EU PROTECTS > Nasze środowisko > Wezwanie o pomoc: jak Europa wspólnie walczy z pożarami lasów we Włoszech

„To największa katastrofa, jaką w życiu widziałem”.

Luca Capasso

Latem 2017 roku włoska miejscowość Ottaviano była zagrożona pożarem lasu na zboczu góry. Kiedy krajowe służby ratunkowe nie były już w stanie radzić sobie z tym zagrożeniem, Włochy zwróciły się o pomoc do Europy. W ciągu kilku godzin na wezwanie odpowiedziała Francja, z której natychmiast wystartowały samoloty gaśnicze, by ratować ludzkie życie i dobytek.

Obejrzyj film

Wezwanie o pomoc: jak Europa wspólnie walczy z pożarami lasów we Włoszech

Kiedy w lipcu 2017 roku wokół miejscowości Ottaviano szalały pożary lasów, włoskie władze poprosiły UE o pomoc.

Przewiń dalej

EU Protects: Jak Europa wspólnie walczy z pożarami

Luca Capasso

Burmistrz miejscowości Ottaviano

Włochy

„Sytuacja była bardzo poważna. Lokalna służba ochrony ludności i strażacy nie byli w stanie dotrzeć do pożaru w pobliżu miejscowości Ottaviano, ponieważ leży ona w dolinie. Nasze samoloty nie były po prostu odpowiednio wyposażone do tych warunków”. 

„Dzięki wsparciu UE z pomocą szybko przybyły samoloty z Francji”. 

 

 

 

 

 

 

 

„Bez pomocy z Francji nie dalibyśmy rady powstrzymać ognia”.

 – Luca Capasso

Paolo Vaccari

Służba ochrony ludności

Włochy

„W 2017 roku mieliśmy wyjątkowo dużo pożarów lasów. W lipcu sytuacja była pod tym względem szczególnie dramatyczna. Zdecydowaliśmy się wysłać do Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego w Brukseli prośbę o zorganizowanie akcji ratunkowej i pokrycie kosztów wysłania pomocy do Włoch”.

 

 

 

„Prognoza pogody była niekorzystna, dlatego w obliczu rozprzestrzeniających się pożarów lasów poprosiliśmy o pomoc”. 

 – Paolo Vaccari

Michal Miadok

Słowacja, Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego, Komisja Europejska

Belgia

„Byłem jednym z trzech oficerów na służbie, kiedy otrzymaliśmy wezwanie z Włoch. Francja natychmiast zmobilizowała dwa samoloty gaśnicze Canadair”. 

„To nasza praca. Jeśli gdzieś w UE ma miejsce sytuacja kryzysowa, np. pożar lasu czy trzęsienie ziemi, jesteśmy tu po to, by udzielić pomocy. Natychmiast zawiadamiamy wszystkie kraje UE”.

 

 

 

 

„W sytuacjach kryzysowych pomoc jest niezbędna. Naszym zadaniem jest ją zapewnić”. 

 – Michal Miadok

Lucia Luzietti

Zarządzanie Służbami Ratunkowymi Copernicus

Włochy

„Pracuję we Włoszech, ale nasz zespół to prawdziwie europejska społeczność. Otrzymaliśmy zgłoszenie, że potrzebne są mapy opanowanych przez pożary lasów obszarów na południu Włoch”. 

„Nasze satelity zarejestrowały obrazy obszaru i w ciągu kilku godzin opracowaliśmy odpowiednie mapy. Na podstawie tych dodatkowych informacji strażacy mogli lepiej zaplanować akcję gaśniczą”.

„Dyżurujemy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Tutaj praca trwa bez przerwy”.

 – Lucia Luzietti

Eric Guerin

Pilot, służba ochrony cywilnej

Francja

„Kiedy przybywamy na miejsce, nie ma czasu na nic innego – po prostu wykonujemy swoją pracę. W lipcu 2017 roku przyleciałem Canadairem CL415 z bazy w Nîmes do Włoch. Francja wysłała wtedy na pomoc dwa samoloty”. 

„Spędziliśmy cały dzień na gaszeniu pożarów w regionie, w tym w miejscowości Ottaviano”.

 

 

 

 

 

„Nasi europejscy partnerzy zrobiliby dla nas to samo”.

 – Eric Guerin

Czy wiesz, że…

Wnioskowanie o pomoc

Gdy państwo potrzebuje wsparcia zewnętrznego – tak jak Włochy w sierpniu 2017 roku – jego władze mogą uruchomić europejski system alarmowy (Unijny Mechanizm Ochrony Ludności) w miejscach występowania problemu.

Ośrodek centralny

Sercem operacyjnym mechanizmu jest Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC), które otrzymuje zgłoszenia i zapewnia szybką reakcję. 

17

Liczba przypadków uruchomienia mechanizmu z powodu pożarów lasów w 2017 roku. Pomoc wysyłano 10 razy do Portugalii, Włoch, Czarnogóry, Francji i Albanii. 

800 000 hektarów

Średnia wielkość obszarów dotkniętych pożarami w Portugalii, we Włoszech i w Hiszpanii w 2017 roku.

222

Liczba map przygotowanych przez system zarządzania kryzysowego Copernicus (EMS) dla 6 państw europejskich latem 2017 roku.

KIM SĄ POZOSTALI BOHATEROWIE REAGUJĄCY NA KLĘSKI ŻYWIOŁOWE?

Niektórzy mogą pochodzić z Twojego kraju.

Dzięki unijnej sieci współpracy lokalni bohaterowie pracują razem, chroniąc nas przed klęskami żywiołowymi, działalnością przestępczą, skutkami zmian klimatycznych i innymi problemami. Dowiedz się, jak UE wspiera lokalnych bohaterów w Twoim kraju. Wśród nich są piloci, prokuratorzy, specjaliści ds. ochrony środowiska oraz celnicy.