EU PROTECTS > Mūsu veselība > Apslēptais apdraudējums: kā rotaļlieta-dāvana izraisīja augsta līmeņa trauksmi Eiropas valstīs

“Es vēlos būt absolūti pārliecināta, ka rotaļlietas, ar ko spēlējas mans dēls, ir drošas.”

Svenja Weber

2017. gada rudenī Somijas muitas inspektors atklāja aizdomīgu sulas pudeļu sūtījumu. Šīs pudeles mazuļiem šķistu ļoti saistošas, jo katrai no tām bija pievienota dāvana — rotaļlietiņa. Pēc vairākām pārbaudēm Somijas muitas laboratorijā tika gūts apstiprinājums, ka rotaļlieta rada aizrīšanās draudus. 

Somija nekavējoties aktivizēja Eiropas līmeņa trauksmes sistēmu. Pēc tam valsts iestādes visā Eiropā ātri rīkojās, lai sulas pudeles izņemtu no veikaliem un citām tirdzniecības vietām.

Apslēptais apdraudējums: kā rotaļlieta-dāvana izraisīja augsta līmeņa trauksmi Eiropas valstīs

Iemīļots tēls, iecienītākā krāsa vai garša — šīs izvēles palīdz mums, iegādājoties preces bērniem. Nepamanīt iespējamos riskus ir viegli. Kad Somija ziņoja par importētu sulas pudeli ar kā dāvanu tai pievienotu rotaļlietu, kas rada aizrīšanās risku, Luksemburga bija viena no 31 valsts, kas saņēma šo brīdinājumu. Pateicoties Eiropas mēroga trauksmes sistēmai, no šī riska tika pasargāti tūkstošiem mazu bērnu.

Ritiniet tālāk

Svenja Vēbere (Svenja Weber)

Luksemburga

“Mans dēls ir kopā ar mani, kad iepērkos lielveikalā. Izskatot plauktus, kas piepildīti ar preču iepakojumiem spilgtās krāsās un ar viņa iemīļoto multfilmu varoņu attēliem, man vienmēr ir jāpārbauda, vai šīs preces ir piemērotas bērniem.”

 

 

 

 

 

 

“Bērniem veikali ir kārdinājumiem pilna vieta.”

 — Svenja Vēbere (Svenja Weber)

Mikko Kontiainen

Muitas laboratorija

Somija

“Mans pienākums ir pārbaudīt rotaļlietas un citas patēriņa preces. Kad laboratorijā saņēmām sulas pudeli, es veicu tai pievienotās rotaļlietas testus. Kaut arī tā šķita nekaitīga, tā neatbilda mūsu drošības prasībām. Tā bija pārāk maza, un bērns varētu to viegli norīt.”

 

 

 

“Mazi bērni varēja aizrīties ar rotaļlietu.”

 — Miko Kontiainens (Mikko Kontiainen)

Jonna Neffling

Muitas dienests

Somija

“Kad saņēmām laboratorijas rezultātus, ātri apturējām sulas pudeļu izvešanu no izplatītāja noliktavas. Pēc tam mēs izziņojām Eiropas līmeņa trauksmi. Līdz 2018. gada martam mūsu uzraudzībā pavisam kopā tika iznīcinātas 24 700 pudeles tikai Somijā vien.”

 

 

 

 

 

“Katru gadu mēs izziņojam apmēram 30–40 trauksmes situācijas.”

 — Jonna Neflinga (Jonna Neffling)

Simone Wagner

Produktu un pakalpojumu standartizācijas, akreditācijas, drošības un kvalitātes institūts (ILNAS)

Luksemburga

“Konstatējot bīstamu izstrādājumu, mēs informējam izplatītājus savā valstī un kolēģus Eiropā. Pēc Somijas izziņotās trauksmes mazumtirgotāji mūsu tīklā atklāja, ka šī sulas pudele ir jau pieejama Luksemburgā. Mēs paši to pārbaudījām, un mūsu izplatītājs izņēma šo produktu no aprites”. 

“Tiklīdz saņemam informāciju par bīstamu produktu, darām visu iespējamo, lai aizsargātu patērētājus.”

 — Simona Vāgnere (Simone Wagner)

Vai zinājāt?

EIROPAS ĀTRĀS BRĪDINĀŠANAS SISTĒMA BĪSTAMU NEPĀRTIKAS PREČU JOMĀ

Kad uz Eiropas robežas vai tās iekšienē tiek atklāta nedroša prece, uz 31 Eiropas valsti (28 ES dalībvalstīm un Islandi, Lihtenšteinu un Norvēģiju) tiek nosūtīts brīdinājums, lai preci ātri varētu izņemt no plauktiem.

Ārā no ratiņiem

2017. gadā 29 % brīdinājumu attiecās uz rotaļlietām, un izrādījās, ka gandrīz puse no tām bērniem rada nosmakšanas risku. Citas bērniem paredzētas preces, piemēram, automašīnu sēdekļi, knupji un autiņbiksītes, arī bieži parādās brīdinājumos.

5,97 miljoni

Tik rotaļlietas tika izņemtas no aprites 2017. gadā.

50/50

2017. gadā aptuveni puse no brīdinājumiem izraisīja preču atsaukšanu.

Iepērcieties tiešsaistē GUDRI un DROŠI

Apzinieties savas patērētāja tiesības un saņemiet padomus drošu preču iegādei tiešsaistē.

KAS IR PĀRĒJIE VAROŅI, KURI AIZSARGĀ MŪS NO BĪSTAMĀM PRECĒM?

Iespējams, daži no tiem dzīvo netālu no jums.

ES ir izveidojusi tīklu, kurā vietējie varoņi kopīgi strādā, lai pasargātu mūs no nedrošām precēm, kibernoziegumiem, retām slimībām u.c. draudiem. Tie ir muitas darbinieki un preču drošības uzraugi, satelītu operatori un ārsti — uzziniet, kā ES atbalsta vietējos varoņus jūsu valstī.