Technológie

Výborne!
Sme radi, že ste sa nadchli
Technológie
Zobraziť všetky záujmy
MOJA TECHNOLÓGIA. MÔJ ŽIVOT.

Profituj z výskumu financovaného EÚ, ktorý pomáha tebe, tvojej rodine a celej planéte

PRVÉ MIESTO NA ŠTARTE

Naštartuj motor: Chceš, aby si Európa udržala prvenstvo v oblasti dopravných technológií? Od autonómnych vozidiel po alternatívne palivá – EÚ investuje do ekologickejších automobilov a zlepšenia ich energetickej účinnosti. S tým súvisí aj koniec dopravných zápch vďaka nasadeniu vozidiel bez vodičov alebo vývoj ciest, ktoré budú samy dobíjať elektromobily čakajúce na semafore. 

ZNÍŽENIE MNOŽSTVA ODPADU

Ako dokážeme spoločne z menej dosiahnuť viac? Vzhľadom na stále rastúcu populáciu a obmedzené prírodné zdroje je nesmierne dôležité, aby sme hľadali nové spôsoby opätovného využitia dostupných zdrojov. EÚ sa o to usiluje investovaním do projektov, ktoré dokážu vdýchnuť nový život odpadovým materiálom. Vezmite si napríklad technológiu, ktorá premení kávovú usadeninu na atrament. Tvoje ranné espresso ti bude chutiť ešte viac, keď budeš vedieť, že pomáhaš životnému prostrediu.

BLOKOVANIE HACKEROV

Reproduktory a herné konzoly s pripojením cez WiFi alebo kanvica, ktorú môžeš zapnúť pomocou svojho smartfónu? Množstvo predmetov vo svojej domácnosti dokážeš ovládať online. S každým pripojeným inteligentným zariadením však stúpa riziko, že sa tvoja domáca sieť stane obeťou hackerov. Ako sa teda môžeš chrániť? Vedci sa domnievajú, že odpoveďou môže byť technológia blockchainu. Vďaka výskumu financovanému EÚ bude tvoja sieť chránená aj v budúcnosti a tvoje údaje zostanú zabezpečené. 

DROBNÁ POMOC

Hovorí sa, že dobrého veľa nebýva, a v prípade nanotechnológií je to pravda. V rokoch 2018 až 2020 EÚ investuje 1,8 miliardy EUR do rozvoja bezpečnej mikroskopickej technológie. Hoci majú tieto technológie veľkosť atómu, môžu ti pomôcť v každodennom živote. Od materiálov vtkaných do odevov, ktoré liečia podráždenú pokožku, po zariadenia, ktoré dopravia liek krvným obehom priamo do tkaniva postihnutého rakovinou.

STAROSTLIVOSŤ

Priznajme si to – choroby a ochorenia patria k životu. To však neznamená, že ich nemožno poraziť. EÚ investuje miliardy eur do špičkového výskumu s cieľom nájsť najmodernejšie lieky na ochorenia, ako je napríklad rakovina, ktoré sa týkajú priamo teba alebo tvojich blízkych. Je dobré vedieť, že najmodernejší výskum hľadá nové postupy liečby a nové lieky pre teba aj tvojich blízkych.

Ako to funguje?

Nadšene sleduješ špičkové technológie, ktoré nám uľahčujú život a robia ho trvalo udržateľnejším. Horizont 2020 je program EÚ pre výskum a vývoj, v rámci ktorého sa v rozmedzí rokov 2014 až 2020 investuje 77 miliárd EUR do nových, inovatívnych a inteligentných technológií. Len v nasledujúcich dvoch rokoch sa na financovanie projektov vynaloží 30 miliárd EUR. Zníženie emisií uhlíka, opätovné využitie našich súčasných zdrojov a budovanie digitálnej spoločnosti sú veľmi náročné úlohy a keďže si občanom EÚ, znamená to, že si súčasťou hľadania riešení na tieto výzvy.

  Vedel si, že...?

  77 miliárd EUR

  /euandme/file/786_sktechnology.png

  celkový rozpočet programu EÚ pre výskum a vývoj Horizont 2020.

  115 235

  /euandme/file/785_sktechnology2.png

  potenciálnych projektov požiadalo o financovanie z programu Horizont 2020 v rozmedzí rokov 2014 a 2016.

  Držitelia ocenení

  /euandme/file/784_sktechnology3.png

  Dvaja z laureátov Nobelovej ceny z roku 2017 v oblasti chémie pracujú na projektoch financovaných EÚ, napríklad na vývoji lepších technológií elektrónových mikroskopov.

  110 000+

  /euandme/file/783_sktechnology4.png

  výskumníkov a vedcov získalo za posledných dvadsať rokov podporu z programu Akcie Marie Curie-Skłodowska, pričom 9 z nich dokonca získalo aj Nobelovu cenu.

  80 miliárd

  /euandme/file/833_sktechnology6.png

  celkový rozpočet programu Európskych štrukturálnych a investičných fondov na výskum a inovácie v rokoch 2014 – 2020.

  350 000

  /euandme/file/834_sktechnology7.png

  Počet nových pracovných príležitostí, ktoré podľa odhadov vzniknú do roku 2020 vďaka inteligentnej špecializácii, čo je iniciatíva na podporu konkurenčných výhod jednotlivých regiónov.

  Director's Video

  /euandme/file/21920_skOona: krátky film #EUandME v réžii Zaidy Bergrothovej

  Oona, réžia Zaida Bergroth

  Keď sa ocitne stratené v hrozivom lese, musí sa mladé dievča spoľahnúť na nečakaného priateľa, ktorý jej pomôže nájsť cestu domov.

  /euandme/file/21920_skOona: krátky film #EUandME v réžii Zaidy Bergrothovej

  /euandme/file/21921_skOona: oficiálna upútavka na film #EUandME

  /euandme/file/21922_skZábery zo zákulisia filmu Oona: krátky film #EUandMe

  Digital stories

  The Story of Josephine

  #EUandME Thanks to the EU, she has set up a company to manufacture eco-friendly cloth bags in order to curb plastic waste. 

  You might want to read these

  The story of Michael

  #EUandME Thanks to the EU he was able to launch his green energy company and use EU subsidies to expand the company. 

  The story of Jill

  #EUandME Jill is passionate about protecting nature and creating a sustainable Europe. The EU supports her every step of the way.

  The story of Iva

  #EUandME Thanks to the EU, Iva is able to make big data analysis more accessible to non-specialists around the world.

  Čo ťa ešte zaujíma?

  O svetelné roky napred...

  Koľko toho vieš o technológiách?

  Podniky bez toho neprežijúPotrebuješ sa nadrviť digitálne zručnosti

  Chceš zistiť, ako sa ešte dá pomôcť planéte? Prečítaj si toto: