EU PROTECTS > Mūsų sveikata > Slaptas pavojus. Kaip žaisliukas-staigmena sukėlė sąmyšį Europos šalyse

„Noriu būti visiškai tikra, kad žaislai, su kuriais žaidžia mano sūnus, yra saugūs.“

Svenja Weber

2017 m. rudenį Suomijos muitinės inspektorius aptiko įtartiną sulčių buteliukų siuntą. Jie būtų buvę labai patrauklūs mažiems vaikams, nes prie kiekvieno buteliuko buvo po nedidelį žaisliuką-staigmeną. Atlikusi keletą bandymų Suomijos muitinės laboratorija patvirtino, kad žaislas kelia pavojų užspringti. 

Suomija nedelsdama perspėjo kitas Europos valstybes. Per kelias dienas nacionalinės valdžios institucijos visoje Europoje greitai pašalino minėtus sulčių buteliukus iš parduotuvių ir kitų prekybos vietų.

Slaptas pavojus. Kaip žaisliukas-staigmena sukėlė sąmyšį Europos šalyse

Mėgstamiausias personažas, pageidaujama spalva ar skonis – pagal tai perkame žaislus vaikams. Potencialaus pavojaus galime ir nepastebėti. Kai Suomija pranešė, kad importuotas sulčių buteliukas su žaisliuku-staigmena kelia pavojų užspringti, Liuksemburgas buvo viena iš 31 šalies, kurios gavo perspėjimą. Visoje Europoje veikianti perspėjimo sistema apsaugojo tūkstančius mažų vaikų.

Slinkti, kad būtų tęsiama

Svenja Weber

Liuksemburgas

„Keliaudama apsipirkti į prekybos centrą drauge imu ir sūnų. Lentynose gausu ryškiaspalvių prekių pakuočių su jo mėgstamų animacinių filmų veikėjų paveikslėliais ir aš nuolat turiu tikrinti šiuos gaminius, kad įsitikinčiau, jog jie tinkami vaikams.“

„Parduotuvėse pilna pagundų vaikams.“

- Svenja Weber

Mikko Kontiainen

Muitinės laboratorija

Suomija

„Esu atsakingas už žaislų ir kitų vartojimo prekių tyrimą. Į laboratoriją atgabenus sulčių buteliuką, atlikau žaislo-siurprizo tyrimą. Nors žaislas neatrodė kenksmingas, jis neatitiko mūsų saugos standartų. Buvo per mažas, tad jį galima buvo lengvai praryti.“

 

 

 

„Buvo rizika užspringti mažiems vaikams.“

- Mikko Kontiainen

Jonna Neffling

Muitinė

Suomija

„Vos tik gavome laboratorijos rezultatus, iškart užblokavome sulčių buteliukų platinimą iš platintojo sandėlio. Tada paskelbėme perspėjimą visoje Europoje. 2018 m. kovą vien Suomijoje buvo sunaikinta 24 770 buteliukų.“

 

 

 

 

 

„Kiekvienais metais paskelbiame apie 30–40 perspėjimų.“

- Jonna Neffling

Simone Wagner

Standartizacijos, akreditavimo, prekių ir paslaugų saugos ir kokybės institutas

Liuksemburgas

„Nustatę pavojingą prekę, pasidalijame informacija su mūsų nacionaliniais platintojais ir kolegomis Europoje. Gavę perspėjimą iš Suomijos mūsų tinklo mažmenininkai nustatė, kad sulčių buteliukas jau buvo atkeliavęs į Liuksemburgą. Mes patys jį ištyrėme ir mūsų platintojas išėmė šią prekę iš prekybos.“ 

„Vos tik gavę perspėjimą apie pavojingą prekę, darome viską, kas įmanoma, kad apsaugotume vartotojus.“

- Simone Wagner

Ar žinojote?

Europos skubių pranešimų apie pavojingus ne maisto produktus sistema

Europoje arba prie Europos sienos suradus nesaugų produktą, į 31 Europos šalį (28 ES valstybes nares ir Islandiją, Lichtenšteiną bei Norvegiją) siunčiamas perspėjimas, kad jos galėtų greitai jį pašalinti iš parduotuvių lentynų.

Iš vežimėlio

2017 m. nustatyta, kad 29 proc. perspėjimų buvo dėl žaislų, o beveik pusė jų kėlė vaikams pavojų užspringti. Be to, gauta daug perspėjimų dėl kitų vaikams skirtų daiktų, pvz., automobilinių kėdučių, žindukų ar vystyklų.

5,97 mln.

Tai 2017 m. iš rinkos pašalintų žaislų skaičius.

50/50

2017 m. dėl maždaug pusės perspėjimų reikėjo pašalinti produktus iš rinkos.

Būkite SUMANŪS ir SAUGŪS apsipirkdami internetu

Žinokite savo, kaip vartotojo, teises ir gaukite patarimų, kaip įsigyti saugių produktų internetu.

KAS YRA KITI MUS NUO PAVOJINGŲ PRODUKTŲ SAUGANTYS HEROJAI?

Kai kurie jų netgi gali būti iš jūsų šalies.

ES veikia vietinių herojų, saugančių mus nuo tokių grėsmių, kaip nesaugūs produktai, kibernetiniai nusikaltimai, retos ligos ir pan., tinklas. Sužinokite, kaip ES padeda vietiniams jūsų šalies herojams: muitinės pareigūnams, produktų saugos stebėtojams, palydovų operatoriams ir gydytojams.