EU PROTECTS > Nasze zdrowie > Chłodzenie: jak Europa walczy z upałami za pomocą naturalnych rozwiązań

„W moim wieku nie chcę narażać się na niebezpieczeństwo przy każdym wyjściu z domu”.

Umbelina Martinho

Umbelina (72 l.) mieszka w dolinie Ribeira das Vinhas niedaleko miejscowości Cascais w Portugalii. Latem region ten nawiedzają fale upałów, jednak kształt doliny w naturalny sposób kieruje chłodniejsze powietrze z gór, tworząc korytarz nawiewowy dla miasta. Przy wsparciu UE lokalne władze odtworzyły w dolinie warunki zwiększające naturalny przepływ chłodnego powietrza. 

Ale nie wszystkie rozwiązania znajdują się na ziemi. Są także na niebie! Europejskie satelity zbierają dane meteorologiczne, pomagając w lokalnym prognozowaniu upałów. 

Lokalne władze podjęły przy wsparciu UE kroki zapewniające mieszkańcom takim jak Umbelina bezpieczeństwo, przyjemny chłód i komfort życia.

Chłodzenie: jak Europa walczy z upałami za pomocą naturalnych rozwiązań

W samej tylko Europie fale upałów powodują ponad 3000 zgonów rocznie. Od naturalnego, zielonego korytarza napowietrzającego w Cascais po najnowocześniejsze europejskie satelity śledzące wzrost temperatury w Bolonii – UE wspiera miejskich planistów, architektów i naukowców pracujących nad lokalnymi rozwiązaniami, które pozwolą sprostać ekstremalnym temperaturom. Stawką jest życie tysięcy ludzi każdego lata w całej Europie.

Przewiń dalej

Umbelina Martinho

Portugalia

„Dzięki nowej ścieżce przez dolinę mogę dotrzeć do miasta i znajomych, do moich córek i sklepów. Wcześniej była kamienista i zarośnięta, a teraz po renowacji mogę się po niej swobodnie poruszać w upalne dni”.

 

 

 

 

 

 

 

„W dolinie Ribeira das Vinhas ludzie z miasta mogą znaleźć nieco ochłody w upalne dni”.

– Umbelina Martinho

João Dinis

Miasto Cascais

Portugalia

„Wzdłuż doliny Ribeira das Vinhas wieją wiatry z północy i północnego wschodu. Dzięki finansowaniu z UE zasadziliśmy drzewa, oczyściliśmy dolinę ze skał, a nawet zbudowaliśmy dla mieszkańców ścieżkę rowerową”. 

„Wyniki naszych badań nad zmianami klimatu udostępniamy burmistrzom innych miast w Portugalii i Europie, np. we włoskiej Bolonii”.

„Tylko ubiegłego lata przez Cascais przetoczyły się cztery fale upałów!”.

– João Dinis

Jean-Noël Thépaut

Francja, Program Copernicus

Wielka Brytania

„Nasze satelity potrafią ocenić stan zdrowia naszej planety w czasie rzeczywistym. W przypadku Bolonii nakreśliliśmy różne modele zmian temperatury, współpracując przy tym z regionem Emilia-Romagna. Obecnie szukamy rozwiązania, które pozwoliłoby udostępnić to narzędzie w każdym mieście w Europie”. 

 

 

 

 

 

„Na podstawie danych z naszych satelitów można tworzyć ewolucyjne modele zmian klimatu w skali lokalnej”. 

– Jean-Noël Thépaut

Giovanni Fini

Miasto Bolonia

Włochy

„Do 2020 roku zasadzimy 5000 drzew, zainstalujemy 10 zielonych dachów na budynkach administracji publicznej i stworzymy więcej zielonych przestrzeni w historycznym centrum miasta. Dzięki danym zebranym z unijnych satelitów stworzyliśmy wizualizacje fal upałów w naszym regionie”.

„Podobne rozwiązania klimatyczne i energetyczne spotykamy i wprowadzamy również w innych miastach Europy. Razem chcemy znaleźć sposób na zapanowanie nad wzrostem temperatur”.

 

„Fale upałów w Bolonii będą coraz częstsze, jeśli nie zaczniemy działać natychmiast”.

– Giovanni Fini

Czy wiesz, że…

Coraz większe upały

Ze względu na ocieplenie klimatu o 2°C większość Europejczyków, szczególnie na południu kontynentu, musi się przygotować na poważne fale upałów co 5 lat.

Ponad 250 milionów

Liczba mieszkańców miast, takich jak Cascais i Bolonia, które zobowiązały się przeciwdziałać zmianom klimatycznym poprzez ruch Porozumienie Burmistrzów UE

Oko na niebie

Europejski program monitorowania Ziemi Copernicus wykorzystuje satelity, aby zapewnić bibliotekę bezpłatnych, otwartych danych. Osoby prywatne, firmy oraz podmioty świadczące usługi publiczne mogą używać tych informacji do przeciwdziałania zmianom klimatycznym i zwalczania ich skutków.

Walka z upałem

W regionie Morza Śródziemnego hodowla roślin na dachach i ścianach („tereny zielone” lub „zielone dachy”) może przyczynić się do obniżenia temperatury nawet o 10°C. 

180 miliardów euro

Środki UE przeznaczane w latach 2014–2020 na ochronę klimatu, które przyczyniają się do zmniejszenia zagrożenia i ułatwiają przygotowanie do ekstremalnych warunków pogodowych takich jak fale upałów.

KIM SĄ POZOSTALI BOHATEROWIE WALCZĄCY ZE ZMIANĄ KLIMATU?

Niektórzy mogą pochodzić z Twojego kraju.

Dzięki unijnej sieci współpracy lokalni bohaterowie pracują razem, chroniąc nas przed falami upałów, zanieczyszczeniem, skutkami wymierania zagrożonych gatunków i innymi problemami. Dowiedz się, jak UE wspiera bohaterów w Twoim kraju. Wśród nich są specjaliści ds. ochrony środowiska, członkowie służb ratunkowych, pracownicy służby zdrowia oraz opieki społecznej.