EU PROTECTS > Mūsų aplinka > Išgyvenimas per audrą. Kaip ES padėjo Airijai kovoti su potvyniais

„Nėra nieko blogiau, negu atvejis, kai audra ištinka nepasiruošus. Net ir viena papildoma diena gali būti gyvybiškai svarbi, kad būtų galima pasiruošti potvyniui“.

Rachel Lowe

2015 m. gruodžio 3 d., ankstyvą ketvirtadienio rytą, Airija gavo Europos perspėjimo apie potvynius sistemos pranešimą. Formavosi audra, o su ja didėjo stipraus lietaus ir potvynio pavojus.

Laimei, Airija nebuvo palikta viena. Europos perspėjimo apie potvynius sistema siuntė ankstyvas ir tikslias prognozes, tad Airija turėjo dvi gyvybiškai svarbias dienas, per kurias galėjo sukaupti ekstremaliajai situacijai valdyti reikalingas atsargas ir perspėti gyventojus. Kadangi liūtys tęsėsi ir sausio mėn., Airija rėmėsi ES palydovų siunčiama informacija apie greitai kintančią padėtį.

Sužinokite, kaip ES padėjo Airijai tinkamai pasirengti atremti potvynį, sumažinti žalą turtui ir žmonėms.

Išgyvenimas per audrą. Kaip ES padėjo Airijai kovoti su potvyniais

2015–2016 m. Airijoje kilo vienas didžiausių potvynių per dešimtmetį. Stipriai lijo, vakarinę, pietinę pakrantes ir visą šalį siaubė audros. Sužinokite, kaip ES ankstyvojo perspėjimo ir stebėsenos sistemos padėjo Airijai kovoti su didžiuliu potvyniu ir užtikrinti žmonių saugumą.

Slinkti, kad būtų tęsiama

Rachel Lowe

Tuamo apygardos Golvėjaus miesto vyriausioji inžinierė

Airija

„2015 m. gruodžio 3 d. 9.20 val. gavau e. žinutę iš Viešųjų darbų biuro, kad artinasi didžiulė audra. Į Golvėjų veda du pagrindiniai keliai. Jeigu mums nepavyktų užtikrinti, kad šie keliai per audrą būtų pravažiuojami, visas miestas – ligoninės, mokyklos, viešasis transportas – būtų atskirtas nuo pasaulio“.

„Gavę e. perspėjimą, užsakėme vandens siurblius, smėlio maišus, kelių žibintus ir paprašėme kariuomenės pagalbos. Taip pat per žiniasklaidos priemones išsiuntėme perspėjimus gyventojams.“

„Visoje ES veikiančios sistemos dėka turėjome laiko, kad perspėtume gyventojus ir apsaugotume teritoriją nuo užtvindymo.“

 – Rachel Lowe

Jim Casey

Viešųjų darbų tarnyba

Airija

„ES oro stebėsena buvo ypač vertinga, nes 2015 m. gruodžio mėn. padėjo prognozuoti didžiules audras. Mūsų pareiga buvo užtikrinti, kad miestų pareigūnai būtų nedelsiant apie tai informuoti. Siaučiant audroms taip pat prašėme siųsti Europos palydovų beveik tikruoju laiku padarytas potvynių nuotraukas. Taip galėjome matyti, kas iš tikrųjų vyksta visoje šalyje ir ar padėtis gerėja, ar blogėja“.

„Plačiai paplitusiam potvyniui valdyti naudojomės ES perspėjimo apie potvynius sistemos ir palydovų žemėlapių sudarymo paslauga“.

 – Jim Casey

Dr Fredrik Wetterhall

Švedas, Europos vidutinės trukmės orų prognozės centras

Jungtinė Karalystė

„Naudodami Europos perspėjimo apie potvynius sistemą teikiame potvynių prognozes visų Europos šalių vyriausybėms ir ekstremaliųjų situacijų valdymo tarnyboms. 2015 m. gruodžio mėn. pradžioje išsiuntėme keletą momentinių perspėjimų apie potvynį Airijai. Perspėjimus sudarė informacija apie tai, kada prasidės audra, kada tam tikroje vietovėje potvynio banga bus didžiausia ir kuriuos miestus (pavyzdžiui, Golvėjų) potvynis palies labiausiai.“

„Išsiuntėme ankstyvąjį perspėjimą Airijai, kad artinasi didelė audra“.

