EU PROTECTS > Mūsu veselība > Humānā krīze: kā ES palīdzēja apturēt Ebolas izplatību Āfrikā

ES piešķirtie 2 miljardi eiro palīdzēja apturēt vienu no vēsturē lielākajiem Ebolas uzliesmojumiem.

2014. gadā Rietumāfrikā uzliesmoja ārkārtīgi infekcioza un nereti arī nāvējoša slimība. Līdz 2016. gadam inficēto skaits pārsniedza 28 000 un tika ziņots par vairāk nekā 11 000 nāves gadījumu. Progresējošā humānā katastrofa bija jāaptur ātri. ES bija izšķirīga nozīme Eiropas valstu sniegtās palīdzības koordinēšanā.

Humānā krīze: kā ES palīdzēja apturēt Ebolas izplatību Āfrikā

Ebolai izplatoties Rietumāfrikā, ES palīdzēja simtiem cilvēku no visas Eiropas apvienot spēkus šī uzliesmojuma apturēšanai.

Ritiniet tālāk

Dr. Danny Asogun

Eiropas mobilā laboratorija, Irruas speciālistu mācību slimnīca

Nigērija

“Mūsu mobilo laboratoriju nosūtīja uz Sjerraleoni, lai diagnosticētu vietējo iedzīvotāju inficēšanos ar Ebolas vīrusu. No 2014. gada līdz 2016. gadam mēs uz vīrusa klātbūtni kopumā pārbaudījām 7477 paraugus.” 

"Mūsu darbs bija atkarīgs no Eiropas atbalsta — loģistikas atbalsta no partneriem Eiropā, diagnostikas komplektu nodrošinājuma, kā arī ārstiem un medmāsām, kuras ieradās, lai strādātu kopā ar mums."

 

 

 

 

“Krīzes situācijā neviena organizācija nevar paveikt visu darbu vienatnē.”

 — Dr. Denijs Esogans (Dr Danny Asogun)

Hans Kuhn

Vācietis, "Altona Diagnostics”

Argentīna

“Ebolas vīrusu ir ļoti grūti iegrožot, jo daudzi simptomi sakrīt ar citu slimību izpausmēm. Tāpēc ļoti liela nozīme ir diagnostikai. Kad 2014. gadā Rietumāfriku skāra slimības epidēmija, ES atbalstītajās mobilajās laboratorijās vietējo iedzīvotāju pārbaudei tika izmantoti mūsu diagnostikas komplekti.”

"Pateicoties ES atbalstam, mūsu diagnostikas testi ļauj saņemt analīžu rezultātus nepilnu 75 minūšu laikā.”

“Strādāt ar lietošanai gataviem diagnostikas komplektiem bija ļoti svarīgi.”

 — Hanss Kūns (Hans Kuhn)

John Ryan

Īrs, Veselības departaments, Eiropas Komisija

Luksemburga

“Mēs nekavējoties uzsākām skrīningus Rietumāfrikas lidostās, lai nodrošinātu, ka personas ar Ebolas simptomiem nepiedalās gaisa satiksmē un aviosabiedrības varētu turpināt veikt lidojumus uz šo reģionu. Pretējā gadījumā ne medicīnas iekārtas, nedz arī ārsti un NVO darbinieki nevarētu nokļūt Rietumāfrikā.”

 

 

 

 

 

 

“Šādā krīzē vissvarīgākais ir pēc iespējas ātrāk pārtraukt uzliesmojumu izcelsmes valstī.”

 — Džons Rajens (John Ryan)

Juan Escalante

Spānis, Ārkārtas reaģēšanas koordinācijas centrs, Eiropas Komisija

Beļģija

“Rietumāfrikas Ebolas uzliesmojuma laikā mēs bijām būtiski svarīgs kontaktpunkts humānās palīdzības darbinieku evakuācijai. Tiklīdz saņēmām zvanu, aktivizējām ES mehānismu, lai koordinētu evakuāciju ar lidmašīnu.” 

"Tas pārliecināja mūsu ārstus un personālu. Ja kādam ir nepieciešama palīdzība, jūs zināt, ka jums ir jādara viss iespējamais, lai viņi to saņemtu.”

 

 

“Svarīga ir ne tikai evakuācija, bet arī signāls, kuru jūs nosūtāt cilvēkiem par to, ka palīdzība jau ir ceļā.”

 — Huans Eskalante (Juan Escalante)

Vai zinājāt?

25–90 %

Dažādu Ebolas vīrusa celmu mirstības rādītāju diapazons.

Ātra reaģēšana

3 ES finansētas laboratorijas (EMLabs) pārveda zāles, aprīkojumu un personālu uz Gvineju, Nigēriju, Libēriju, Sjerraleoni un Tanzāniju. Vīrusa uzliesmojuma laikā šīs vienības pārbaudīja aptuveni 22 000 paraugu, no kuriem 3500 tika konstatēta Ebolas vīrusa klātesamība.

Ārkārtas evakuācija uz Eiropu

ES, tās dalībvalstis un starptautiskās organizācijas palīdzēja organizēt 38 starptautisko medicīnas darbinieku evakuāciju, kad tie inficējās vai tika pakļauti augstam inficēšanās riskam, strādājot Rietumāfrikā.

1,6 miljoni

Tik daudz Ebolas vīrusa vakcīnu dozas ir pieejamas izpētes un inovāciju finansēšanas programmu, piemēram, Apvārsnis 2020, rezultātā. Pēdējā laikā izsniegtās ES izpētes dotācijas palīdzēja izstrādāt jaunas Ebolas vīrusa vakcīnas, lai apturētu 2018. gada uzliesmojumu Kongo Demokrātiskajā Republikā (KDR). 

ECHO Flight

ES humānās gaisa satiksmes misija, kas transportē palīdzības un rehabilitācijas medikamentus uz Keniju, KDR, Mali un Ugandu. ECHO Flight lidojumiem, kas pieejami bez maksas humānās palīdzības partneriem un palīdzības organizācijām, bija zīmīga loma 2018. gada Ebolas vīrusa uzliesmojuma apturēšanā KDR.

1436

Tāds ir konstatēto ar cilvēkiem saistītu lietu skaits ES dalībvalstīs 2018. gadā līdz oktobrim. ES ir izveidoti infekcijas slimību gatavības un reaģēšanas tīkli, kuru uzdevums ir novērst dažādu vīrusu infekciju izplatīšanos Eiropā.

KAS IR PĀRĒJIE VAROŅI, KAS AIZSARGĀ MŪSU VESELĪBU?

Iespējams, daži no tiem dzīvo netālu no jums.

ES ir izveidojusi tīklu, kurā vietējie varoņi kopīgi strādā, lai pasargātu mūs no veselības apdraudējumiem, nedrošām precēm, klimata pārmaiņu radītās ietekmes u.c. riskiem. Tie ir ārsti un finanšu eksperti, robežpārbaudes darbinieki un vides speciālisti — uzziniet, kā ES atbalsta vietējos varoņus jūsu valstī.