EU PROTECTS > Meie tervis > Varjatud oht: kuidas üllatuslelu põhjustas üleeuroopalise häire

„Ma tahan olla 100% kindel, et minu poja mänguasjad on ohutud.”

Svenja Weber

2017. aasta sügisel avastas üks Soome tolliinspektor kahtlase mahlapudelite laadungi. Need olnuks väikelaste jaoks väga kütkestavad, sest iga pudeliga oli kaasas väike üllatuslelu. Mitme katse järel kinnitas Soome tollilabor, et see lelu põhjustas lämbumisohtu. 

Soome andis viivitamata üleeuroopalise häire. Järgmistel päevadel asusid kogu ELi riiklikud ametiasutused mahlapudelite poodidest ja turgudelt kõrvaldamise nimel kiiresti tegutsema.

Varjatud oht: kuidas üllatuslelu põhjustas üleeuroopalise häire

Lemmikkoomiksitegelane, -värv või -maitse – need on valikud, millest juhindume lastele asjade ostmisel. Võimalikke riske on lihtne jätta märkamata. Kui Soome teatas, et imporditud mahlapudeli üllatuslelu tekitas lämbumisohtu, oli Luksemburg üks häire saanud 31 riigist. Tänu üleeuroopalisele hoiatussüsteemile õnnestus vältida tuhandete väikelaste ohtu sattumist.

Jätkamiseks liikuge kerides

Svenja Weber

Luksemburg

„Mu poeg tuleb minuga kaasa, kui lähen supermarketisse sisseoste tegema. Kui seisan silmitsi riiulitäie toodetega, mis on pakendatud erksatesse värvidesse ja millel on pildid tema lemmikkangelastega, pean pidevalt kontrollima, kas need on lastele sobivad.”

 

 

 

 

 

 

„Laste jaoks leidub poodides kiusatusi igal sammul.”

- Svenja Weber

Mikko Kontiainen

Tollilabor

Soome

„Minu ülesanne on katsetada mänguasju ja teisi tarbekaupu. Kui laborisse jõudis mahlapudel, tegin üllatuslelule mõned katsed. Kuigi mänguasi tundus ohutu, ei vastanud see meie ohutusstandarditele. See oli liiga väike ja kergesti allaneelatav.”

 

 

 

„Toode põhjustas väikelastel lämbumisohtu.”

- Mikko Kontiainen

Jonna Neffling

Toll

Soome

„Kui me saime laboritulemused kätte, katkestasime hulgilaos kiiresti mahlapudelite edasise tarne. Seejärel andsime üleeuroopalise häire. 2018. aasta märtsiks oli meie järelevalve all juba ainuüksi Soomes hävitatud 24 770 pudelit.”

 

 

 

 

 

„Igal aastal väljastame 30–40 teavitust.“

- Jonna Neffling

Simone Wagner

Standardiseerimise, akrediteerimise ning toodete ja teenuste ohutuse ja kvaliteedi instituut

Luksemburg

„Kui tuvastame ohtliku toote, jagame seda teavet meie riiklike edasimüüjate ja Euroopa kolleegidega. Soome antud häire järel avastasid meie võrgustiku jaemüüjad, et mahlapudel oli juba Luksemburgis. Me testisime seda ka ise, misjärel meie edasimüüja võttis selle müügilt maha.” 

„Kohe, kui saame teavet ohtliku toote kohta, teeme kõik, et tarbijaid kaitsta.”

- Simone Wagner

Kas teadsite?

Euroopa kiire teabevahetuse süsteem

Kui Euroopa piiril või mõnest Euroopa riigist leitakse ohtlik toode, teavitatakse sellest 31 Euroopa riiki (28 ELi liikmesriiki ning Islandit, Liechtensteini ja Norrat), et nad saaksid toote kiiresti oma poelettidelt eemaldada.

Kärust väljas

2017. aastal oli 29% teavitustest seotud mänguasjadega ja pea pooltel juhtudel leiti, et mänguasi põhjustab lastel lämbumisohtu. Suur hulk teavitusi on seotud ka teiste lastele mõeldud toodetega – näiteks turvatoolide, luttide või mähkmetega.

5,97 miljonit

2017. aastal ringlusest eemaldatud mänguasjade arv.

50/50

2017. aastal järgnes pooltele teavitustele toodete müügilt eemaldamine.

Ostke internetist NUTIKALT ja TURVALISELT

Tundke oma õigusi tarbijana ja lugege näpunäiteid veebist ohutute toodete ostmiseks.

KES ON VEEL MEID OHTLIKE TOODETE EEST KAITSVAD KANGELASED?

Mõned neist võivad pärineda ka teie riigist.

EL on loonud kohalike kangelaste võrgustiku, mille eesmärk on kaitsta meid ohtlike toodete, küberkuritegevuse, haruldaste haiguste ja muu ohtliku eest. Võrgustikku kuuluvad nii tolliametnikud, tooteohutuse spetsialistid, satelliitide operaatorid, arstid kui ka paljud teised. Lugege, kuidas EL teie riigi kohalikke kangelasi toetab.