EU PROTECTS > Nasze zdrowie > Ukryte niebezpieczeństwo: jak dołączona do soku zabawka postawiła kraje Europy w stan podwyższonego alarmu

„Chcę mieć 100% pewności, że zabawki, którymi bawi się mój syn, są bezpieczne”.

Svenja Weber

Jesienią 2017 roku fińska inspektor urzędu celnego natrafiła na podejrzany transport butelek z sokiem. Były bardzo atrakcyjne dla małych dzieci, bo do każdej z nich dołączono małą zabawkę. Wystarczyło jednak kilka testów, by ustalić, że zabawka jest niebezpieczna i grozi uduszeniem. 

Natychmiast wysłano z Finlandii alert poprzez ogólnoeuropejski system szybkiego ostrzegania. W kolejnych dniach władze krajowe w całej UE szybko wycofały butelki z sokiem ze sklepów i magazynów.

Ukryte niebezpieczeństwo: jak dołączona do soku zabawka postawiła kraje Europy w stan podwyższonego alarmu

Ulubiona postać z bajki, preferowany kolor czy smak – tym kierujemy się, wybierając produkty dla naszych dzieci. Nietrudno przeoczyć potencjalne zagrożenie. Gdy służby w Finlandii zasygnalizowały, że dołączone do importowanych soków zabawki grożą uduszeniem, Luksemburg był jednym z 31 krajów, które otrzymały ostrzeżenie. Dzięki ogólnoeuropejskiemu systemowi alarmowemu tysiące małych dzieci zostały uchronione przed niebezpieczeństwem.

Przewiń dalej

Svenja Weber

Luksemburg

„Na zakupy w supermarkecie chodzę z synem. Kiedy mijamy półki pełne kolorowych zabawek i postaci z jego ulubionych kreskówek, zawsze upewniam się, czy te produkty są bezpieczne i odpowiednie dla dzieci”.

 

 

 

 

 

 

„Dla dzieci wszystko w sklepach jest kuszące”.

– Svenja Weber

Mikko Kontiainen

Laboratorium urzędu celnego

Finlandia

„Odpowiadam za testowanie zabawek i innych towarów konsumpcyjnych. Kiedy do laboratorium trafiła butelka z zabawką, przeprowadziłem odpowiednie testy i choć sama zabawka była nieszkodliwa, to nie spełniała naszych norm bezpieczeństwa. Była za mała i mogła zostać łatwo połknięta”.

 

 

 

„Występowało ryzyko zadławienia się zabawką przez małe dzieci”.

– Mikko Kontiainen

Jonna Neffling

Urząd celny

Finlandia

„Kiedy otrzymałam wyniki z laboratorium, szybko zablokowałam dystrybucję butelek z sokiem. Następnie ogłosiłam ogólnoeuropejski alert. Do marca 2018 roku w samej tylko Finlandii pod naszym nadzorem zniszczono łącznie 24 770 butelek”.

 

 

 

 

 

„Każdego roku wysyłamy około 30–40 ostrzeżeń”.

– Jonna Neffling

Simone Wagner

Instytut Standaryzacji, Akredytacji, Bezpieczeństwa i Jakości Produktów i Usług

Luksemburg

„Gdy natrafimy na niebezpieczny produkt, informujemy o tym naszych krajowych dystrybutorów i współpracowników w całej Europie. Po otrzymaniu alertu z Finlandii sprzedawcy w naszej sieci stwierdzili, że produkt dotarł już do Luksemburga. Przeprowadziliśmy własne testy i nasz dystrybutor postanowił wycofać towar ze sklepów”. 

„Gdy tylko otrzymamy ostrzeżenie o niebezpiecznym produkcie, robimy wszystko, co w naszej mocy, by chronić konsumentów”.

– Simone Wagner

Czy wiesz, że…

Ogólnoeuropejski system ostrzegania o niebezpiecznych produktach niespożywczych

Gdy niebezpieczny produkt zostanie zidentyfikowany na granicy lub w obszarze Europy, do 31 państw wysyłane jest ostrzeżenie (28 państw członkowskich UE oraz Islandii, Liechtensteinu i Norwegii), dzięki czemu można szybko wycofać go ze sprzedaży. 

Bezpieczne zabawki

W 2017 roku 29% ostrzeżeń dotyczyło zabawek, z których niemal połowa stwarzała u dzieci ryzyko zadławienia się. Źródłem wielu ostrzeżeń były też inne produkty dla dzieci, takie jak foteliki samochodowe, smoczki czy pieluchy.

5,97 miliona

Liczba zabawek wycofanych z handlu w 2017 roku.

50/50

W 2017 roku około połowa ostrzeżeń doprowadziła do wycofania produktów.

Rób zakupy MĄDRZE i BEZPIECZNIE

Poznaj prawa konsumenta i dowiedz się, jak kupować bezpieczne produkty przez Internet.

KIM SĄ POZOSTALI BOHATEROWIE CHRONIĄCY NAS PRZEZ NIEBEZPIECZNYMI PRODUKTAMI?

Niektórzy mogą pochodzić z Twojego kraju.

Dzięki unijnej sieci współpracy lokalni bohaterowie pracują razem, chroniąc nas przed niebezpiecznymi produktami, cyberprzestępczością, rzadkimi chorobami i innymi problemami. Dowiedz się, jak UE wspiera lokalnych bohaterów w Twoim kraju. Wśród nich są celnicy, specjaliści ds. oceny bezpieczeństwa produktów, operatorzy systemów satelitarnych oraz lekarze.