EU PROTECTS > Meie tervis > Temperatuuri kontrolli all hoidmine: kuidas Euroopa kasutab kuumalaine vastu võitlemiseks looduslikke lahendusi

„Sellises vanuses ei taha ma iga kord kodust lahkudes oma elu ohtu seada.”

Umbelina Martinho

72-aastane Umbelina elab Ribeira das Vinhasi orus Cascaisi lähedal Portugalis. Suvel tekivad selles piirkonnas kõrvetavad kuumalained. Oru kuju suunab mägedest puhuvaid tuuleiile siiski looduslikul viisil, tekitades linna suunas tuulekoridori. ELi toetusel on kohalik omavalitsus ehitustöödega loodusele kaasa aidanud, et suurendada jaheda õhu looduslikku voolu läbi oru. 

Kuid mitte kõik lahendused ei ole maapinnal, osa neist on meie pea kohal taevas. Euroopa satelliidid koguvad ilmaandmeid ning aitavad kohalikel omavalitsustel äärmuslikku kuumust prognoosida ja kaardistada. 

ELi abiga on kohalikud omavalitsused võtnud meetmeid, et tagada elanikele nagu Umbelina ohutus, jahedus ja mugavus.

Temperatuuri kontrolli all hoidmine: kuidas Euroopa kasutab kuumalaine vastu võitlemiseks looduslikke lahendusi

Ainuüksi Euroopas hukkub igal aastal kuumalainete tõttu üle 3000 inimese. EL toetab linnakujundajaid, arhitekte ja teadlasi, kes töötavad välja kohalikke lahendusi äärmusliku kuumusega toimetulekuks – alates Cascaisi looduslikust rohelisest tuulekoridorist kuni Bolognas temperatuuritõusu jälgivate tipptasemel tehnikaga Euroopa satelliitideni. Mis on kaalul? Tuhanded elud igal suvel kogu Euroopas.

Jätkamiseks liikuge kerides

Umbelina Martinho

Portugal

„Läbi oru kulgeb tee, mis viib mind linna ja minu sõprade, tütarde ning kodukaupluse juurde. Enne oli marsruut linna kivine ja rohtu kasvanud. Renoveeritud rada tähendab, et ma saan kuumadel päevadel hõlpsasti ringi liikuda.”

 

 

 

 

 

 

 

„Kuumadel päevadel saavad linnaelanikud end jahutada Ribeira das Vinhasi orus.“

- Umbelina Martinho

João Dinis

Cascaisi linnavalitsus

Portugal

„Põhja- ja kirdetuuled liiguvad mööda Ribeira das Vinhasi orgu. ELi rahastuse abiga istutasime puid, kõrvaldasime orgudest kive ja ehitasime elanike jaoks isegi jalgrattatee, et nad saaksid vaadet nautida. ” 

„Jagame oma tööd kliimamuutuste ohjeldamise alal teiste Portugali ja Euroopa linnade linnapeadega, näiteks Itaalias Bolognas.”

„Ainuüksi möödunud suvel oli Cascaisis neli kuumalainet!“

- João Dinis

Jean-Noël Thépaut

Prantsusmaa, Copernicuse kliimamuutuste teenus

Suurbritannia

„Meie satelliidid on ainsad, mis on võimelised hindama planeedi tervist reaalajas. Bologna linna jaoks oleme koostöös Emilia-Romagna piirkonnaga koostanud erinevaid temperatuurimuutuste mudeleid. Nüüd otsime tehnilist lahendust, et see uurimisvahend oleks kättesaadav kõigile Euroopa linnadele.” 

 

 

 

 

 

„Meie satelliidiandmete alusel saab luua lokaalse kliimamuutuse mudeleid.“ 

- Jean-Noël Thépaut

Giovanni Fini

Bologna linnavalitsus

Itaalia

„2020. aastaks istutame 5000 puud, rajame avalikele hoonetele kümme rohekatust ja loome ajaloolisesse kesklinna rohkem haljasalasid. Euroopa rahastatud satelliidiandmete kogumine on aidanud meie piirkonnas kuumalaineid kaardistada.”

„Me kohtume ja jagame neid kliima- ja energialahendusi teiste Euroopa linnadega. Koos tahame leida viise temperatuuritõusu ohjeldamiseks.”

 

„Kui me midagi ette ei võta, muutuvad Bologna kuumalained üha sagedasemaks.“

- Giovanni Fini

Kas teadsite?

On kuum ja läheb ilmselt veel kuumemaks

Maailmas, mis on 2 °C võrra soojem, võib enamik eurooplasi iga viie aasta järel kogeda tõsiseid kuumalaineid (eriti Lõuna-Euroopas).

Üle 250 miljoni

Nii palju inimesi elab linnades (sh Cascaisis ja Bolognas), mis on lubanud võidelda kliimamuutustega ELi linnapeade pakti kava alusel.

Silm taevas

Euroopa Copernicuse Maa seire programm loob satelliitide abiga tasuta kättesaadava avatud andmekogumi. Üksikisikud, ettevõtted ja riigiasutused saavad nende andmete abil kliimamuutustega võidelda ja kohanduda.

Kuumarabanduste vähendamine

Taimede kasvatamine hoonete seintel ja katustel (nn rohealad või rohekatused) võib Vahemere-äärsetes riikides langetada keskmist temperatuuri kuni 10 °C võrra.

180 miljardit eurot

Nii suur summa on ELi eelarves ajavahemikus 2014–2020 ette nähtud kliima kaitsmiseks, ekstreemsete ilmastikunähtuste ohu vähendamiseks ja nendeks – näiteks kuumalaineteks – valmisoleku suurendamiseks.

KES VEEL KLIIMAMUUTUSTE VASTU VÕITLEVAD?

Mõned neist võivad pärineda ka teie riigist.

EL on loonud kangelaste võrgustiku, mille eesmärk on kaitsta meid kuumalainete, reostuse, ohustatud liikide kadumise ja muu ohtliku eest. Võrgustikku kuuluvad väga erinevad inimesed – keskkonnaspetsialistidest päästeteenistujateni, tervishoiutöötajatest sotsiaaltöötajateni. Lugege, kuidas EL teie riigi kangelasi toetab.