EU PROTECTS > Naše zdraví > Skrytá hrozba: Jak byly všechny evropské země ve střehu kvůli hračce

„Chci mít stoprocentní jistotu, že si můj syn hraje s bezpečnými hračkami.“

Svenja Weber

V roce 2017 finský celník objevil podezřelou zásilku lahví s džusem. Dětem by se velmi líbily, protože u každé z nich bylo překvapení v podobě malé hračky. Po několika testech laboratoř finského celního úřadu potvrdila, že hračka představovala riziko udušení. 

Finsko ihned aktivovalo systém rychlé výstrahy pro celou Evropu. V následujících dnech státní úřady po celé EU rychle přijaly příslušná opatření a tyto lahve s džusem stáhly z obchodů a prodejen.

Skrytá hrozba: Jak byly všechny evropské země ve střehu kvůli hračce

Oblíbená postavička, barva nebo příchuť – to jsou volby, kterými se řídíme při nakupování pro děti. Možná rizika proto snadno přehlédneme. Když Finsko nahlásilo, že dovážená lahev s džusem a hračkou jako překvapení představuje riziko udušení, Lucembursko bylo jednou z 31 zemí, které obdržely varování. Díky výstražnému systému zahrnujícímu celou Evropu zůstaly tisíce malých dětí v bezpečí.

Pokračujte posunutím níže

Svenja Weber

Lucembursko

„Když jdu nakupovat do obchodu, můj syn chodí se mnou. Čekají tam na nás plné regály produktů balených v zářivých barvách s obrázky jeho oblíbených postaviček. Neustále musím tyto produkty kontrolovat a ověřovat, zda jsou pro děti vhodné.”

„Obchody jsou plné lákadel pro děti.“

– Svenja Weber

Mikko Kontiainen

Laboratoř celní správy

Finsko

„Zodpovídám za testování hraček a dalších spotřebních výrobků. Když se k nám do laboratoře dostala lahev s džusem, testoval jsem hračku, která k ní byla přidána jako překvapení. I když se zdálo, že je hračka neškodná, nesplňovala naše bezpečnostní standardy. Byla příliš malá a děti by ji mohly snadno spolknout.“

„Pro malé děti hračka představovala riziko udušení.“

– Mikko Kontiainen

Jonna Neffling

Celnice

Finsko

„Když jsme obdrželi výsledky z laboratoře, rychle jsme lahve s džusem zablokovali ve skladu distributora. Pak jsme vydali výstrahu na evropské úrovni. Do března 2018 bylo pod naším dohledem jen v samotném Finsku zničeno celkem 24 770 lahví.“

 

 

 

 

 

„Ročně vydáme přibližně 30 až 40 výstrah.“

– Jonna Neffling

Simone Wagner

Institut standardizace, akreditace, bezpečnosti a kvality produktů a služeb

Lucembursko

„Když identifikujeme nebezpečný výrobek, informace předáme našim národním distributorům a evropským kolegům. Po upozornění z Finska prodejci v naší síti zjistili, že lahve s džusem se již dostaly i do Lucemburska. Sami jsme je otestovali a náš distributor je stáhl z prodeje.“ 

„Jakmile obdržíme upozornění na nebezpečný výrobek, uděláme vše pro ochranu spotřebitelů.“

– Simone Wagner

Víte, že...

Evropský systém RAPEX pro nebezpečné výrobky (mimo potraviny)

Pokud se na hranicích nebo na území Evropy najde nebezpečný výrobek, obdrží 31 evropských zemí (28 členských států EU a Island, Lichtenštejnsko a Norsko) výstrahu, aby mohl být rychle stažen z prodeje. 

Pryč z kočárku

V roce 2017 se 29 % výstrah týkalo hraček a u téměř poloviny z nich se ukázalo, že pro děti představují riziko udušení. Vysoký počet výstrah se také týká dalších výrobků pro děti, například autosedaček, dudlíků nebo plen.

5,97 milionů

Počet hraček stažených z oběhu v roce 2017

50/50

V roce 2017 měla polovina výstrah za následek stažení výrobků.

Buďte při nákupech CHYTŘÍ a V BEZPEČÍ

Poznejte svá práva spotřebitele a získejte tipy pro nákup bezpečných výrobků online.

KDO JSOU DALŠÍ HRDINOVÉ, KTEŘÍ NÁS CHRÁNÍ PŘED NEBEZPEČNÝMI VÝROBKY?

Někteří mohou dokonce pocházet z vaší země.

Díky propojení EU zde existuje síť hrdinů mezi námi, kteří nás společně chrání před nebezpečnými výrobky, kyberzločinem, vzácnými chorobami a dalšími riziky. Seznamte se s hrdiny mezi námi, od celníků po pracovníky sledující bezpečnost výrobků, od obsluhy satelitů po lékaře, a zjistěte, jak je EU ve vaší zemi podporuje.