EU PROTECTS > Naše zdravie > Skrytá hrozba: Ako sa európske krajiny znepokojili kvôli hračke

„Chcem mať 100 % istotu, že sa môj syn hrá s bezpečnými hračkami.“

Svenja Weberová

Na jeseň v roku 2017 jeden fínsky colník objavil podozrivú dodávku fliaš s džúsom. Deťom by sa veľmi páčili, pretože pri každej z nich bolo prekvapenie v podobe malej hračky. Po niekoľkých testoch laboratórium fínskeho colného úradu potvrdilo, že hračka predstavuje riziko udusenia. 

Fínsko ihneď aktivovalo celoeurópsky výstražný systém. V nasledujúcich dňoch vnútroštátne orgány v celej EÚ rýchlo stiahli fľaše s džúsom z obchodov a predajní.

Skrytá hrozba: Ako sa európske krajiny znepokojili kvôli hračke

Obľúbená postava, preferovaná farba alebo príchuť – to sú vlastnosti, ktoré hľadáme pri nakupovaní pre deti. Možné riziká preto ľahko prehliadneme. Keď Fínsko nahlásilo, že importovaná fľaša s džúsom s hračkou ako prekvapením predstavuje riziko udusenia, Luxembursko bolo jednou z 31 krajín, ktoré dostali varovanie. Vďaka výstražnému systému, ktorý zahŕňa celú Európu boli tisíce malých detí v bezpečí.

Posúvaním pokračujte

Svenja Weberová

Luxembursko

„Keď idem nakupovať do obchodu, môj syn chodí so mnou. Čakajú tam na nás plné regály výrobkov balených v žiarivých farbách s obrázkami jeho obľúbených postavičiek. Neustále musím tieto výrobky kontrolovať a overovať, či sú vhodné pre deti.“

 

 

 

 

 

 

„Obchody sú plné lákadiel pre deti.“

– Svenja Weber

Mikko Kontiainen

Laboratórium colnej správy

Fínsko

„Zodpovedám za testovanie hračiek a ďalších spotrebných produktov. Keď sa k nám do laboratória dostala fľaša s džúsom, testoval som hračku, ktorá bola jej súčasťou ako prekvapenie. Aj keď sa zdalo, že je hračka neškodná, nespĺňala naše bezpečnostné štandardy. Bola príliš malá a deti by ju mohli ľahko prehltnúť.“

 

 

 

„Hračka predstavovala pre malé deti riziko udusenia.“

– Mikko Kontiainen

Jonna Neffling

Colný úrad

Fínsko

„Keď sme dostali výsledky z laboratória, rýchlo sme fľaše s džúsom zadržali v sklade distribútora. Potom sme vydali výstrahu na európskej úrovni. Do marca 2018 sa pod naším dohľadom len v samotnom Fínsku zlikvidovalo celkom 24 770 fliaš.“

 

 

 

 

 

„Každoročne vydáme približne 30 až 40 výstrah.“

– Jonna Neffling

Simone Wagner

Inštitút štandardizácie, akreditácie, bezpečnosti a kvality produktov a služieb

Luxembursko

„Keď identifikujeme nebezpečný produkt, informácie odovzdáme našim národným distribútorom a európskym kolegom. Po upozornení z Fínska predajcovia v našej sieti zistili, že fľaše s džúsom sa už do Luxemburska dostali. Sami sme ich otestovali a náš distribútor ich vyradil z predaja.“ 

„Po doručení upozornenia na nebezpečný produkt, urobíme všetko pre ochranu spotrebiteľov.“

- Simone Wagner

Vedeli ste?

Európsky rýchly varovný systém pre nebezpečné nepotravinové výrobky

Ak sa na hraniciach alebo na území Európy nájde nebezpečný výrobok, 31 európskych krajín (28 členských štátov EÚ a Island, Lichtenštajnsko a Nórsko) dostane výstrahu, aby ho mohli rýchlo stiahnuť z predaja. 

Von z kočíka

V roku 2017 sa 29 % výstrah týkalo hračiek a takmer v polovici prípadov sa ukázalo, že pre deti predstavujú riziko udusenia. Vysoký počet výstrah sa týka aj ďalších výrobkov pre deti, napríklad autosedačiek, cumlíkov alebo plienok.

5,97 milióna

Počet hračiek stiahnutých z predaja v roku 2017

50/50

V roku 2017 polovica prípadov výstrah vyústila do stiahnutia výrobkov

Pri nákupoch sa správajte ROZUMNE a BEZPEČNE

Poznajte svoje práva spotrebiteľa a získajte tipy na nákup bezpečných produktov online

KTO SÚ ĎALŠÍ HRDINOVIA, KTORÍ NÁS CHRÁNIA PRED NEBEZPEČNÝMI VÝROBKAMI?

Niektorí môžu pochádzať dokonca aj z vašej krajiny.

Vďaka prepojeniu EÚ je k dispozícii sieť miestnych hrdinov, ktorí nás spoločne chránia pred nebezpečnými výrobkami, kyberzločinom, zriedkavými ochoreniami a ďalšími rizikami. Zoznámte sa s miestnymi hrdinami, od colníkov po pracovníkov sledujúcich bezpečnosť výrobkov, od osôb riadiacich satelity po lekárov, a zistite, ako ich EÚ vo vašej krajine podporuje.