Firma

Świetnie!
A więc Twoja pasja to:
Prowadzenie własnej firmy
Wyświetl wszystkie pasje
MÓJ BIZNES. MOJE ŻYCIE.

Załóż firmę, zarządzaj nią i rozwijaj dzięki wsparciu ze strony UE

JEDEN RYNEK, NIEOGRANICZONY POTENCJAŁ

Załóżmy, że chcę otworzyć salon fryzjerski w Belgii albo biuro doradztwa w Chorwacji. Jeśli chodzi o prowadzenie firmy w UE, granice nie istnieją. Na jednolitym rynku mogę oferować swoje produkty i usługi ponad 500 milionom klientów. Przepływ towarów, ludzi i kapitału jest nieograniczony, więc mogę realizować się w biznesie tam, gdzie zapragnę.  

DOFINANSOWANIE

Założenie firmy nie musi wiązać się z wielką inwestycją. UE pomoże mi zrealizować mój pomysł na biznes przez wsparcie finansowe za pośrednictwem rozmaitych inicjatyw lokalnych, regionalnych i krajowych. Jeśli chcę założyć lub rozwinąć firmę, mogę ubiegać się o pomoc w postaci unijnych pożyczek, mikrofinansowania, poręczeń i kapitału inwestycyjnego.

PRZYDATNE WSKAZÓWKI

Gdzie mogę zgłosić się po poradę? W znalezieniu doświadczonych ekspertów rozumiejących mój model działalności pomoże mi program Enterprise Europe Network– największa na świecie sieć pomocy dla małych i średnich firm o międzynarodowych ambicjach. Jej specjaliści stworzą dla mnie plan działania i pomogą zrozumieć rozmaite zawiłości – od finansowania po kwestie własności intelektualnej. Wskażą również ewentualnych partnerów międzynarodowych, którzy pomogą mi rozwinąć działalność za granicą.

Premia na starcie

Mogę nawet uczyć się od zawodowców. Każdy nowy przedsiębiorca lub osoba planująca otworzyć własną działalność może ubiegać się o indywidualny staż w renomowanej małej firmie w dowolnym kraju UE. W programie Erasmus dla młodych przedsiębiorców mogę zdobywać doświadczenie na innych rynkach europejskich, dzięki czemu moja firma rozkwitnie szybciej.

ADMINISTRACYJNY BÓL GŁOWY?

Na pewno nie wtedy, gdy rejestruję swoją działalność w jednym z państw UE: cały proces odbywa się przez Internet. Co więcej, UE zachęca państwa członkowskie, aby rejestrowały firmy takie jak moja w ciągu trzech dni i by związane z tym opłaty nie przekraczały 100 euro. Unijny program Small Business Act ma na celu rozwój przedsiębiorczości w Europie poprzez uproszczenie przepisów dla małych firm oraz usunięcie barier stojących na drodze ich rozwoju. Nie musisz przejmować się zbędną papierologią – założenie firmy będzie proste i bezbolesne.

 

Jak to działa

Unia Europejska to jedna z największych gospodarek świata i doskonałe miejsce, by założyć i rozwijać działalność gospodarczą. Jednolity rynek oznacza, że UE jest traktowana jako jedno terytorium, więc muszę tylko wybrać, w którym kraju lub krajach chcę prowadzić firmę. Prawie wszystkie europejskie firmy to małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), a ponad 9 na 10 to tak zwane mikroprzedsiębiorstwa (o rocznym obrocie poniżej 2 milionów €). Unijne przepisy są więc dopasowane do ich potrzeb związanych z rozwojem oraz do ich głównych problemów (np. czasu potrzebnego na założenie firmy). Jakby tego było mało, Unia daje mi narzędzia, które pomogą mi odnieść sukces: finansowanie, coaching, dostęp do sieci biznesowych czy udział w programach wymiany kadr. 

  Czy wiesz, że...?

  25%

  /euandme/file/728_plbusiness-help.png

  PKB generowane jest dzięki swobodnemu przepływowi towarów w obrębie UE.

  2,3 miliarda euro

  /euandme/file/727_plbusiness-help2.png

  z unijnego budżetu jest do 2020 r. przeznaczone na pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw. 

  Rozwój międzynarodowy

  /euandme/file/726_plbusiness-help3.png

  Moja firma może oferować towary i usługi w dowolnym innym kraju UE bez zakładania w nim siedziby. Wystarczy, że mam firmę w kraju, w którym mieszkam.

  25 000 euro

  /euandme/file/725_plbusiness-help4.png

  Maksymalna kwota mikropożyczki, o jaką mogę się ubiegać na rzecz rozwoju mojej firmy. Mogę również złożyć wniosek o poręczenie pożyczki do 150 000 euro na wsparcie mojej firmy.

  2,7 miliarda euro

  /euandme/file/724_plbusiness-help5.png

  Budżet Europejskiej Rady Innowacyjności przeznaczony na pomoc w realizacji ambitnych i nowoczesnych planów. 

  589 000

  /euandme/file/22131_plfinding-job5.png

  Przewidywana liczba małych i średnich przedsiębiorstw, które powinny skorzystać na lepszym dostępie do finansowania dzięki Europejskiemu Funduszowi na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFSI), kluczowemu elementowi Planu Junckera.

  Director's Video

  /euandme/file/21213_plParty Animal: krótki film #EUandME w reżyserii Yorgosa Zoisa

  Party Animal, reżyseria Yorgos Zois

  Alex jest energicznym 25-latkiem, który zrobi wszystko, aby wciąż tańczyć. Uwięziony w ograniczającej go pracy nagle doznaje olśnienia.

  /euandme/file/21213_plParty Animal: krótki film #EUandME w reżyserii Yorgosa Zoisa

  /euandme/file/21214_plParty Animal: oficjalna zapowiedź #EUandME

  /euandme/file/21215_plZa kulisami Party Animal: krótkiego filmu #EUandMe

  Digital stories

  Digital inclusion for all

  Patrick de la Hamette, engineer, is working in the social security sector and wants to help others in a concrete and practical way. A few years ago, he started volunteering and co-founded a non-profit organisation to support digital inclusion. He had not realised how big and satisfying this project would become.

  You might want to read these

  The story of Loic

  #EUandME Thanks to the EU, he was able to get financial support to help set up a large kitchen and employ more people in his food business.

  The story of Teodor

  #EUandME Thanks to the EU, Teodor was able to set up his own business to accelerate inclusion in the tech industry. 

  Technology for everyone: A collective dream that generates low-cost offers

  When José was 19, he asked his parents for a smartphone, but they said no. As a result, he started searching for cheaper alternatives and decided to buy a second-hand mobile phone. Subsequently, he came up with the idea of creating Forall Phones, which allows everyone to access second-hand...

  Czym jeszcze się pasjonujesz?

  Co znajduje się na początku Twojej listy rzeczy do zrobienia?

  Co dla Ciebie, jako właściciela firmy, jest ważniejsze?

  Ochrona danych moich klientówZapewnianie pracownikom możliwości rozwoju

  Jesteś młodym przedsiębiorcą? Sprawdź następujące tematy: