EU PROTECTS > Mūsu veselība > Turot roku uz pulsa: kā ES dziedē sirdis ar progresīvu ārstēšanu

“Mana sirdsdarbība pirmo reizi ir normāla. Operācija man tiešām ir pavērusi jaunus apvāršņus.”

PIETER KAPPELHOF

54 gadus vecais Pīters piedzima ar sirds defektu, kura dēļ viņam neslēdzas viens no sirds vārstuļiem. Viņu nogurdināja pat minimāla piepūle — kāpšana pa kāpnēm, skriešana, lai paspētu uz autobusu. Vēl pirms nedaudziem gadiem jauna sirds vārstuļa pārstādīšana būtu saistīta ar papildu operācijām vai zāļu lietošanu visu turpmāko dzīvi. Jauns, inovatīvs pētījums, kuru finansē ES, ļāvis ārstiem bojāto sirds vārstuli nomainīt pret funkcionējošu, tāpēc Pīters tagad var dzīvot veselīgu un aktīvu dzīvi.

Iegūstiet vairāk informācijas par Pītera stāstu un cilvēkiem, kas izstrādā jauno paņēmienu drošākai un efektīvākai pacientu ārstēšanai visā Eiropas Savienībā!

Turot roku uz pulsa: kā ES dziedē sirdis ar progresīvu ārstēšanu

Veselu sirdi mēs parasti uzskatām par pašsaprotamu. Taču daudziem cilvēkiem, kas sirgst ar sirds slimībām, vesela sirds ir sapnis. Pēdējos sešos gados divu ES finansētu klīnisko pētījumu laikā ir izstrādāti cilvēka sirds vārstuļi, kas funkcionē ilgāk un jau ir uzlabojuši daudzu pacientu dzīvi visā Eiropā.

Ritiniet tālāk

Prof Axel Haverich

Hannoveres Medicīnas skola

Vācija

“Pētīt sirds vārstuļu transplantātus es sāku pirms vairākiem gadu desmitiem, bet ar ES atbalstu mana komanda izmēģināja jaunu metodi. Mēs sākām no donoru sirds vārstuļiem notīrīt šūnas. Cerējām, ka cilvēka imūnsistēma mazāk atgrūdīs šādus “atšūnotus” vārstuļus.”

“Mēs vēlējāmies izmēģināt jaunu sirds vārstuļu transplantācijas paņēmienu. Beigās mēs nonācām pie nozīmīga atklājuma.”

 - Prof. Aksels Haverihs (Axel Haverich)

Dr Ramadan Jashari

Eiropas Allotransplantātu banka

Beļģija

“Mēs sagatavojam, novērtējam un uzglabājam cilvēka sirds vārstuļus, piegādājam tos slimnīcām Beļģijā un citās Eiropas valstīs. Mēs cieši sadarbojamies ar ES atbalstītajām medicīnas komandām, kas pēta jaunu transplantācijas metodi, izmantojot donoru sirds vārstuļus. Pirms vārstuļu nokļūšanas pie šīm komandām tos sagatavo audu bankas, piemēram, mūsējā, un ar jauniem paņēmieniem apstrādā specializētas laboratorijas, piemēram, Corlife.”

“Mēs izvērtējam ES finansētajos projektos izmantotos donoru sirds vārstuļus.”

 - Dr. Ramadans Jašārī (Ramadan Jashari)

Nicolin Heister

Corlife laboratorija

Vācija

“Donoru sirdis mums piegādā audu bankas, piemēram, Eiropas Allotransplantātu banka. Pēc tam no donoru vārstuļiem mēs notīrām šūnas. Šim procesam jāsākas ne vēlāk kā 100 stundas pēc tam, kad sirds pārstājusi pukstēt.”

“ES finansētajā pētījumu programmā noteiktas medicīnas klīnikas piedalās šī jaunā sirds vārstuļa transplantāta izmēģinājumos, izmantojot mūsu apstrādātos vārstuļus.”

“Pēc sirds vārstuļa saņemšanas no donora mums ir pavisam neliels laika sprīdis, kurā ir jāsāk vārstuļa attīrīšana no šūnām.”

