Praca i życie za granicą

Świetnie!
A więc Twoja pasja to:
Praca i życie za granicą
Wyświetl wszystkie pasje
MOJA KARIERA. MOJE ŻYCIE.

Pracuj i mieszkaj w UE

GDY JEDEN KRAJ TO ZA MAŁO…

Dzięki obywatelstwu UE mam w zasięgu całą Europę. Mogę zostać strażakiem na Cyprze albo elektrykiem w Estonii – mam prawo pracować i mieszkać w dowolnym kraju UE. Potrzebuję tylko ubezpieczenia zdrowotnego i zaświadczenia, że mogę się samodzielnie utrzymać, a każdy kraj UE może być moim nowym domem. 

ZNAJDŹ ODPOWIEDNIĄ PRACĘ

Mieszkanie za granicą od zawsze było moim marzeniem. Teraz dzięki programowi EURES jest to możliwe. W Internecie jest ponad 1,3 miliona ofert pracy i mogę nawet otrzymać indywidualnego doradcę, który pomoże mi znaleźć wymarzoną pracę w wybranym kraju. A jeśli mam 18–35 lat, mogę skorzystać z dodatkowej pomocy w ramach programu Twoja pierwsza praca z EURES-em – np. pokrycia kosztów podróży na rozmowę o pracę.

ZMIENIAJ ŚWIAT

Chcę pomagać ludziom w potrzebie. Europejski Korpus Solidarności zapewnia oferty pracy w formie wolontariatu i płatnych posad dla osób w wieku 18–30 lat, które są głodne nowych wyzwań. Może to być odbudowa szkoły po trzęsieniu ziemi, praca z osobami niepełnosprawnymi w domu kultury i wiele innych zadań. 

PRAKTYKI ZAWODOWE ZA GRANICĄ

Załóżmy, że organizuję praktyki zawodowe i chcę poznać kuchnię francuską albo jestem pielęgniarką na stażu, która chce pracować w Portugalii. Program ErasmusPro daje mi możliwość spędzenia 6–12 miesięcy na praktykach zawodowych w innym kraju UE. Mogę odbyć staż i zyskać doświadczenie związane z pracą w innej kulturze.

 

KONTAKTY Z PRACODAWCAMI

Europejskie Dni Pracy to targi, na których swoje oferty prezentują pracodawcy z UE, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii. Nie muszę nawet być tam fizycznie – Europejskie Dni Pracy często odbywają się online, więc mogę znaleźć wymarzoną pracę w innym kraju bez wychodzenia z domu.  

NOWE KULTURY, TE SAME PRAWA

Pracodawca wysłał mnie w delegację do innego kraju UE. Super! Ale jakie będą mi tam przysługiwać prawa pracownicze? W UE wszyscy pracownicy delegowani automatycznie otrzymują te same prawa podstawowe – na przykład minimalną stawkę wynagrodzenia – jak pracownicy w kraju docelowym. Nie tylko oznacza to, że moje prawa są chronione w całej UE, ale także to, że zagraniczni usługodawcy nie mogą eliminować lokalnej konkurencji poprzez obniżanie standardów pracy. Krótko mówiąc, gwarantuje to, że praca w UE jest zdrowa, bezpieczna i uczciwa.

Jak to działa

Prawo do pracy w innym kraju jest jednym z podstawowych praw obywateli UE. Kiedy zaczynam pracę za granicą lub szukam nowych perspektyw poprzez praktyki zawodowe bądź wolontariat, prawo UE gwarantuje mi objęcie systemem ubezpieczeń socjalnych. Mam prawo wybrać, gdzie pracuję – w firmie czy jako osoba samozatrudniona. A jeśli chcę rozwijać się zawodowo, Unia pomoże mi nawet w znalezieniu odpowiednich możliwości.

  Czy wiesz, że...?

  17 milionów

  /euandme/file/804_plworking-abroad.png

  obywateli UE mieszkało w 2017 r. w państwach członkowskich niebędących ich ojczyzną.

  1,4 miliona

  /euandme/file/803_plworking-abroad2.png

  obywateli UE przeprowadziło się do innego kraju należącego do Unii Europejskiej w 2015 r.

  58 000 młodych ludzi

  /euandme/file/802_plworking-abroad3.png

  należy do Europejskiego Korpusu Solidarności.

  Paszport do kariery

  /euandme/file/801_plworking-abroad4.png

  Edytor CV Europass umożliwia mi zaprezentowanie swoich umiejętności, kwalifikacji i osiągnięć w sposób uznawany w całej Europie.

  Drop’pin

  /euandme/file/800_plworking-abroad5.png

  to bezpłatna usługa w ramach EURES oferująca praktyczną pomoc w rozwoju kariery zawodowej. Aby zwiększyć moje szanse na rynku pracy, mogę zapisać się na szkolenie, kursy językowe, praktyki zawodowe itd.

  Director's Video

  /euandme/file/klucz-film-kr%C3%B3tkometra%C5%BCowy-z-serii-euandme-w-re%C5%BCyserii-valerie-muller-i-angelina-preljocaja_plKlucz: film krótkometrażowy z serii #EUandME w reżyserii Valerie Muller i Angelina Preljocaja

  Klucz, reżyseria Valerie Muller i Angelina Preljocaja

  Podczas niezapowiedzianej kontroli bezpieczeństwa na budowie pojawiają się nieoczekiwane komplikacje. Pracownicy muszą wspólnie temu zaradzić – ale kogoś brakuje…

  /euandme/file/klucz-film-kr%C3%B3tkometra%C5%BCowy-z-serii-euandme-w-re%C5%BCyserii-valerie-muller-i-angelina-preljocaja_plKlucz: film krótkometrażowy z serii #EUandME w reżyserii Valerie Muller i Angelina Preljocaja

  /euandme/file/klucz-oficjalny-zwiastun-filmu-z-serii-euandme_plKlucz: oficjalny zwiastun filmu z serii #EUandME

  /euandme/file/22630_plNa planie filmu krótkometrażowego „Klucz” z serii #EUandME

  Digital stories

  The story of Emmanuelle

  #EUandME Thanks to the EU, she was able to study medicine abroad and ultimately make another country her home.

  You might want to read these

  The story of Andreea

  #EUandME Thanks to the EU, Andreea studied abroad in the Czech Republic with Erasmus.

  The story of Claudiu

  #EUandME Thanks to the EU, Claudiu was able to set up his company in 7 countries and plans to expand to a further 5.

  The story of Nicola

  #EUandME Thanks to the EU, Nicola was able to travel abroad and experience a new educational system.

  Czym jeszcze się pasjonujesz?

  Sądzisz, że warto zrobić coś ciekawego poza godzinami od 9 do 17?

  O czym myślimy, kończąc dzień w pracy?

  Martwię się, że za mało troszczymy się o naszą planetęTechnologia to przyszłość

  Marzysz o pracy za gracą? To może Cię zainteresować: