EU PROTECTS > Naše zdravie > Humanitárna kríza: Ako EÚ pomohla zastaviť epidémiu eboly v Afrike

Dve miliardy eur poskytnuté Európskou úniou pomohli zastaviť jednu z najväčších epidémií vírusu ebola v histórii.

V roku 2014 vypuklo v Západnej Afrike veľmi nákazlivé a často smrteľné ochorenie. Do roku 2016 sa vírusom ebola nakazilo viac než 28 tisíc ľudí, z čoho bolo viac ako 11 000 nahlásených úmrtí. V boji s touto humanitárnou katastrofou sme zápasili aj s časom. EÚ zohrala kľúčovú úlohu pri koordinácii pomoci poskytovanej európskymi krajinami.

Humanitárna kríza: Ako EÚ pomohla zastaviť epidémiu eboly v Afrike

V čase, keď sa v Západnej Afrike rozšíril vírus ebola, pomohla EÚ stovkám ľudí z celej Európy, aby spojili svoje sily v boji proti epidémii.

Posúvaním pokračujte

Dr. Danny Asogun

Európske mobilné laboratórium (EMLab), nemocnica Irrua Specialist Teaching Hospital

Nigéria

„Naše mobilné laboratórium vyslali do Sierra Leone, aby testovalo miestnych obyvateľov na výskyt eboly. V rokoch 2014 až 2016 sme otestovali celkom 7 477 vzoriek.“ 

„Naša práca závisela od asistencie EÚ: od logistickej podpory našich európskych partnerov, dodávky súprav na diagnostiku aj od lekárov a zdravotných sestier, s ktorými sme spolupracovali.“

 

 

 

 

„Počas krízy nemôže všetko zvládnuť jediná organizácia sama.“

 - Dr. Danny Asogun

Hans Kuhn

Nemec, Altona Diagnostics

Argentína

„S vírusom ebola sa bojuje veľmi ťažko, pretože mnohé z jej symptómov sú rovnaké ako pri iných chorobách. Práve preto je diagnostika taká dôležitá. Keď v roku 2014 vírus zasiahol Západnú Afriku, mobilné laboratóriá s podporou EÚ testovali miestnych obyvateľov s príznakmi vírusu našimi diagnostickými súpravami.

„Vďaka podpore EÚ dokážu naše diagnostické testy zaistiť výsledky do 75 minút.“

„Diagnostické súpravy pripravené na použitie boli veľmi dôležité.“

– Hans Kuhn

John Ryan

Ír, oddelenie pre verejné zdravie, Európska komisia

Luxembursko

„Okamžite sme iniciovali kontroly na miestach, odkiaľ mohli ľudia opúšťať Západnú Afriku, aby sa osoby so symptómami vírusu ebola nedostali do lietadiel a letecké spoločnosti mohli naďalej obsluhovať celú oblasť. Bez nich by sa do Západnej Afriky nedostalo lekárske vybavenie, lekári ani pracovníci neziskových organizácií.

„V takýchto krízových situáciách je životne dôležité čo najskôr zastaviť rozširovanie nákazy v krajine pôvodu.“

– John Ryan

Juan Escalante

Španiel, Koordinačné centrum pre reakcie na núdzové situácie, Európska komisia

Belgicko

Počas epidémie eboly v Západnej Afrike sme boli dôležitým kontaktným miestom pre evakuáciu humanitárnych pracovníkov. Len čo nás informovali, aktivovali sme európsky mechanizmus a koordinovali leteckú evakuáciu. 

„Toto úsilie pomohlo upokojiť našich lekárov a pracovníkov. Keď je niekto v nebezpečenstve, viete, že musíte urobiť všetko preto, aby ste im pomohli.“

 

 

„Nejde len o samotnú evakuáciu. Dôležitý je aj signál, že pomoc je na ceste“

– Juan Escalante

Vedeli ste?

25-90%

Rozsah úmrtnosti v dôsledku rôznych kmeňov vírusu ebola.

Rýchla reakcia

Tri laboratória financované EÚ (EMLabs) prepravili lieky, vybavenie a pracovníkov do Guiney, Nigérie, Libérie, Sierra Leone a Tanzánie. Počas epidémie eboly tieto jednotky otestovali približne 22 000 vzoriek, z ktorých bolo pozitívnych na ebolu až 3 500.

Núdzová evakuácia do Európy

EÚ, jej členské štáty a medzinárodné organizácie pomohli zorganizovať evakuáciu 38 medzinárodných zdravotníckych pracovníkov, ktorí ochoreli počas pobytu v Západnej Afrike alebo v u nich hrozilo vysoké riziko nákazy.

1,6 milióna

Počet vakcín proti vírusu ebola dostupných vďaka programom financovania výskumu a inovácií, ako je Horizon 2020. Granty na výskum EÚ nedávno prispeli k vývoju nových vakcín proti vírusu ebola, ktoré sa využili pri epidémii v Konžskej demokratickej republike v roku 2018.  

ECHO Flight

Humanitárna letecká služba EÚ, ktorá prepravuje pomoc do Kene, Demokratickej republiky Kongo, Mali a Ugandy. ECHO Flight je k dispozícii zdarma pre humanitárnych partnerov a organizácie a zohrávala dôležitú úlohu pri boji s epidémiou eboly v Konžskej demokratickej republike v roku 2018.

1436

Počet prípadov zistený u ľudí v krajinách EÚ do októbra roku 2018. Siete EÚ na zabezpečenie pripravenosti a reakcie na infekčné ochorenia sú nastavené tak, aby zabránili rozšíreniu rôznych vírusových infekcií do Európy.

KTO SÚ ĎALŠÍ HRDINOVIA, KTORÍ CHRÁNIA NAŠE ZDRAVIE?

Niektorí môžu pochádzať dokonca aj z vašej krajiny.

Vďaka prepojeniu EÚ je k dispozícii sieť miestnych hrdinov, ktorí nás spoločne chránia pred zdravotnými hrozbami, nebezpečnými výrobkami, vplyvom klimatických zmien a ďalšími rizikami. Zoznámte sa s miestnymi hrdinami, či už ide o lekárov alebo finančných odborníkov, strážcov hraníc či odborníkov na životné prostredie, a zistite, ako ich EÚ vo vašej krajine podporuje.