  – Dr Fredrik Wetterhall

Spyros Afentoulidis

Graikas, Europos Komisijos reagavimo į nelaimes koordinavimo centras

Belgija

„Kai gavome žinią iš Airijos, dalis šalies jau buvo užtvindyta ir nebuvo jokių prošvaisčių, kad padėtis netrukus pagerės. Airijos reagavimo į potvynius būriai norėjo suprasti nelaimės mastą“.

„Praėjus maždaug 36 valandoms nuo prašymo gavimo, gavome pirmąsias palydovo padarytas užtvindytų vietovių nuotraukas. Galiausiai iš palydovo padarytos 107 trylikos įvairių nukentėjusių vietovių nuotraukos. Žemėlapiuose, be kitų dalykų, pažymėtas potvynio ir upės tėkmės laikas, vieta, mastas ir pokyčiai.“

„Tai buvo vienas didžiausių potvynių Airijoje per pastaruosius metus. Dirbdami ekstremaliųjų situacijų valdymo centre stengėmės, kad Airija gautų žemėlapius ir mūsų pagalbą“.

  – Spyros Afentoulidis

Françoise Villette

Prancūzė, Ekstremaliųjų situacijų valdymo tarnyba „Copernicus“

Belgija

„Pagal ES žemės stebėjimo programą „Copernicus“ stebimi atmosferos, klimato pokyčiai ir bendra mūsų sausumos ir jūrų būklė. Iš mokslinių duomenų matyti, kad, klimatui keičiantis, potvynių visame pasaulyje daugės. Tad turime sumažinti žmogaus daromą įtaką ir gaivalines nelaimes, tokias kaip potvyniai, Europoje. Airijoje, naudojantis „Copernicus“, teikiamos audrų prognozavimo ir operatyvaus palydovinių žemėlapių sudarymo paslaugos. Tačiau tokia parama gali būti teikiama bet kuriai Europos šaliai, kurioje susiklosto ekstremalios oro sąlygos“. 

„Kovojant su gaivalinėmis ir žmonių sukeltomis nelaimėmis itin svarbu koordinuoti savo veiksmus“. 

 – Françoise Villette

Ar žinote, kad…

6 mlrd. EUR

Potvynių padaryta ekonominė žala Europoje 2016 m.

10 dienų

Kiek toli į ateitį naudojant Europos perspėjimo apie potvynius sistemą (EFAS) galima prognozuoti potvynius bet kurioje Europos dalyje. Nuo 2015 m. gruodžio 3 d. iki 2016 m. sausio 6 d. ES išsiuntė Airijos pareigūnams 19 perspėjimų apie potvynius.

50%

Potvynių ir ekstremalių liūčių daugėjimas per paskutinįjį dešimtmetį.

500 000-1 000 000

Europos gyventojų, kurie ateityje gali nukentėti nuo potvynių, skaičius.

107

Žemėlapių, kuriuos Airijos institucijos prašė pateikti naudojantis sistemos „Copernicus“ operatyvaus žemėlapių sudarymo paslauga, skaičius nuo 2015 m. gruodžio mėn. iki 2016 m. sausio mėn. Šie žemėlapiai atskleidė potvynių Airijoje dydį ir mastą.

20 metų, orbitoje 7 palydovai

ES programa „Copernicus“ yra trečias pagal dydį kosmoso duomenų teikėjas visame pasaulyje. Palydovų surinkti duomenys padeda apsaugoti europiečius nuo neigiamo klimato kaitos ir gaivalinių nelaimių poveikio. Pagal programą kasmet užtikrinama 4 000 darbo vietų.

KAS YRA KITI HEROJAI, SAUGANTYS NUO NELAIMIŲ?

Kai kurie iš jų galbūt yra atvykę iš jūsų šalies.

ES suvienija vietos herojus – jie drauge stengiasi padėti apsaugoti mus nuo potvynių ir kitų gaivalinių nelaimių, taršos, klimato kaitos padarinių ir pan. Susipažinkite, kaip įvairūs ES specialistai: pilotai, prokurorai, gamtos apsaugos specialistai ir muitinės pareigūnai, padeda vietos herojams jūsų šalyje.