 - Nikolīna Heistere (Nicolin Heister)

Dr Marta Sitges

Barselonas Klīniskā slimnīca

Spānija

“Mana klīnika Spānijā piedalās Eiropas mēroga sirds vārstuļu pētījumā, kurā iesaistīti arī kardiologi no Nīderlandes, Vācijas, Beļģijas, Apvienotās Karalistes un Itālijas. Lielākajai daļai pacientu organisms uz šo ārstēšanu reaģē ļoti pozitīvi.”

“Pēc jaunā vārstuļa transplantēšanas pacientiem vairs neattīstās komplikācijas, kādas parasti radīja līdz šim izmantotie vārstuļi.”

 

“Lai saprastu, cik labi vārstulis darbojas pēc operācijas, es novēroju pacientus, kas piedalās klīniskajos pētījumos.”

 - Dr. Marta Sidžesa (Marta Sitges)

Pieter Kappelhof

Nīderlande

“Es piedzimu ar aortas sirds vārstuļa darbības nepietiekamību. Ja man nebūtu transplantēts sirds vārstulis, man varēja attīstīties aneirisma. Vienkāršiem vārdiem sakot, tas nozīmē, ka sirds saplīst un cilvēks nomirst dažu minūšu laikā.”

“Jauno sirds vārstuli man transplantēja 2017. gada 19. oktobrī. Tiesa, pēc tam ir bijuši daži sarežģījumi, tomēr tagad es varu gan skriet, gan braukt ar velosipēdu, gan kopā ar abiem dēliem spēlēt futbolu.”

“Pēc operācijas mana sirds vairs mani neierobežo.”

 - Pīters Kapelhofs (Pieter Kappelhof)

 

Vai zinājāt?

65 000

Tik sirds vārstuļu nomaiņas operāciju katru gadu veic Eiropā, lai ārstētu iegūtu vai iedzimtu aortas vārstuļu slimību.

No “šūnām atbrīvots” sirds vārstulis

Eiropas klīniskajā pētījumā par reģeneratīvo sirds vārstuļu izmantošanu (ESPOIR) tika izstrādāti tā saucamie “atšūnotie” vārstuļi (tiem ir notīrītas šūnas), kas tika pārbaudīti ES finansētā projektā ARISE par aortas vārstuļu nomaiņu. Paredzams, ka tas samazinās šādu transplantātu atgrūšanas risku un, iespējams, pat pagarinās pacientu dzīves ilgumu.

Divi ES finansēti projekti, viens milzīgs pārrobežu sasniegums

ESPOIR un ARISE projekti apvienoja pētniekus, kardiologus un ķirurgus no septiņām Eiropas valstīm (Vācija, Itālija, Beļģija, Nīderlande, Šveice, Apvienotā Karaliste un Moldova).

260

Pacientu skaits, kuriem kopš 2012. gada klīnisko pētījumu laikā ir transplantēts jaunais (no šūnām attīrītais) vārstulis. Pēc klīnisko pētījumu pabeigšanas jaunais sirds vārstulis transplantēšanai būs pieejams visā ES. Pieejamību noteiks gan katras valsts lēmums, gan noteikumi attiecīgajā valstī.

99 %

Pacientu īpatsvars, kuriem transplantēts jaunais sirds vārstulis un kuriem vairs nav vajadzīga nomaiņas operācija. Nākamo 10 gadu laikā viņu stāvoklis tiks rūpīgi uzraudzīts.

KĀDI VĒL VAROŅI AIZSARGĀ MŪSU VESELĪBU?

Daži no viņiem varbūt dzīvo netālu no jums.

Eiropas Savienība ir izveidojusi tīklu, kurā sadarbojas vietējie varoņi, lai mūs aizsargātu no veselības apdraudējuma, nedrošām precēm, klimata pārmaiņu ietekmes un citiem riskiem. Tie ir ārsti un finanšu eksperti, robežsardzes darbinieki un vides speciālisti. Uzziniet, kā ES atbalsta vietējos varoņus jūsu valstī.