katastrofām, noziedzīgām darbībām, klimata pārmaiņu ietekmes un cita apdraudējuma, sadarbībā ar ES ir izveidots tīkls, kurā sadarbojas vietējie varoņi — piloti un prokurori, dabas aizsardzības aktīvisti un muitas darbinieki. Uzziniet, kā ES atbalsta vietējos varoņus jūsu valstī!